Kontaktní rodičovství: Oč se vlastně jedná?

Kontaktní rodičovství: Oč se vlastně jedná?


Kontaktní rodičovství je v současné době hitem. Za jeho zrodem stojí americký dětský lékař Wiliam Sears,
jež spolu s manželkou upozornil na tento způsob výchovy našich nejmenších. A připomenul nám, že pozornost rodičů, láska a blízkost jsou klíčovými elementy, které dětem zařídí  harmonické dětství a hlavně je více spojí s rodiči a tím také s okolním světem.

„Já bych na tom neviděla nic objevného, sama jsem zářným důkazem toho, že dítě potřebuje namísto předražených hraček přítomnost svých rodičů, nic víc, nic míň,“ rozumuje Vlaďka (39).

„Já si myslím, že je určitě super tento aspekt připomínat maminkám, sama s naší malou Natálkou spíme v jedné posteli a jsem za to nesmírně ráda. Radim pracuje dlouho do noci a je nadšený, že malou může pozorovat, jak sladce usíná. Navíc věřím tomu, že za jejím klidným spánkem stojí především vzájemná blízkost. Prostě ví, že není sama a nemusí se tak ničeho bát. V životě nikdy bych miminko nenechala spát v jiné místnosti, než tam, kde spíme s manželem,“ vysvětluje Erika.

„Nenechejte si do výchovy mluvit. Neposlouchejte babičky, že chovat miminko je nesmysl a bude akorát rozmazlené. Mám tři děti, věnovala jsem se jim, chovala jsem je a mé ratolosti tyto spády rozhodně nemají, navíc jsou mnohem šťastnější, než jiné děti, kde se jím zájmu moc nedostávalo,“ tvrdí Zdenka.

Tipy a inspirace, jak na to!

Pokud vás však mateřství v blízké době čeká a nemine, rozhodně se neváhejte inspirovat těmito zásadami, které vystihují kontaktní způsob výchovy. Neváhejte se na početí miminka fyzicky i duševně připravit, uvidíte,
že těhotenství i porod pro vás budou mnohem snadnější. Navíc když je spokojená maminka, tak hýří úsměvem od ucha k uchu i miminko. Nošení miminek je hitem. Jsou neustále v kontaktu s maminkou, jsou klidné, spokojené, nepláčou tak často a především mají mnohem vyšší sebevědomí. Nepodceňujte pláč vašeho miláčka. Nepláče jen tak pro nic za nic, pláče proto, že vám chce naznačit, že něco není v pořádku. Nenechávejte ho jak se lidově říká „vyřvat“. Pokud vám to zdraví dovolí, chtějte kojit co nejdéle. Vy jako matka si tento akt blízkosti užijete
a vaše miminko stejně tak. Ostatně tento zážitek všechny ženy hodnotí jako nejsilnější. Neřešte krásu vašich ňader. Usilujte také o báječný vztah s vaším partnerem. Děti všechny dysbalance cítí, tak ať zkrátka a dobře žádné neexistují.

 

pixabay.com