Deník cestovatelky - Putování po anglickém Lake District

Deník cestovatelky - Putování po anglickém Lake District


Nápad na tuto cestu začal úplně nevinnou otázkou „A co budeme dělat o prodlouženém víkendu?“.
Volba padla, i díky náhodnému nalezení levných letenek, na největší anglický národní park Lake District.

Let z Prahy do Liverpoolu trvá něco málo přes dvě hodiny a tak uteče velmi rychle. Ani pro milovníky městského života však toto město není příliš zajímavé a zábavné, je totiž vcelku nudné a slouží hlavně jako přístav. I proto jsme tak pokračovali právě do zajímavé a neokoukané přírodní oblasti Lake District, nacházející se přibližně 100 mil severně právě od Liverpoolu. No jo, ale jak se tam dostat, když jsou anglické vlaky dost drahé a do této oblasti v podstatě ani nejezdí a také kde tam spát? Tuto podstatnou otázku jsme vyřešili vcelku elegantně -půjčením obytného automobilu, tzv. motorhome. Jeho hlavní výhoda je, že interiér obsahuje vše potřebné vybavení – celkem čtyři místa na spaní (z toho dvě ve vysouvací střeše), malou plotýnku na vaření, vysouvací stolek, ledničku a dřez na mytí nádobí. A přitom je velikostně stejné velké, jako větší dodávka. Na takovéto cestování skvělé! Ještě si zvyknout na volant vpravo a jízdu vlevo a vše bude perfektní. 

A co samotná oblast a její příroda? Ta nás uchvátila ihned při první části cesty! Kopce, protkané množstvím hlubokých roklí s divokými potoky, výspy starých břidlicových dolů, všude spousta pasoucích se ovcí – prostě nádhera! Hlavní negativum celé oblasti je však to, že je poměrně hodně turisticky navštěvovaná. Takže pokud hledáte místa, kde na živáčka nenarazíte třeba i několik dní, zkuste odjet ještě víc na sever, do Skandinávie. Nicméně příroda Vám toto z velké části vynahradí sama. Krajinný ráz je absolutně odlišný od míst, která lze navštívit v Čechách (například taková ohromná úchvatná vřesoviště). Velkou zajímavostí jsou však již zmiňované doly. Všechny, které jsme viděli, jsou totiž nezajištěné a ponechané svému vlastnímu osudu a tudíž i volně přístupné. Pro ty, kteří rádi takováto místa prozkoumávají, tedy ideální. Nicméně vstupovat do nich se vůbec nedoporučuje, ústí jsou dosti zvětralá a přece jen kdo by chtěl svoji dovolenou zakončit pod stovkami tun břidlice. Jeden z nejhezčích výhledů na celý kraj kolem Coniston Water je z hřebene Old Man of Coniston. Za nejkrásnější jezero v oblasti Lake District je považováno Ullswater. Je obrovské, umístěné mezi vřesem porostlými kopci Cumbrian Mountains. Famózní podívaná! Magicky působí i hřeben Low Rigg a k němu přilehlý High Rigg. Je totiž o přibližně 400 výškových metrů nižší než okolní vrcholy, které ho obklopují, po kopcích se volně pasou ovce, mezi nimi koně a celé místo má nádech tajemné anglické krajiny z dob hlubokého středověku. Malebná škola s malou kamennou kapličkou, obklopenou stovky let starými duby, tak tento efekt dovádí k naprosté dokonalosti.

Když jsme pak seděli v letadle směr Praha, přemýšleli jsme o celém anglickém zážitku. Příroda, kvůli které jsme Lake District navštívili, je naprosto úchvatná, na několika málo kilometrech čtverečních je vidět krásná diverzita od drsných skalnatých a důlních míst, přes tajuplná vřesoviště a stovky let staré lesy s hlubokými zářezy potoků až po poklidné travnaté pastviny. A samozřejmě jezera, všude jezera, jezírka, louže, řeky, potoky, potůčky, vodopády, mokřady… prostě všude spousta vody. A počasí?
Typicky anglicky aprílové… 

Autor: Mája z blogu