Letní manuál na téma zdraví: Mějte se na pozoru
Čas dovolených, kdy pouštíme starosti k vodě a žijeme pro kouzlo okamžiku, je v plném proudu. Opalování na sluníčku, výletování po památkách, brouzdání lesy, cachtání se v mořských vlnách
a tak dále.
Víte, jak zatočit s úžehem, zkrotit spálení kůže, nebo jak si pomoci, když vás požahá medúza, či jak zvládnout daleký let do destinace vašich snů? Poradíme vám.
Au, kůže spálená od sluníčka
Bez ohledu na to, zda se spálíte či ne, tak se při příchodu z pláže důkladně osprchujte. Ať dáte sbohem jak mořské soli či písku, tak také chloru. Pokud jste spálení a cítíte horkost, osvěží vás sprcha. Teplotu vodu si nařiďte podle toho, jak to cítíte. Ta chladnější vám ale prokáže báječnou službu. Místo drahých krémů a pěn po spálení se spolehněte na obyčejný bílý jogurt, klidně s tučnějším složením a nejlépe vychlazený. Dodá hydrataci a navíc utiší palčivou bolest.
Se spálením dost často jde ruku v ruce také úžeh, který charakterizuje teplota, nevolnost, bolest hlavy či slabost. V tomto případě je zásadní naordinovat pobyt ve stinné a chladné místnosti. Doplňujte tekutiny, podejte léky tišící bolest či teplotu a vyzkoušejte i ochlazení formou obkladů.
Máte obavy z letu?
Letíte poprvé a máte z té představy doslova a do písmene zježené chloupky po těle? Načerpejte informace, jak probíhá odbavení a letištní kontroly, ať máte přehled a ztišíte prvotní obavy o celkovém průběhu. Do letadla se oblečte pohodlně a tepleji, přece jen tam fouká studenější vzduch. Klidně se vybavte jak svojí dekou, tak polštářkem. Obecně však stačí požádat letušku o zapůjčení. Na dálkových linkách máte deku i polštářek na sedadle. Co se týká léků, vybavte se v případě potřeby těmi určených na cestovní kinetózu, popřípadě něco na zklidnění, nejlépe však na bázi bylinek (meduňka a kozlík). Při startu a klesání se vyplatí cumlat bonbon, nebo žvýkat žvýkačku, ať se vyhnete zalehnutí v uších.
Další letní neduhy
Bodlinu od ježka vytáhněte pinzetou a následně je na řadě dezinfekce. Pokud vás požehá medúza, ošetřete místo pískem a opláchněte jej. Na odírající se stehna pomůže Rybilka Neo nebo jiná oblíbená mast na opruzeniny. Chystáte se do lesa na houby? Jakmile se vrátíte s plným košíkem, zkontrolujte sebe i děti, zda jste si nepřinesli s sebou nebezpečného parazita, kterého je nutné co nejrychleji vytáhnout. Klíště je opravdu nebezpečné. Na mykózu zaberou probiotika, několik dní bez cukrů a také Canesten nebo Clotrimazol.
Text: Jaruška
Foto: Pixabay.com
Re: Letní manuál na téma zdraví: Mějte se na pozoru
Betka (host) / před 2 měsíci 26.09.2024 17:42
Článek přináší užitečné tipy, jak se chránit před letními neduhy. Osobně mi přijde skvělé, jak jednoduché rady, jako je použití jogurtu na spálenou kůži, mohou pomoci. Taky bych ráda zmínila kratom od Krupa Kratom - https://www.adamkrupa.cz, který může být skvělým pomocníkem při udržení energie a zlepšení nálady, když se potýkáme s letními výzvami! :)