Zelený čaj je čajovými odborníky považován za prvotřídní a lahodnou odrůdu se silným aroma. Nebyl by to ale kosmetický průmysl, aby se blahodárných vlastností lístků zeleného čaje nechytil a nezačal se „šťourat“ v buněčném složení této rostlinky.
No a nutno
Zelený čaj je čajovými odborníky považován za prvotřídní a lahodnou odrůdu se silným aroma. Nebyl by to ale kosmetický průmysl, aby se blahodárných vlastností lístků zeleného čaje nechytil a nezačal se „šťourat“ v buněčném složení této rostlinky.
No a nutno říci, že v tomhle případě tím prospěli v boji proti dermatologickým nešvarům...Jak to?
Green Tea neboli zelený čaj obsahuje tolik výrazných a pro lidskou kůži příznivých látek, že může poskytnout ochranu například i proti nádorovým onemocněním. V laboratoři zkoumaly tyto účinky u poraněných zvířat tak, že jim natírali kůži silnými rakovinotvornými látkami. Místa na zvířecích tělech, ošetřená lístky zeleného čaje, působení těchto látek odolávala. Zajímavé na tom je, že jim vedle toho zmizely některé kožní útvary jako třeba bradavice či vyrážky. Tuto ochrannou vlastnost zeleného čaje vědci připisují látce, zvané polyfenolem, obsažené v dužině lístků zeleného čaje. Drobný zelený zázrak přírody je účinnou ochranou dokonce i proti škodlivému UV záření.
Několik faktů o kvalitním zeleném čaji:
Aby bylina nabyla léčivých očekávání, nesmí se k čaji dostat kyslík, který jej znehodnocuje, důležitá je výrazná zelená barva listů, která se nemění ani v sušeném stavu.
Zelený čaj se často prodává v krásných krabicích – sáčkové verze nemají k jakostním zeleným čajem nic co dočinění.
Příprava zeleného čaje se od přípravy černého čaje liší tím, že voda po sevření se nechá pár minut ochladit a až potom se čaj zalije. Jinak je postup stejný.
Do horké konvice nasypeme čaj, přibližně jednu lžičku na šálek a až když se lístečky zahřejí, zalijeme je vodou. Tři minuty ho necháme louhovat na povzbuzení a 5 minut na uklidnění. Večer by se měl pít čaj střídmě, aby nenastaly problémy se spánkem.
Kosmetická kouzla se zeleným čajem
Z prolouhovaného, neboli použitého čaje si můžete udělat například revitalizační oční zábal, který vás zbaví otoků a kruhů pod očima. Silně namočte dva vatové tampony a na deset minut si je přiložte na víčka (pochopitelně před tím zavřete oči).
Dobré je mýt si obličej alespoň jednou týdně vlažným zeleným čajem. Zmizí vyrážky, atopický ekzém, akné a dojde ke zmírnění lupénky. Opakujte dvakrát denně pro dosažení nejlepších výsledků. Pohlcuje toxiny v kůži, poskytuje dostatečnou vlhkost a zabraňuje stárnutí pleti a také ničí jemné vrásky.
Odvar ze zeleného čaje je významným pomocníkem při boji proti plísním, takže jej upotřebíte také při pedikúře a manikúře.
Bércové vředy, impetigo a silné akné vyřeší maska ze zeleného, porcovaného čaje. Sypaný čaj louhujte v horké vodě jen než pustí barvu (cca půl minuty). Po vyjmutí nechte vychladnout (ale ne vyschnout) a přiložte na 30 minut na nejvíce postižená místa.
Vlasová voda nanamáhané vlasy zase sestává ze snadno dostupných ingrediencí. 3 lžíce kořene lopuchu, 1 lžíce přesličky rolní, 3 lžíce zeleného čaje – to je vše. Kořen lopuchu a přesličku vaříme 20 minut ve vodě, scedíme a necháme zchladnout. Zelený čaj spaříme v 500 ml horké vody, poté 10 minut louhujeme, scedíme a dáme také vychladnout. Výluh smícháme a po umytí hřívy jím vlasy, ještě mokré, opláchneme. Následně již neoplachujeme vodou! Přírodní sérum ze zeleného čaje znovu zpevní a zvláční vlasy a dodá jim lesk.
Text: Ela Procházková
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)