Menopauza a hubnutí

Menopauza a hubnutí

Menopauza neboli klimakterium, je naprosto přirozené období v životě ženy, kdy končí její plodnost. Lidově bývá označována za „přechod“ a dochází k ní individuálně, zpravidla však okolo 50. roku věku. Menopauzou se nazývá poslední menstruační krvácení, které je ř


Menopauzou se nazývá poslední menstruační krvácení, které je řízeno vaječníky. Znakem, že toto období odešlo, je, když žena nemenstruuje déle než 12 měsíců. Včasné rozpoznání příchodu menopauzy může ženě pomoci se lépe vypořádat se všemi nepříjemnostmi, které s sebou menopauza může přinášet.

 

 

A co se vlastně v ženském těle při menopauze děje? Dochází k útlumu funkce vaječníků, čímž klesá tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Opožďuje se ovulace, pomalu se zastavuje menstruační cyklus, přičemž jde o postupný proces. Nakonec dojde ke ztrátě plodnosti, kdy už žena není schopná otěhotnět. S menopauzou se někdy mohou pojit nepříjemností, kterými žena může trpět. Jedná se o příznaky jako je zběsilé bušení srdce, nadměrné pocení v noci, návaly horka, brnění končetin, poruchy spánku, snížené libido, podrážděnost, únava a deprese. Příznaky se přitom mohou začít objevovat až 7 let před poslední menstruací. Menopauza může být také příčinou vzniku různých onemocnění. Nejčastější z nich bývají infekce močových cest. Stoupá také riziko srdečního infarktu nebo mozkové příhody.

Kila během menopauzy přibývat nemusí

V souvislosti s menopauzou a klimakteriem se také často hovoří o přibývání na váze. Tento bod však nemusí být úplně jednoznačný. „Období klimakteria, co se týká váhy, nemusí přinášet žádné výrazné změny. Je pravda, že v tomto období se metabolismus ženy zpomaluje, věkem samozřejmě ubývá částečně i pohyb, ale pokud se zdravě a vyváženě stravujeme, není důvod nabírat na váze,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, www.naturhouse-cz.cz

Jiná situace však nastává, když musí žena v souvislosti s klimakteriem přistoupit na hormonální léčbu. V tomto případě mohou kila přibýt, protože hormony v lécích často způsobují zadržování vody v těle. Toto se pak dá omezit správným pitným režimem, omezením kávy a sladkého. Dobrou zprávou je, že v některých případech lze hormonální léčbu nahradit přírodními medikamenty.

Při hubnutí zkrátka nezáleží na tom, zda je žena v klimakteriu nebo ne. Pokud se o sebe stará, chce být zdravá, dobře se cítit a vypadat, stačí, když dodržuje zásady zdravého životního stylu. Kromě zdravého jídelníčku, se kterým mohou pomoci výživoví poradci, pomáhá také zdravý pohyb. „Hodně žen dnes cvičí například jógu, která jim pomáhá se udržovat v psychické i fyzické pohodě. Obecně aktivní životní styl může klimakterium i oddálit. Spousta našich klientek okolo 50. nebo 55. roku projevy klimakteria ještě nezaznamenala,“ říká Věra Burešová z NATURHOUSE.

Objevit se nemusí ani jojo-efekt

Nabízí se také otázka, zda je během klimakteria a po něm častější jo-jo efekt. I zde se výživová poradkyně domnívá, že klimakterium na jo-jo efekt vliv nemá. „Zhubnout a váhu si udržet je otázka správného nastavení životního stylu. Důležité je hubnout postupně a nespoléhat se na zázračné diety, které slibují třeba i ztrátu 10 kilogramů během 5 dnů. Ideální je hubnout okolo 1 kila za týden, hubne-li žena rychleji, chová se ke svému tělu velmi nezdravě a zadělává si právě na jo-jo efekt, ať už je v klimakteriu nebo není,“ říká Věra Burešová.

Doporučení na závěr tedy zní: „V průběhu klimakteria zkrátka platí to stejné jako v každém věku. Je potřeba se pravidelně a pestře stravovat, jíst kvalitní potraviny, dodržovat pitný režim. Vyhýbat se konzumaci sladkého, bílého pečiva, soli, nadměrnému pití kávy a alkoholu. Jíst hodně zeleniny a ovoce, používat zdravé tuky. Hýbat se, jít třeba jen na vycházku a myslet pozitivně, těšit se z maličkostí,“ zakončuje Věra Burešová z NATURHOUSE.