Cestujte za kouzlem Vánoc. Navštivte ty nejkrásnější adventní trhy napříč Evropou

Cestujte za kouzlem Vánoc. Navštivte ty nejkrásnější adventní trhy napříč Evropou

Nevypékejte doma u plotny, nehoňte se za úklidem a hromadou dárků, které musíte na poslední chvíli sehnat. Místo toho výletujte na vlně blížících se svátků. Adventní trhy vás dostanou vůní punče, loupáků, skořice, jehličí, nebo milovaných perníčků. Kam se rozhodně vy


Nevypékejte doma u plotny, nehoňte se za úklidem a hromadou dárků, které musíte na poslední chvíli sehnat. Místo toho výletujte na vlně blížících se svátků. Adventní trhy vás dostanou vůní punče, loupáků, skořice, jehličí, nebo milovaných perníčků. Kam se rozhodně vyplatí vyrazit? Čtěte dále!

Historická kráska, která je v kurzu: Totiž Vídeň

Kdo v době adventní ještě nenavštívil Vídeň, měl by tak rozhodně učinit. Protože trhy konající se před vídeňskou radnicí patří k těm nejoblíbenějším vůbec. Sama radnice je na pohled pompézní až až, ale jakmile se rozsvítí vánoční osvětlení a z vánočním krámků se začne linout vůně všelijakých dobrot, dojde vám na mysl, že jste tady opravdu správně. Ta pravá vánoční nálada vás totiž naprosto uhrane. Romantické a více komornější jsou vánoční trhy před zámkem Schönbrunn či Belvedere. Jako suvenýr si můžete přivézt keramický hrníček, který je dá se říci každý rok něčím jiný. Ceny za pochutiny či ozdoby a dekorace vás ale dvakrát nepotěší, tak raději nepřepočítávat a prostě si udělat radost.

Mariazell: Alpská romantika

Alpské velikány dotýkající se mraků, největší adventní věnec, poutní místo, vůně perníku a perníkového koření a také ryze čertovský rej. Náměstí zdobí malebné stánky ozdobené vánoční girlandou, čerstvým vzduchem se line vůně domácí klobásy, trdelníku a také punče spolu s ovocem. Potřebujete snad vědět víc?

Kam v Německu?

Ať už vás vyhrají Drážďany, Mnichov, Berlín nebo Norimberk vrátíte se domů s nadšením. Sáhnout můžete také pro tolik typické dřevěné postavičky ala louskáček a Räuchermann. Ty můžete přivézt rodině a známým jako netradiční vánoční dárek. Budou potěšeni. Glühwein teče proudem, nadchnou vás jablka v cukru, pečené kaštany, nebo třeba nadýchané preclíky s čokoládovou polevou a hojně zasypány mandlemi, nebo lískovými oříšky. A když jsme už u těch lískáčů, tak kousek od Drážďan najdeme zámek Moritzburg, kde se v roce 1973 natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Nyní se na zámku až do února 2018 koná pohádková výstava zaměřená právě na tuto vánoční klasiku, kterou milujeme nejenom my, Češi, ale i němečtí sousedé. A co si budeme povídat, není se absolutně čemu divit. Protože Libušku Šafránkovou spolu s Pavlem Trávníčkem si nesmíme o svátcích nechat ujít za žádných okolností.

Budapešť: Mekka termálů, čabajek a historických skvostů

Nechce se vám dvakrát mrznout na trzích, jak budete městem rázovat tam a zase zpátky? Vyrazte do hlavní metropole Maďarska, kde můžete začít den koupáním v termálních lázních, které tady vyrostly opravdu jako houby po dešti. Vánoční trhy v Budapešti jsou nevšední tím, že se konají až na nový rok, kdy je další důvod k oslavám. Pamatuje také na návštěvu Budovy parlamentu, Rybářské bašty, Budínského hradu, Széchenyiho nebo Gellértových lázní.