Mýtus VS Pravda: 8 omylů o stravě a tréninku

Mýtus VS Pravda: 8 omylů o stravě a tréninku

Ve fitness komunitě se šíří mnoho mýtů o správné stravě i tréninku. Supertělo.cz uvádí 15 omylů na pravou míru!


1. Kardio

Mýtus: Kardio s konstantním tempem v délce 60 minut je nejlepším způsobem spalování tuku.

Pravda: Je to zcela neefektivní. Způsobuje spalování svalové hmoty, únavu, nadměrnou zátěž, syndrom vyhoření, zvýšené riziko onemocnění. Kalorie spálené během kardia zvyšují chuť k jídlu (především na cukr)
a vedou k přejídání.

 

2. Časování sacharidů

Mýtus: Sacharidy jsou nejlepším zdrojem energie. Ráno je důležité sníst hodně sacharidů (ideálně ovesnou kaši), abyste měli dost energie na celý den. Večer nikdy nejezte sacharidy, tělo je již nevyužije jako energii
a uloží je do tuku.

Pravda: Je to přesně obráceně. Tuk je nejlepším zdrojem energie. Obrovská porce sacharidů k snídani nedodá tělu energii na celý den. Sacharidy k snídani zvyšují hladinu inzulínu v krvi, vedou k výkyvům energie a pocitu únavy a otupělosti. Ideální snídaně jsou bílkoviny a tuk (nejlepší zdroj energie), které dodají stabilní energii bez výkyvu. Zvýšený příjem sacharidů má smysl bezprostředně po tréninku a večer.

 

3. Obilniny - pšenice, rýže, kukuřice, chléb, těstoviny

Mýtus: Základní potraviny, které by měly tvořit hlavní část jídelníčku, mnoho expertů doporučuje 6-11 porcí denně (i americká vláda). Hlavní zdroj energie pro mozek a svaly. Celozrnné pečivo je lepší než běžné a dodává více vlákniny a výživných látek.

Pravda: Nejhorší omyl v historii lidstva (evoluční biolog UCLA Jared Diamond). Vedou k nadměrné produkci inzulinu, ukládání tuku a srdečním chorobám. Jsou alergenní, zhoršují imunitu, obsah výživných látek je nižší než u rostlin a živočišných produktů. Celozrnné produkty jsou možná ještě horší kvůli "anti-výživným" látkám, narušujícím fungování imunitního a zažívacího systému, které podporují celkové zanícení organismu.

 

 

 

4. Tuk

Mýtus: Konzumace tuku podporuje obezitu. Způsobuje infarkty. Nasycené tuky (z masa, mléka) byste měli nahradit polynenasycenými rostlinnými oleji.

Pravda: Tuk je nejcennější látka. Je hlavním zdrojem kalorií v potravě (z živočišných potravin). Nezpůsobuje srdeční onemocnění. Je klíčovým zdrojem energie lidstva již 2 miliony let. Zlepšuje funkce mozku. Podporuje metabolismus a pomáhá spalovat tuk.

 

5. Stravovací návyky

Mýtus: Denně musíte sníst 3-6 jídel. Vynechání jídla = zpomalení metabolismu, rozklad svalové hmoty, zastavení spalování tuku, přejídání a nekontrolovatelná chuť na sladké potraviny.

Pravda: Není nutné jíst pravidelně, pokud nemáte nadměrnou produkci inzulínu (způsobenou špatnou stravou). Vynechané jídlo a větší pauza mezi jídly nemá žádný negativní vliv na spalování tuku a růst svalů. Přerušované hladovění může být efektivním nástrojem pro řízení hmotnosti z evolučního hlediska.

 

6. Cholesterol

Mýtus: Musíte omezit jeho příjem. Zvyšuje riziko srdečních chorob. Používejte statinové léky a vyhněte se živočišným produktům - především vejcím.

Pravda: Nezbytná výživná látka pro metabolismus. Neexistuje přímá souvislost s rizikem srdečních chorob. Nebezpečný je pouze, pokud dojde k oxidaci nebo zánětu ze špatné výživy a tréninku. Léky na jeho snížení (statiny) mají minimální (pokud vůbec nějaké) účinky a mnoho vedlejších (škodlivých) účinků.

 

7. Léky

Mýtus: Léky, které koupíte v lékárně, pomáhají léčit nemoci a prospívají zdraví. Napomáhají předcházet nemocem a zlepšují kvalitu života.

Pravda: Léky zhoršují a maskují skutečné příčiny, narušují vyrovnanost a harmonii organismu. Zhoršují zdraví
a mají škodlivé vedlejší účinky.

 

8. Spalování tuku

Mýtus: Strava s vysokým obsahem sacharidů, nízkým obsahem tuku, počítání kalorií, vážení porcí a kardio trénink = spalování tuku.

Pravda: Strava s vysokým obsahem proteinu a tuku, snížení sacharidů na 50 - 150 g denně a silový trénink základních cviků v kombinaci s HIIT = spalování tuku.

 

 

 

Ty největší mýty uvedlo Supertělo.cz na pravou míru a doufáme, že nyní je Vám vše jasnější.

Více informací také na supertelo.cz