Správnou péči o zuby lze předcházet vážnějším onemocněním v celém těle

Správnou péči o zuby lze předcházet vážnějším onemocněním v celém těle

Češi patří v rámci Evropské unie k těm, kteří navštěvují zubaře hlavně kvůli prevenci.
Ta je podstatná nejen kvůli zdraví zubů samotných, ale může zabránit i rozvinutí onemocnění v jiných částech těla. Záněty v dutině ústní totiž mohou mít podle vědců spojitost s onemocněním některých orgánů. Světový den ústního zdraví, který se slaví 20. března, je skvělou příležitostí připomenout si, jak je péče o zuby důležitá.


Výzkum* doposud prokázal tuto spojitost mezi zuby a plícemi, játry a také srdcem. Propojenost zánětů byla prokázána i mezi zuby a klouby. Moderní stomatologie dokáže díky pokrokům v oblasti vědy a technologií dosáhnout neuvěřitelných výsledků. Přestože mohou být výstřelky moderních technologií lákavé, mnohem jednodušší je věnovat svému chrupu každodenní péči. Podle Eurobarometru** byla u Čechů důvodem poslední návštěvy zubaře skoro v 60 procentech případů kontrola, naopak pouze ve 12 procentech případů šlo o akutní léčbu. I tak má své přirozené zuby jen 43 procent populace, což nás sice řadí lehce nad unijní průměr
(41 procent), ale je to stále mnohem méně, než na Maltě nebo Kypru, kde má všechny své zuby asi 60 procent obyvatel.

Mnoho lidí se stále nedostatečně věnuje péči o svá ústa. Přestože se hojně využívá estetické bělení
a ortodoncie, největším problémem je zanedbávání každodenního pečlivého čištění a využívání mezizubních pomůcek,
“ komentoval Martin Holub z 3M. Jako jeden z předních dodavatelů dentálního materiálu se 3M zaměřuje na význam dentálního zdraví už několik desítek let.

Průzkumy sledující spojitost mezi kondicí zubů, dásní a vnitřními orgány dále pokračují. Předpokládá se, že bakterie v našich ústech mohou způsobit zánět v krevním řečišti, který následně zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Známé jsou i jiné souvislosti, například to, že lidé s diabetem mohou mít vyšší riziko onemocnění dásní. Některé bakterie spojené s onemocněním dásní mohou ovlivnit to, jak tělo kontroluje hladinu cukru v krvi, což může způsobit rozvoj cukrovky.

Problémy v důsledku špatné péče o chrup hrozí i během těhotenství. Při vážnějším dentálním onemocnění mohou bakterie prostřednictvím krevního oběhu zasáhnout i dítě, což může vést k předčasnému porodu nebo nižší porodní hmotnosti. Hormony, které se uvolňují během těhotenství, navíc mohou způsobovat záněty dásní, takže v průběhu těhotenství jsou pravidelné návštěvy u zubaře a správná výživa zubů o to důležitější.

Světový den ústního zdraví je skvělou příležitostí nejen připomenout si význam správné péče o naše zuby,
ale zkusit se jí zase o něco intenzivněji věnovat.

3M a stomatologie

Společnost 3M patří k předním světovým výrobcům stomatologického materiálu a pracovních pomůcek stomatologů. Zaměřuje se na oblasti preventivní stomatologie, protetika a estetické stomatologie. V zubařském portfoliu 3M tak například nalezneme dentální kompozita, provizorní korunky a můstky, otiskovací hmoty, situační otisky, polymerační lampy nebo míchací přístroje.

 

*Zdroj: http://www.mibluesperspectives.com/2018/02/12/the-surprising-connection-between-your-teeth-and-overall-health/

**Zdroj: http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/archives/ebs/ebs_330_en.pdf

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1286457916301617?via%3Dihub