NOVINKA ve světě transplantace vlasů

NOVINKA ve světě transplantace vlasů


Robotická transplantace vlasů je významným pokrokem v technologii procedury extrakce vlasových folikulů.

Systém ARTAS, vyvinutý předními lékaři a výzkumníky v oblasti transplantace vlasů, je první a jediný robotický transplantační systém vlasů na světě. Vznikl na základně americké společnosti Restoration Robotics, která má letité zkušenosti s evolucí přístrojů také jiných lékařských a estetických odvětví, např. ve vývoji laparoskopických přístrojů. ARTAS využívá nejmodernější robotickou technologii, která prokazatelně pomáhá lékařům s nesnadnými, přesnými a opakujícími se pohyby, které zákrok takovéto povahy vyžaduje. Robot odvede za lékaře část práce, která by pro něj představovala časově i fyzicky náročný proces. Díky tomu snižuje chybovost i časovou náročnost zákroku na minimum.

„Při transplantaci vlasů systémem ARTAS jde o spolupráci precizního robota s lékařem, pečlivým a citlivým člověkem, který je zároveň odborníkem na lidské tělo,“ říká Lenka Kašpaříková, odborný technik a majitelka vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.

Cílem systému ARTAS®, interaktivního počítačově řízeného robotického zařízení, je zvýšení kvality extrakce folikulárních jednotek – usnadňuje lékaři odběr vlasových folikulů z dárcovské oblasti (pokožky v týlní krajině hlavy klienta). Zároveň je určen k vytvoření lůžek v příjmových oblastech pro následnou manuální implantaci odebraných folikulů. Tyto dva kroky jsou pro úspěšnost transplantace klíčové. Právě při nich jiné metody ztrácí na kvalitě a trvalosti výsledku.

 

 Výhody metody ARTAS

Oproti jiným metodám transplantace přináší systém ARTAS několik výhod. Předně díky preciznímu výběru
a přesným miniaturním řezům na pokožce hlavy klienta nezůstává žádná viditelná jizva jako např. při zákroku metodou strip. Zákrok trvá kratší dobu a je bezbolestný.

  • minimální jizvy
  • minimální bolest
  • přirozené a trvalé výsledky
  • minimální ztráta transplantovaných folikulů
  • minimální časová náročnost zákroku i rekonvalescence
  • 3D modelace výsledku

Na obrázku můžete vidět stav před zákrokem a 10 měsíců po zákroku Artas:

 

 

 

Jak transplantace probíhá

„Transplantací vlasů lze úspěšně řešit mužskou vzorovou plešatost (MVP) a nejizvové typy alopecie,“ popisuje problémy přicházejících klientů, nejčastěji mužů, Lenka Kašpaříková. Takový klient je nejprve vyšetřen trichologem. Po určení diagnostiky a po konzultaci s lékařem – specialistou na transplantaci (po zhodnocení individuální situace pacienta a jeho relevance pro transplantaci vlasů) je klient seznámen s metodickými postupy zákroku, dostane informační materiály a odpovědi na veškeré dotazy.

Před zákrokem, při konzultaci, probíhá 3D modelace pomocí systému ARTAS Hair Studio. Klient tak společně
s lékařem zvolí, jak bude finální výsledek transplantace vypadat, stanoví realistický tvar vlasové linie i hustotu kštice (počet transplantovaných štěpů).

Poté systém ARTAS High-Definition Stereoscopic Vision určí, které vlasové folikuly jsou vhodné k transplantaci, a to díky rozsáhlému matematickému algoritmu. Vybere tak přednostně zdravé štěpy s jedním i více folikuly, které systém ARTAS Harvesting šetrně a přesně odebere. Zároveň se ale dokáže i vyhnout jednotkám, které obsahují jen jeden vlas, čehož při manuální transplantaci nelze dosáhnout. Tímto postupem je zaručena ochrana zbývajících vlasů. Řezy jsou zcela nepatrné a rovnoměrně rozprostřené, proto není zákrok detekovatelný.

V následující fázi opět pomocí algoritmů a zároveň podle klientem odsouhlaseného 3D modelu určí, kam budou vlasy transplantovány. V těchto místech pak vytvoří lůžka pro vlasové folikuly. Výsledek proto vypadá naprosto přirozeně a podle představ klienta.

 

Technologie robotické transplantace

Systém ARTAS® pracuje v prostoru rámečku, kterým lékař vymezí dárcovskou oblast klienta. V ní robotické rameno s obrazovým vedením pomocí malých průbojníků a speciální zobrazovací technologie snímá pokožku hlavy, identifikuje a uvolňuje folikulární jednotky pod bezpečným dohledem a vedením lékaře, který používá počítačové rozhraní. Algoritmus přístroje také odhadne sklon vlasového folikulu a spočítá úhel, pod kterým jej vyřízne. Tím je zaručena nepoškozenost a kompletnost folikulu. Stejně přístroj postupuje při vytváření vlasových lůžek v cílové oblasti, a tak je zaručena minimální ztrátovost.

Kolik zákrok stojí

„Cena zákroku začíná na 155 tisících korunách a odvíjí se od počtu transplantovaných folikulárních jednotek, které obsahují 1–4 vlasy,“ vysvětluje Lenka Kašpaříková. Systém ARTAS identifikuje jednotky vhodné
k transplantaci, a zároveň se dokáže vyhnout folikulům jednovlasovým. Při odběru nejsou vlasy poškozeny, jelikož dokáže určit úhel, pod kterým folikul roste. Na základě mnohonásobného zvětšení jeho práci přes monitor neustále kontroluje lékař. Robot se navíc neunaví, a proto je i tisící odebraný folikul stejné kvality jako ten první, přičemž oproti běžným metodám transplantace ARTAS vyřízne za kratší čas výrazně větší množství folikulů.

Limity a podmínky transplantace

Mezi hlavní cíle konzultace patří poskytnutí informací o povaze ztráty vlasů, o výhodách a limitech transplantace vlasů, jelikož podobně jako u všech estetických zákroků mají někteří lidé nerealistické představy a od zákroku očekávají více, než čeho může být reálně dosaženo.

Při vyšetření tricholog zjišťuje kompletní osobní anamnézu a dbá na to, aby zjistil možné kontraindikace pro transplantaci, mezi něž patří např. aktivní kožní lupus erytematodes, morphea a závažný stupeň folikulitidy.
V těchto případech by měl být před provedením transplantace vlasů stav pacienta stabilizován.

Před samotným zákrokem je pacient upozorněn na nutnost sestříhat délku vlasů na 1,1–1,3 mm pro bezchybné použití obrazové technologie, která mapuje dárcovskou oblast a volí optimální počet štěpů k implantaci. U žen se na tuto délku vlasů zkracuje pouze dárcovská oblast v týlní krajině, kterou následně překryjí ostatní vlasy.

Během zákroku pak klient sedí s obličejem opřeným v polštáři, přičemž může sledovat film nebo poslouchat hudbu. Je použita pouze lokální anestezie, aby došlo ke znecitlivění dárcovské oblasti a zabránilo se diskomfortu. Zákrok neprobíhá vkuse, je možné si v pauzách vyřídit hovory nebo se najíst.

Většina klientů je po zákroku schopna z kliniky jednoduše odejít, jiní dávají přednost vyzvednutí členem rodiny. Zákrok přeci jen může probíhat v rozmezí od 4 do 8 hodin v závislosti na rozsahu transplantace.

Po třech, šesti a dvanácti měsících jsou doporučované kontroly, kdy je zjišťována kvalita transplantovaných vlasů. Odborný pracovník také doporučuje a kontroluje používání kosmetické péče a produktů.
Pooperační péče ovlivňuje jak úspěšnost zákroku, tak i vnímání úspěšnosti ze strany pacienta.

 

Více informací také na robotickatransplantace.cz