Desatero správného opalování
1) Opalování je nutné přizpůsobit fototypu pleti
Zdravé je pouze takové opalování, které nezpůsobí zčervenání, ale pouze jemné zhnědnutí kůže, proto je pobyt na slunci dávkovat podle typu kůže. Pokud máte pigmentová znaménka, doporučujeme jejich překrytí a poradu s lékařem. V případě, že trpíte sluneční alergií, pobytu na přímém slunci byste se měli vyhnout.
2) Na slunce si zvykejte postupně. Pro první kontakt se sluncem stačí pár minut, nikoli celé hodiny. Dbejte na to, abyste se natřeli opalovacím prostředkem půl hodiny před pobytem na slunci. O výši ochranného faktoru (SPF) rozhoduje váš přirozený fototyp i míra již dosaženého opálení. Použijte vždy dostatečné množství opalovacího přípravku, který řádně rozetřete.
3) Číslo ochranného faktoru (SPF) ovlivňuje dobu, kterou můžete být na slunci, aniž se spálíte. Pro začátek letní sezóny doporučujeme volit krémy s vyšším SPF. Krémy s SPF 50 Vás spolehlivě ochrání i před ostrým sluncem. Pokud je vaše pokožka citlivá, volte přípravky bez parfemace.
4) Některá místa na těle jsou obzvláště citlivá. Patří k nim například uši, nárty, kolena, oblast ňader nebo hýždí. K jejich ochraně používejte opalovací přípravky s vyšším faktorem. Krémy s vysokým faktorem SPF 50 používejte také na celý obličej. Tady je pleť mimořádně citlivá především v oblasti očí, nosu a rtů.
5) Neopalujte se mezi a 15. hodinou, kdy je slunce nejostřejší.
6) Děti by měly používat minimálně SPF 30 a je to jedno, zda jde o pobyt u moře, či rybníka.
Ideální je použít přípravky odolné proti vodě, potu i otěru, i přesto je nutné mazání pravidelně opakovat každé 2 hodiny. Pokud je vaše dítě mimořádně citlivé na slunce, můžete jeho pokožku chránit lehkým oblečením z přírodních materiálů.
Žádný opalovací přípravek není určen pro děti pod 3 roky, neboť je nevhodné tak malé děti vystavovat slunečnímu záření. To, že některý produkt je „baby“ znamená, že je vhodný pro citlivou pleť dětí tedy např. bez parfemace, s hypoalergenním parfémem nebo bez barviv a potenciálně rizikových filtrů.
7) Myslete i na to, že k částečnému opálení dochází také ve stínu nebo když je pod mrakem.
8) Co je to UVA a UVB? UVA záření způsobuje stárnutí kožních buněk a UVB spálení pokožky, proto je třeba chránit se před oběma. I krátké vystavení se ostrému slunci způsobuje tzv, fotostárnutí pokožky, jehož následkem jsou předčasné vrásky nebo pigmentové skvrny. Je třeba myslet na to, že UVA paprsky působí i přes sklo a podílejí se na vzniku sluneční alergie.
9) Sluneční paprsky se odrážejí od vody, proto nezapomeňte na zvýšenou ochranu pokožky při koupání, stejně jako na pláži. Totéž platí např. pro pobyt na horách, zejména v zimě.
10) Nezapomeňte na přípravky po opalování, které opálenou pokožku zklidní, vyživí a dopřejí ji dostatečnou hydrataci. Ideální jsou zklidńující hydratační mléka.
Doporučujeme produkty na opalování od značky Syncare SUN:
-obsahují výhradně fyzikální nebo kombinaci fyzikálních a hybridních UV filtrů.
-neobsahují parfemace a tak zamezují alergickým reakcím
-chrání proti UVA i UVB záření
-jsou voděodolné
Více informací na www.syncare.cz
Re: Desatero správného opalování
Marcela K. (host) / před 5 lety 30.06.2019 21:12
Bohužel jsme s přítelem podcenily mraky a hned první den na dovolené jsme se spálili:(