Taky řešíte, jak naučit vaše děti snídat? Možné to je a prázdniny jsou ideální dobou

Taky řešíte, jak naučit vaše děti snídat? Možné to je a prázdniny jsou ideální dobou

„Tohle já snídat nebudu!“ Která maminka kdy neslyšela podobné protesty z úst svého potomka? To, že zdravá a vyvážená strava u dětí moc neboduje, dokazuje i výzkum agentury NMS Research pro českou rodinnou společnost Emco, jež nás už téměř 26 let zásobuje cereáliemi.

Podle výsledků si čeští rodiče často nevědí rady s diktátem jídelníčku svých dětí, a tak raději snídaně přizpůsobují jejich požadavkům. Přitom i samotní malí vzbouřenci dobře vědí, že se vystavují riziku obezity nebo zkaženým zoubkům. Vysněná dobrota je však velkým lákadlem. To vyplynulo z výzkumu, kterého se zúčastnily děti ve věku 6 až 10 let i jejich rodiče.


 

Vedou sladké chutě a hravá forma

Myslím, že vím, jak by zdravá a vyvážená snídaně měla vypadat. Snažím se ji i různě zpestřovat. Problémem však je, že ne všechno moje dcera má ráda a také sní,“ uvedla v rámci výzkumu jedna z maminek. A kdo z nás to nezná? Se zdravou a vyváženou stravou moc u svých ratolestí obvykle nepochodíme. Potvrdil to i výzkum agentury NMS Research pro společnost Emco, který mapoval vztah dětí ve věku od 6 do 10 let ke snídaním.

Z něj vyplynulo, že české děti mají ve složení svých snídaní poměrně jasno. Ráno preferují sladké - například koláče, čokoládové kuličky, sladké jogurty, pudinky, sušenky či piškoty. Slané varianty se objevují jen zřídka
a když už, převážně si slanou snídani vyberou chlapci.

Čemu však děti z těch zdravějších produktů neodolají, jsou cereálie. Čím hravější mají provedení, tím lépe. Z průzkumu totiž vyplynulo, že děti baví si se snídaní hrát – míchat ji, různě skládají do tvarů či cereálie jedí kupříkladu po jedné kuličce.

 

Velmi důležitý je čas

Rodiče by velmi rádi připravovali snídaně čerstvé - kupříkladu míchaná vajíčka, zeleninu, ovoce. Dostanou se k nim však povětšinou jen o víkendech. Přes týden - právě kvůli času - volí variantu cereálií, které jsou na přípravu rychlejší, děti je mají rády a výživově (ty vhodně zvolené) obsahují vše, co děti po ránu dokáže správně nastartovat.

Čas je důležitý i pro děti, ale v trochu jiném smyslu. Přestože si rády rozhodují o tom, co by chtěly snídat, chtějí si přes týden přispat a přípravu snídaně tak nechávají především na mamince. Z výzkumu vyplynulo, že sami si snídani připravují povětšinou děti starší až devíti let.    

 

Ovoce a zelenina je pro děti symbolem zdraví

O tom, co je a není zdravé, mají děti celkem přehled. Jako zdravé určily zeleninu a ovoce, a dále také produkty, které mají viditelné obrázky ovoce na obalu. Za symbol nezdravých potravin pak považují především čokoládu, kterou však zároveň označily za nesmírně atraktivní.

Problémům spojeným s nadměrnou konzumací sladkého jsou si sice děti vědomy, dobrotám však jen těžko odolávají. „Sušenky mám někdy i ke snídani.  Ale jenom tajně, než mě přijdou naši vzbudit,“ uvedl jeden devítiletý respondent v rámci průzkumu. Mezi ovocem a zeleninou vítězí u dětí také pouze sladké varianty. Potěšíte je proto jakýmkoliv ovocem či sladkou mrkví. S brokolicí, kedlubnou či salátem příliš slávy však nesklidíte.

 

Naučit děti zdravě snídat, není nemožné

Možné to opravdu je. Jen musíte vycházet z výše uvedených informací a to, že děti preferují především sladké chutě a chtějí se bavit. Jak toto spojit? Jednoduše. Někteří výrobci už na toto zjištění přišli, a tak nabízejí řadu produktů, které tato kritéria splňují.

Například jsou to ovesné sušenky Biskity od českého výrobce Emco, které mají tvar usměvavých smajlíků a jsou skvělé jak samotné, tak i v kombinaci s mlékem. Vyrábí se ve dvou variantách, a to lískový oříšek a med nebo v kombinaci čokoláda a kokos. Díky praktickému balení jsou skvělou volbou i pro svačinu.

V chuti hned na druhém místě děti označily ovoce. Variant müsli je celá řada, takže na výběr určitě máte také. Například od zmiňovaného Emca si děti velmi oblíbily Mysli s jahodami, kde najdete velké kousky mrazem sušených pravých jahod - takto zpracované ovoce má hned několik výhod. Na rozdíl od procesu teplého sušení, jsou tímto způsobem sušení zachovány veškeré vitamíny a minerály, přičemž barva a chuť je shodná s ovocem čerstvým. To ocení i děti, protože jsou to právě ony, kdo je nejvíce náročný na to, jak jídlo vypadá.

Nejdůležitější však je – snídat! Snídaně je opravdu velmi důležitým jídlem. Jídlem, které nastartuje celý organizmus pro další jeho fungování během celého dne. A kdo jiný, než děti ji potřebuje nejvíce? Pokud se vám pak nepodařilo je naučit snídat přes hektický školní rok, právě dva měsíce prázdnin vám poskytnout dostatek času je na to pomalu zvykat.