Máte rádi víno? Chcete se o něm dozvědět víc? Vyzkoušejte kurzy v Ola Kala
Vína Francie alá Tour de France v kulinářském ateliéru Ola Kala
Cesta Cédrica Picota k titulu světově uznávaného someliéra byla dlouhá. Jeho profesní dráha ho přivedla až do kulinářského ateliéru Ola Kala v Praze, kde bude pořádat kurzy o víně. Základem jeho vytříbených chutí mu v dětství byla pestrá domácí strava z domácích surovin. V Praze bude seznamovat Cédric Picot milovníky vína s celou rozsáhnou oblastí francouzských vín, jeden z jeho kurzů je něco jako pětietapová Tour de France. Ne na kole, ale ve skleničce a na talířku.
Jako malý kluk se často chodil projet na kole a dnes se velice rád podělí o svůj dosavadní život a jeho zem. Someliér Cédric Picot pracoval po boku Alaina Ducasse v restauraci Louis XV, kam chodila pravidelně na oběd monacká knížecí rodina. Dostal doporučení do Elysejského paláce na místo soukromého majordoma pro prezidenta republiky Jacqua Chiraca a jeho choti. Obsluhoval velikány tohoto světa Její Veličenstvo anglickou královnu Alžbětu II., krále Maroka, Jeho Veličenstvo prezidenta Argentiny, prvního ministra Japonska, Indie a zažil tak nezapomenutelné okamžiky, ale hlavně se naučil historii, odbornost a přesnost francouzské gastronomie. Od letošního roku se Cédric Picot spojuje s kulinářským ateliérem Ola Kala v Praze.
Své zkušenosti z prezidentského paláce i hvězdných michelinských restaurací v Monaku i Paříži chce nyní Cédric předávat české veřejnosti.
„Jak vybrat víno? Výběr vína je hlavně otázkou okamžiku. Otázka ročního období, počasí, atmosféry, k jaké příležitosti, s jakými lidmi budeme víno degustovat a k jakému pokrmu,“ uvádí Cédric Picot, someliér a gastronomický ambasador. A jak vybrat francouzské víno? „Vybírat francouzské víno je ideální příležitostí
k cestování, objevení nových druhů vín v regionech, které jsou svázány se svými cépage (odrůdami): Chardonnay, Pinot Noir, Syrah. Francie disponuje 835 000 ha vinic, zatímco Česká republika má 19 500 ha.
Ve Francii naleznete 16 vinařských oblastí, 385 apelací, a po celé zemi jsou jména zón či vesnic spojených se všemi možnými druhy vín. V současnosti čím dál tím více cépage (odrůd) je označeno na etiketách láhví, je tedy nutné číst co je napsáno na etiketě nebo se zeptat prodavače vín,“ dodává Cédric Picot.
„Francie se svými víny, to je jako Česká republika se svými pivy. Víno ve Francii je první alkoholický nápoj s 56 %, ale konzumace piva stoupá. V Čechách víno zaujímá čím dál tím větší místo. Pan Cédric Picot je tu právě proto, aby nám pomohl mu porozumět a vychutnat si ho, najít v něm potěšení. Proto neváhejte a kontaktujte nás,“ uvádí Petr Rýdl, majitel kulinářského ateliéru Ola Kala. „Konzumace alkoholu ve Francii klesá, ale stoupá kvalita degustovaných vín. Ve Francii se průměrně vypije 1 láhev vína na 1 obyvatele za týden,“ dodává Petr Rýdl.
Jak hodnotit francouzská vína:
Dalo by se toho říci hodně, ale hlavně si zapamatujme: terroir, jemnost nebo síla. Nápovědou může být to,
že vína z jihu Francie Sud jsou silnější než vína ze severu Nord, protože ta jižní mají daleko více sluníčka než ta severní, Bordeaux je chuťově plnější víno než Bourgogne, protože Pinot Noir je delikátnější než Cabernet Sauvignon. Ale nevybírejme jen z těchto vinařských oblasti, protože i všechny ostatní regiony si zasluhují naši pozornost. Vína z Loiry jsou Čechy velice oblíbená, vína z Languedoc jsou zase přístupná cenou se skvělou kvalitou.
Soulad chutí pokrmů s víny, jak na to
Abychom mohli správně sladit souhry chutí, musíme nejdříve vínu porozumět, umět mu naslouchat, znát jeho charakter, a právě to nabízí ve škole Ola Kala. Co se francouzských vín týče, výtečné a jednodušší je sladit vína
s pokrmy, pokud známe minimálně alespoň vinici, odkud víno pochází, ale základní je, pokud regionální pokrmy sladíme s víny ze stejného regionu. Například choucroute z Alsaska s místními víny Riesling. Sýr a víno z Jury (Savagnin) a to samé pro region Savoie, bílý Sancerre z Loiry (sauvignon) s kozím sýrem. Víno Madiran z jihu
s kachními specialitami. Tyto soulady jsou dány terroirem (místní geologické podloží, složení půdy, vlhkost, srážky, nadmořská výška, tradice a um vinaře, a to, jak se tento komplex vlivů promítne do charakteru určitého vína).
Kulinářský ateliér Ola Kala připravuje pro své klienty výjimečné kurzy vaření. Vysokou profesionalitu a originalitu zajišťuje tým odborníků z oblasti gastronomie, kteří nenucenou formou zprostředkovávají své bohaté zkušenosti z mezinárodního i tuzemského prostředí. Kurzové variace jsou vždy vedeny na dané téma
a jsou inspirovány nejrůznějšími směry světové i české kuchyně. Jsou určeny nejen pro jednotlivce, ale i pro menší skupiny. Filozofií těchto kurzů je poskytnou ojedinělý zážitek a pocit, že každý může být šéfkuchařem, cukrářským mágem nebo sushi mistrem. K dokonalosti prožitku napomáhá domácká atmosféra s nádechem francouzské venkovské kuchyně a praktické vybavení ateliéru. Ateliér Ola Kala poskytuje i další nadstavbové služby jako je food styling nebo poradenství v oblasti gastronomie.
Více informací na: www.olakala.cz/kurzy-svetoveho-sommeliera a www.cedricpicotsommelier.eu
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)