Jsou muži na rodičovské dovolené stále tabu?

Jsou muži na rodičovské dovolené stále tabu?

Už od 90. let je u nás dovoleno, aby muži zůstali na rodičovské dovolené a starali se o své děti. Přesto, že tento trend pomalu stoupá, stále je malé procento mužů, kteří se této role zhostí naplno.

Finanční stránka obvykle neumožní otcům zůstat doma

V první řadě jsou to většinou finanční poměry a to, že muž vydělává více než žena. Což bývá hlavní důvodem, proč se muž na rodičovskou dovolenou nehrne. Dalším zádrhelem ale jsou stále přetrvávající společenské předsudky a nepochopení ze strany přátel, rodiny či zaměstnavatele.

Aktivní zapojení otců je nesmírně důležité

Muži jsou i dnes ještě stále považování za živitele rodiny, i když mnoho žen vydělává podstatně více, než jejich drahé polovičky. Podle psychologů má ale aktivní zapojení otců do péče o děti spoustu výhod. Vztah mezi dětmi a otcem má mnohem kladnější průběh, zapojení otců je i dlouhodobě po skončení rodičovské aktivnější. Rozdělení rolí je pak v domácnosti přirozenější.

Rozdělení rolí v domácnosti

Teoreticky tak všechny strany kývají na možnost, aby se otcové plně věnovali aktivnímu rodičovství. Prakticky je vše ale jinak. V různých anonymních anketách spoustu žen uvedlo, že si vlastně nepřeje, aby je muži na rodičovské zastoupili. A stejně skepticky se na to tváří zaměstnavatelé. Velké procento mužů pak v průzkumech uvádí, že by o této nové roli uvažovali, pokud by to nijak neovlivnilo jejich rodinný rozpočet, což se většinou stane.

Existuje však například Liga otevřených mužů, která pomáhá otcům v rámci projektu Táta na plný úvazek, aby se situace nebáli a rozjeli si například vlastní podnikání. Nebo alespoň aby si vyzkoušeli na dva- tři měsíce roli táty na plná úvazek, kdy se benefit času strávený s rodinou a rozvoj vztahu s dítětem dokáže vůči finanční ztrátě vyvážit.

V dnešní době je v České republice na rodičovské něco málo přes pět tisíc mužů. Nejsou to však jen submisivní muži, kterým ženy doma velí. Patří mezi ně i lékaři, manažeři či IT experti.

 foto: holistix.co.zk