5 tipů, jak přežít horko v místnosti

5 tipů, jak přežít horko v místnosti

Horko uvnitř některých interiérů je v letních měsících téměř k nevydržení. Teploty v některých místnostech dosahují kolem 30 stupňů Celsia. Ať už jste zrovna doma nebo v kanceláři, poradíme vám, jak snížit vnitřní teplotu tak, aby vám uvnitř bylo příjemně.


 

Klimatizace

Na trhu existují klimatizace pro využití v různých prostorách, ať se jedná o klimatizaci průmyslovou nebo domácí. Klimatizační jednotka může být nástěnná, pro domácí využití existují i mobilní klimatizace, které v případě použití přistavíte ze skladového prostoru tam, kde potřebujete snížit teplotu. U klimatizace je ale potřeba počítat s dalšími výdaji za elektřinu navíc, což může být výrazným zásahem do rodinného rozpočtu. Častým problémem je také shoda na teplotě, na kterou má být chladící jednotka nastavena. Mnoho lidí bývá na změnu přecházení z chladného interiéru ven, kde jsou výrazně vyšší teploty, velmi náchylná a trpí na chřipky nebo angíny. Neudržovaná klimatizace může být také přenašečem bakterií.

Zateplení

Zajistit příjemnou teplotu v bytě či domě v létě dokáže také kvalitní zateplení. Sluneční záření, jež se opírá do fasády, zatepleným domem hůře proniká a vzduch uvnitř neotepluje. Podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS přitom čtvrtina respondentů netuší, že by právě kvalitní zateplení mohlo pomoci i zlepšení tepelného komfortu nejen v zimě, ale i v létě. V Česku patří dlouhodobě mezi oblíbené zateplovací materiály pěnový polystyren, který odolává povětrnostním vlivům, není nasákavý, práce s ním vyžaduje používat ochranné pomůcky a je téměř až o polovinu levnější než minerální vlna. Kvalitní zateplení polystyrenem je investice, která vydrží klidně padesát let.

Zastíněná okna

Spolu s dobře provedenou izolací, se snížení vnitřní teploty projeví i s vnějším zastíněním oken. Některé rolety pohlcují a odrážejí sluneční paprsky, které tak dovnitř místnosti téměř nepronikají. Exteriérové rolety nebo žaluzie často fungují na elektronické ovládání, což zvyšuje komfort bydlení. Jejich montáž však vyžaduje větší stavební zásah. Vnitřní zastínění je stále více volenou variantou u nás z důvodu menší finanční náročnosti.

Větrák

Větráky dokáží poměrně rychle navodit pocit ochlazení, přestože jen víří teplý vzduch. K dostání jsou stolní, stojanové, sloupové nebo stropní a podlahové ventilátory. Při výběru bychom měli myslet na to, jak velkou plochu chceme ochladit a kde bude větrák umístěn. Zřejmě nejčastějším řešením v létě je koupě stojanového větráku, na němž jde navolit několik stupňů rychlosti rotace. I u větráku musíme počítat s nějakou energií navíc, problémem může být také jeho hlučnost.

Ochlazování těla

Jednou z možností, jak se v létě ochladit uvnitř místnosti je ochlazování vnější a vnitřní. Tím vnějším myslíme osprchování, klidně několikrát během dne. Sprcha by neměla být příliš ledová, protože se pak tělo začne automaticky vylučovat více potu. Vlažná sprcha spolu s obličejovou sprchou, kterou lze zakoupit v lékárně nebo nohy ponořené pod stolem do lavoru s chladnou vodou, udělají velkou službu. Vnitřní ochlazování provádíme popíjením vlažných tekutin, na něž bychom zvlášť v horku neměli zapomínat.