Podzimní příroda je plná bylin. Využijte jejich léčivé schopnosti!

Podzimní příroda je plná bylin. Využijte jejich léčivé schopnosti!

Podzimní příroda plná je plná bylin. Využijte jejich léčivé schopnosti! 

Poradíme vám, které na podzim rostoucí rostliny nasbírat, usušit či jinak zpracovat a účinně bojovat proti nachlazení, psychickým neduhům i nespavosti.


 

Sbírání léčivých bylinek máme spojeno spíše s jarem a létem. Na podzim už přeci všechno vadne, schne
a opadá. Není to tak docela pravda! I během podzimních měsíců nám příroda nabízí velké množství bylin, které můžeme využít. Pomohou s nachlazením, psychickými problémy i nespavostí.

Během roku jste si jistě udělali zásoby pampelišek, sedmikrásek, máty, meduňky, medvědího česneku i popence břečťanovitého. Ten je mimochodem skvělým pomocníkem při zánětech horních cest dýchacích, které nás během podzimu a zimy často sužují. Co sbírat a sušit do zásoby v následujících týdnech? Z jakých bylin připravíme lahodný čaj nebo léčivý sirup? Máme pro vás několik tipů.

Kopřiva pomáhá detoxikovat

Ztenčila se vám během léta nasušená zásoba jarních kopřiv? Doplňte ji nyní. Neomezujte se ale jen na zelené listy, hrábněte i pod zem pro jejich kořeny. Aby kopřiva dostála svým účinků, užívejte ji pravidelně.

  • Kořen kopřivy je skvělým pomocníkem při detoxikaci, onemocnění plic i průdušek a představuje bohatý zdroj železa.
  • Listy pomáhají proti otokům, při zánětech močových cest, pročišťují krev, podporují krvetvorbu, zmírňují bolesti hlavy a podporují tvorbu mateřského mléka.

Jitrocel zaceluje rány

Nenápadný jitrocel vás svými léčivými účinky překvapí. Použít můžete všechny jeho druhy i všechny jeho části, ať už k přípravě čaje, nálevu pro kloktání, sirupu nebo obkladů.

  • Na prvním místě jde o bylinu pomáhající při všech onemocnění dýchacích orgánů, zvláště při zahlenění, kašli, astmatu i tuberkulóze. Pročišťuje plíce, krev i žaludek.
  • Obdivuhodných výsledků dosahuje při zástavě krvácení, dezinfekci a urychlování hojení vnějších ran. Snižuje jejich zanícení a regeneruje postiženou tkáň.

Kozlík zklidňuje nervy

Při sběru kozlíku lékařského se zaměřte na kořeny s oddenky, nikoli na nadzemní části. Připravit si z něj můžete alkoholovou tinkturu nebo odvar k popíjení.

  • Kozlík je expertem na psychické problémy, ulevuje od napětí, nervového vyčerpání, nervózního žaludku, bušení srdce, stresu, deprese, neklidu i bolestí hlavy.
  • Pomůže vám také při problémech s nespavostí, na které spolehlivě zabírá a na rozdíl od léků nemá vedlejší účinky. Ale pozor, je návykový, neužívejte jej déle než 3 týdny!

Šípky posilují imunitu

Se sběrem plodů růže šípkové počkejte, až vyzrají do krásné červené barvy. Můžete je sušit, vyrobit z nich sirup, džem nebo domácí víno.

  • Šípky jsou močopudné, využijete je tedy při léčbě zánětů močových cest a ledvin. Příznivě působí i proti zácpě
  • Díky vysokému obsahu vitamínu C pomáhají zmírňovat projevy nachlazení, kašel, horečky. Posilní imunitu a nakopnou při jarní i podzimní únavě.

 

Díky kopřivě, jitroceli, kozlíku i šípkům se zbavíte spousty zdravotních problémů. Stále ale ještě zůstává podzimní únava. Nedostatek slunečních paprsků nám pomalu vysaje zbytky sil. Příroda se dokáže postarat
i tento problém, aniž byste museli energii čerpat z návykové kávy. Zkuste ji nahradit hořkou čokoládou, šalvějí, ženšenem či guaranou.