Rostlinka rýmovník, jako první pomoc při rýmě, migrénách i astmatu

Rostlinka rýmovník, jako první pomoc při rýmě, migrénách i astmatu

Rýmovník v sobě skýtá vůní několika bylinek dohromady, když jeho listy promnete mezi prsty, je vůně ještě intenzivnější. Ale především také léčivá!





Oficiální název této rostliny je Plectranthus argentatus, ale málo kdo jí řekne jinak než rýmovník.

 

Jak rýmovník pěstovat

Rýmovník roste do výšky 40 až 50 cm. Množí se vrcholovými řízky, které pěkně a rychle koření i ve vodě. Rýmovník se hodí do klasických i závěsných květináčů. Při pěstování v pokoji potřebuje tato rostlina světlé místo, ne však přímé slunce. Rostlinu každoročně přesazujte do většího květináče. Pozor na dlouhodobé přemokření, mohly by pak černat listy a květina odejde.

Rýmovník léčí

Při rýmě a nachlazení se doporučuje rýmovník inhalovat v rukách. Zkuste pár listů odlomit a promnout mezi prsty. Ta vůně je opravdu intenzivní. Rýmovník však dokáže ulevit i astmatikům, zkuste natrhat pár listů do nádoby s vodou a dejte na topení. Ideální je tato rostlina do ložnic a dětských pokojíčků.

POMOC PŘI BOLESTECH HLAVY

Rýmovník můžete používat i proti bolestem hlavy a to tak, že si uděláte odvar z jednoho čerstvě utrženého lístku a 200 ml vody. Ten pak vypijete. Odvar pomáhá i při nachlazení, zánětu průdušek nebo kašli. Je to všestranný pomocník a ulevit dokáže i od žaludečních křečí, při žlučníkových i ledvinových kamenech i při jaterních poruchách. Své zastoupí i v boji proti průjmu či při otocích končetin.

HOJÍ ODĚRKY

Výluh z rýmovníku můžete použít i na drobné oděrky a spáleniny. A to rozhodně není vše. Výčet toho, na co vše rýmovník pomáhá, je snad nekonečný. Jednoduše je to rostlinka, kterou doma potřebujete mít. A jako bonus odpuzuje mouchy a komáry. A to už je velké plus.