Jak si spočítat hypotéku?

Jak si spočítat hypotéku?

Zajímá vás, jak vysoké by byly splátky při určité výši hypotéky? Na zjištění požadovaného čísla můžete zapracovat sami, nebo využijte online kalkulačku, která vše spočítá za vás. My vám dnes ukážeme, jak si hypotéku můžete spočítat sami.


 

Složitější počty

Komplikací celého výpočtu je fakt, že splátky nezůstávají stále stejné. Během fixačního období platíte stále stejnou sumu. Ovšem po jeho skončení se s postupem času snižuje úrok a tudíž i vyplacená částka. Pro určitou výši úrokové sazby si však výší splátek spočítat můžete.

Velmi dobrou službu vám udělá Excel.Pokud jej nemáte, použijte Tabulky Google nebo LibreOffice Calc. A to  případě, že byste chtěli mít vlastní splátkový kalendář. Můžete v něm kontrolovat výši svých splátek a dobu,
po kterou ještě splácet budete.

 

Pro fanoušky matematiky

A nyní k samotnému výpočtu. Používá se k němu jednoduchý vzorec, do kterého budete potřebovat dosadit několik informací. Výše hypotečního úvěru, měsíční úroková sazba a doba splatnosti hypotéky v letech. Vzorec vypadá tak, že v závorkách přičtete číslo 1 k měsíční úrokové sazbě. Toto číslo umocníte výsledkem násobení čísla 12 a počtem let splatnosti hypotéky. Umocněný výsledek vynásobíte výší hypotéky a tento výsledek vynásobíte měsíční úrokovou sazbou. Výsledek si zapište, neboť s ním ještě budete pracovat.

Druhé číslo, kterého chceme dosáhnout, získáte tak, že v závorkách přičtete k číslu 1 měsíční úrokovou sazbu
a opět umocníte výsledkem násobení čísla 12 a počtu let splácení hypotéky. Od tohoto výsledku odečtěte číslo 1. Nyní máte dva výsledky. První výsledek vydělte výsledkem druhým. Číslo, které vám vyjde, je vaše měsíční splátka.

Dejte pozor, aby vámi uváděný měsíční úrok byl skutečně měsíční, nikoli roční. Při zadání ročního úroku byste dostali nesmyslné číslo. a nic byste se nedozvěděli.

 

Jednoduše a rychle

Že matematickým vzorcům zrovna nefandíte? Žádný problém, využijte praktickou hypoteční kalkulačku na internetu. Ta vám na jednom místě ukáže výši splátek a všechny další podstatné informace. Získáte tak okamžitě dokonalý přehled a přiblížíte se vysněnému bydlení.