Velikonoční rychlokvíz

Velikonoční rychlokvíz

Velikonoce patří ke svátkům, které mají u nás hluboké kořeny. Křesťané si připomínají vzkříšení a zmrtvýchvstání Krista, pro jiné je to oslava a radost ze zrození nového života a jara. Některé rituály z pohanských dob se uchovaly dodnes a prolínají se s lidovými zvyky a křesťanským pojetím Velikonoc.


 

Věděli jste:

Proč na Zelený čtvrtek odlétají zvony do Říma?

Vrcholem svatého týdne je velikonoční třídenní, které začíná večerní mší na Zelený čtvrtek. Je to den, kdy Ježíš večeřel naposledy před svým umučením s učedníky. Na znamení smutku utichnou od Zeleného čtvrtka až do Bílé soboty všechny zvony. Říká se, že „odlétly do Říma“. Podle tradice by každý měl sníst něco zeleného, aby byl po celý rok zdraví.

Co je to popelec?

Na Popeleční středu, která zahajuje půst před Velikonocemi, vycházejí lidé z kostela se znamením, které jim udělí kněz popelem na čelo. Popelec nám připomíná, že „prach jsme a v prach se obrátíme“. Podle lidové tradice se o této středě, které se říkalo škaredá, měly vymést všechny saze z komína.

Proč je Velký pátek dnem přísného půstu?

Na Velký pátek byl podle Písma Ježíš odsouzen k smrti a ukřižován na vrchu zvaném Golgota. Věřící si jeho smrt připomínají půstem, během mše neprobíhá přijímání eucharistie. Po skončení bohoslužby se přináší zahalený kříž, který se natřikrát odkryje.

Proč na Bílou sobotu hoří před kostely ohně?

Bílá sobota je dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Po západu slunce se před kostelem pálí posvěcené ohně. Od nich se zapaluje paškál, velikonoční svíce, která se vnáší do potemnělého kostela. V noci z Bílé soboty na Boží hod velikonoční během tzv. vigilie oslavují křesťané vzkříšení Krista. Oheň symbolizuje vítězství světla nad tmou, života nad smrtí.

Proč se na Boží hod velikonoční chodí na pomlázku?

Neděle po Bílé sobotě, Boží hod velikonoční nebo také slavnost Zmrtvýchvstání, je den plný radosti a zvyků, které odkazují hluboko do předkřesťanských dob. Pánové splétají pomlázky, aby „pomladili“ dámy. Ty jim oplácejí malovanými vajíčky, která jsou symbolem života a plodnosti.

Kdy slavíme Velikonoce?

Datum Velikonoc je pohyblivé a připadá na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy úplňku po 21. březnu.

 

Zůstáváte na svátky ve městě?

Dodržování tradic se dočkáte spíše mimo větší město. Ale ani tak nemusíte smutnět. Zpříjemněte si odpoledne jarní procházkou s dobrou kávou. Velikonoční menu - linecké vajíčko a Cappuccino – na vás čeká ve všech kavárnách Costa Coffee za zvýhodněnou cenu. Akce platí od 15. do 22. 4. 2019.