Letní chaty jsou pro roztoče něco jako exotická dovolená pro nás

Letní chaty jsou pro roztoče něco jako exotická dovolená pro nás

S příchodem teplých dnů to majitele letních chat láká z města ven. Pro alergiky mohou ale letní chaty představovat přímo „semeniště“ jejich respiračních problémů. Roztočům se v chatách totiž daří více než dobře. Jejich rozmnožení nezabránila ani zima v nevytápěných objektech nebo nedostatečný přísun potravin ve formě lidské kůže. Můžete se s nimi pouze tolerovat, sdělují odborníci. Existuje však i účinná léčba v případě, že jste na ně alergičtí.


Pobyt v letní chatě, a to platí i pro chatové tábory, sruby a ubytovny, může pro alergika na roztoče znamenat zhoršení stavu a vyvolat i astmatický záchvat. Před obydlením chaty je tedy nutná důkladná očista a co nejpečlivější odstranění prachu a častá výměna lůžkovin. Největší populace roztočů domácích se vyskytuje v ložnici, kde žijí většinou v matracích, polštářích a lůžkovinách. Udává se, že zhruba 5-10 % váhy lůžkovin tvoří roztoči. Ale najdete je prakticky úplně všude od koberce, přes gauč až po závěsy. Nový byt nebo dům zamoří tihle malí živočichové do půl roku. Kolik jich tedy asi musí být v rodinné chatě, kterou vlastnil už váš prapradědeček?

Díky tomu, že většina chat je přes zimu neobydlená a majitelé v nich tak pravidelně neuklízí, roztoči zde přibývají téměř geometrickou řadou. V matracích může žít až dva miliony domácích roztočů. Navíc se zde objevují i další druhy roztočů, například roztoč skladištní. Pro alergika je tedy návštěva a úklid chaty zkouškou jeho odolnosti.

 

Režimová opatřením tzn. dodržování jistých pravidel, poskytují alergikům výraznou úlevu. Zatímco v minulosti alergikům pomohlo strávit dovolenou na horách kvůli čistějšímu prostředí a také chladnějšímu klimatu, v současné době to již neplatí a kýžená úleva od alergických obtíží se nedostavuje. Množství roztočů
v horských obydlích se tedy výrazněji neliší v závislosti na nadmořské výšce. Roztoči dokáží přežít v různých klimatických podmínkách, bez ohledu na roční období, a proto je velmi obtížné se jich zbavit. „Ani sebelepší
a sebepečlivější úklid, luxování, speciální prostředky na roztoče nebo chemické čištění v čistírně nedokáží roztoče úplně zlikvidovat, za určitých podmínek je ale možné problém řešit minimalizací kontaktu s alergenem a vzájemně se tolerovat,“
říká MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce
v Praze.

 

Roztoči to umí roztočit

Roztoči jsou celoročními alergeny a alergie na ně se projevuje různě. Mezi nejčastější příznaky patří kýchání, ucpaný nos nebo rýma, kašel, zarudlé oči, ale i nekvalitní spánek. Alergické příznaky jsou nejsilnější v noci, kdy jsme vystaveni přímému kontaktu s roztoči či částmi jejich těl, jejich exkrementy atd. po řadu hodin. „Tyto obtíže mají za následek špatný či přerušovaný spánek, nedochází k odpočinutí organismu v nočních hodinách, což následně ovlivňuje i naše činnosti během dne, v důsledku nevyspání se projevuje špatná koncentrace ve škole, v práci, ale i v jiných běžných denních činnostech, jako je např. řízení auta apod.“ vyjmenovává následky alergie MUDr. Pončáková.

 

 

Posíláte dítě na letní tábor se sprejem na alergii?

Je na vás, zda chcete pouze potlačit příznaky alergie nebo se z alergie opravdu vyléčit. V prvním případě jde
o symptomatickou léčbu, k čemuž vám postačí nákup antihistaminik, nosních sprejů či očních kapek s látkami snižující překrvení sliznice.  Ve druhém případě jde o alergenovou imunoterapii, která je jedinou léčbou působící přímo na příčinu alergie. Spočívá v postupném a pravidelném podávání alergenu, které u pacientů vyvolá příznaky, s cílem navodit snášenlivost vůči alergenu. Tělo si tak postupně přivyká na přítomnost alergenu a obnovuje rovnováhu imunitní odpovědi. Alergenová imunoterapie tak nejenže omezuje příznaky alergie,
ale dokonce působí na jejich úplné vymizení. Díky tomu, že alergenová imunoterapie působí přímo na příčinu, je jediným způsobem léčby, který může nabídnout dlouhodobý účinek.

Tato léčba je vždy rozvržená minimálně do tří, ideálně do pěti let. V případě roztočové alergenové imunoterapie se jedná buď o injekční formu, kdy injekce jsou v určitých přesně daných intervalech aplikovány pacientovi v alergologické ambulanci pod dohledem lékaře nebo o léčbu ve formě tablet, které může pacient užívat doma. Rychle rozpustná tableta se užívá 1x denně, aplikuje se pod jazyk a je vhodná pro dospělé a děti od 12 let.

 

 

Symptomatická léčba potlačuje příznaky alergie, kauzální alergii léčí a je levnější!

Alergenová imunoterapie se všeobecně doporučuje především v případech alergií na pyl, roztoče a alergii na hmyzí jed (včela, vosa). Jejím velkým přínosem je skutečnost, že brání vzniku astmatu a rozvoji dalších alergií. „V dnešní době je možné tuto tabletovou formu protiroztočové imunoterapie vyzvednout v lékárnách bez doplatku, čímž se stává tato kauzální léčba alergie finančně výrazně výhodnější než nákup léků k symptomatické léčbě alergie,“ srovnává MUDr. Iva Pončáková. Konkrétní formu léčby musí však vždy určit váš lékař.

 

Jak minimalizovat roztoče aneb jaká jsou režimová opatření?

Zajistěte dostatečné větrání tak, aby byla snížena vlhkost ve vaší chatě. Optimální hodnota vlhkosti je mezi 30
a 50 %. Pokud to je nutné, použijte odvlhčovač. Otevřete okna, dveře a pusťte si dovnitř sluníčko. Jezdíte na chatu jen na víkend? I tak zapomeňte na to, že vám jedno povlečení vydrží přes celé léto. Lůžkoviny (např. povlečení, přikrývky) perte každý týden na teplotu 60 °C. Nižší teplota je pro roztoče spíše lázní, ale nezlikviduje je. I na chatě byste měli měnit čas od času svoji matraci. Protiroztočový povlak je dobrou volbou, ale ani on není 100%. Výměna matrací je ideální každých 8-10 let. Zkuste minimalizovat „lapače prachu“. Bez zbytečných koberečků
a deček se vám bude lépe dýchat a strávíte i méně času s úklidem.