Deset mýtů o darování krve

Deset mýtů o darování krve

Světový den dárců krve se každoročně slaví 14. června. Den je obecně věnovaný
všem dobrovolníkům, kteří krev darují, a každý den tak zachraňují něčí život.


 

Tento den se však využívá i k povzbuzení dalších dobrovolníků po celém světě, aby svou krev darovali. Každý v sobě možná ukrývá hrdinu a chtěl by nějak pomáhat, ale možná právě vám v tom brání strach a mýty, které kolem darování krve panují. Je na čase je rozbít a říci si, jak to doopravdy je.

 

Mýtus č. 1 – Darování krve bolí

Fakt: Během odběru krve se používá stejná jehla, jako když vám odebírají krev u praktického lékaře. Jedná se tedy pouze o malé píchnutí, jak říká dětský lékař „jako od včeličky“. Jediný rozdíl je v tom, že jehla je v ruce déle. Pokud tedy zvládnete injekci od lékaře, určitě zvládnete i darování krve.

Mýtus č. 2 – Jsem kuřák, a proto nemohu krev darovat

Fakt: Krev můžete darovat i jako kuřák.

Mýtus č. 3 – Darování krve je časově náročné

Fakt: Samotný proces dárcovství trvá 10-12 minut, ale celý proces od vyplnění formulářů, až po občerstvení zabere cca 45 až 60 minut.  A to jde, ne?

Mýtus č. 4 – Jsem diabetik a nemohu krev darovat

Fakt: V případě cukrovky nemůžete krev darovat obecně tehdy, pokud používáte k její léčbě inzulin. Pokud cukrovku léčíte pouze léky, obecně krev darovat můžete. Samozřejme, vše závisí na vašem konkrétním zdravotním stavu a výsledcích krevních testů. Krev nemohou darovat např. nekteří pacienti s diabetem 2. typu s průvodními srdečními potížemi nebo špatným krevním tlakem.

Mýtus č. 5 – Darování krve není pro vegetariány

Fakt: Obvykle se předpokládá, že vegetariáni mají v krvi menší množství železa, které je v těle spojeno s hemoglobinem. Záleží však na tom, jak se vegetarián stravuje, protože jeho krev může být k dárcovství vhodná. Zelená listová zelenina a indická vegetariánská strava obsahuje velké množství železa, podobně jako maso.

Mýtus č. 6 – Po darování krve musím ležet a odpočívat

Fakt: V každodenních činnostech můžete pokračovat téměř hned po darování krve, pokud budete dodržovat doporučený pitný režim. Také byste se měli vyhnout alkoholu a přímému slunečnímu záření po dobu 24 hodin.
I v den darování krve však můžete být v práci za hvězdu, nic vám v tom nebrání. Lékaři však nedoporučují žádné zvedání těžkých vah nebo cvičení v posilovně.

Mýtus č. 7 – Darování krve vyčerpává vlastní krevní zásobu člověka

Fakt: Lidské tělo obsahuje asi 4-6 litrů krve. Během darování krve je odebráno cca 450 ml krve, které si tělo poté samo znovu vyrobí. Nemusíte se tedy bát, že by vám krev v těle chyběla. Tělo zdravého člověka se o sebe postará.

 

Mýtus č. 8 – Během darování krve se mohu nakazit HIV nebo jinou infekcí

Fakt: Každý proces odebírání krve probíhá se sterilními jednorázovými pomůckami, takže žádné riziko přenosu infekcí nehrozí.

Mýtus č. 9 – Již existuje náhrada lidské krve

Fakt: Vědci sice neustále testují a vyvíjejí náhražky hemoglobinu, ale v současné době stále neexistuje nic,
co by nahradilo celou lidskou krev. Právě proto jsou noví prvodárci stále potřeba.

Mýtus č. 10 – Jako žena nemohu darovat krev

Fakt: Podstata otázky způsobilosti dárcovství krve souvisí s hladinou hemoglobinu. Předpokladem pro dárcovství krve je minimální hladina 12,5 g/dl hemoglobinu v ženském těle. Hladina hemoglobinu u žen bývá nižší než u mužů, a proto je více dárců právě mužského pohlaví. Pokud nemá žena podváhu a její hladina hemoglobinu je ideální, krev darovat může. Pokud je však žena těhotná nebo kojí, nejde to.

 

Mnoho lidí má z odběru krve strach. Bojí se infekce, jehel či zdravotních následků z odběru, který je však absolutně bezpečný. „Často od prvodárců slýcháme, že mají strach, věří mýtům, které o darování krve kolují
a díky tomu mají i zkreslené představy o tom, jak odběr probíhá. Po odběru však říkají, že kdyby tohle věděli, tak už přišli dříve,“
řekl plk. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D. z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Byla by škoda myslet si, že krev darovat nemůžete, když to není pravda. Přitom ve světě každé dvě sekundy potřebuje nějaký člověk krevní transfuzi nebo produkty vyrobené z krve2. Ti, co krev již darují, ji darují z čistého altruismu. Dělají to proto, že jsou v pozici, kdy ze zdravotního hlediska darovat mohou, a protože chtějí reagovat na potřebu krve a krevních produktů, jako jsou plazma a krevní destičky. Každý musí začít sám u sebe.

Na tuto problematiku v České republice upozornil výrobce značky zubních past parodontax ve spolupráci s Českým červeným křížem a rozjel kampaň „Neplivejte krev, darujte krev“, ve které inspiruje prvodárce k darování krve. V úterý 11. června se tak na pražském Andělu koná speciální akce, kde bude připravena mobilní transfuzní stanice a vy si můžete nechat krev odebrat. Darovat krev však můžete v kterékoli transfúzní stanici v České republice. Zachraňte život i vy a staňte se hrdinou – dárcem krve.