Denně sníme téměř 30 kostek cukru. Naučte se ho přijímat střídmě

Denně sníme téměř 30 kostek cukru. Naučte se ho přijímat střídmě

Tušili jste, že průměrná denní spotřeba cukru je zhruba čtvrt kilogramu na osobu? Vzhledem k tomu, že má nulovou výživovou hodnotu, je to až zbytečně moc. Ideální denní příjem by totiž neměl překročit 25 gramů.


Česká republika eviduje přes 1 milión Čechů, kteří se musí léčit s obezitou. Na nové trendy ve stravování reagují výrobci, kteří ve svých produktech cukr značně omezili nebo úplně vyřadili.

Kdy říct cukru ano a kdy ne

Omezování příjmu cukru v potravě i nápojích je skutečně hodně aktuálním trendem. Jak se říká, všeho moc škodí, a o cukru to platí dvojnásob. Pravdou je, že lidskému tělu by úplně stačilo přijímat cukr pouze z ovoce.
I s tím to však můžete přehnat. „Ovoce je především zdrojem fruktózy, jejíž obsah závisí na stupni zralosti daného plodu. Fruktóza má např. oproti glukóze odlišný metabolismus. Zatímco glukóza se v těle na tuk mění z 5 %, fruktóza až z 40 %. Jednoduše řečeno – fruktóza se v těle až příliš snadno přeměňuje na tuk,“ říká nutriční
a výživová specialistka, Kristýna Ostratická. Rozhodně však nejde o to ovoce nejíst, stále je zdrojem spousty vitamínů, vlákniny a dalších prospěšných látek. V dnešní době, kdy jsou velmi trendy smoothie, fresh nápoje
a různé druhy džusů do sebe můžeme nevědomky dostat mnohem větší množství ovoce, než bychom měli,
a proto je potřeba se i nad jeho příjmem v rámci dne zamyslet,“
doplňuje.

Doporučená denní dávka je asi 300 g ovoce, což jsou 2-3 kusy. U drobného ovoce (jahody, borůvky apod.)
se za 1 porci považují 2 hrsti.

Rozeznáte bílou od hnědé?

Ještě stále existují lidé, kteří si myslí, že ideální náhražkou bílého cukru je ten tmavý. Jediný rozdíl mezi nimi je však právě barva. Zatímco bílý cukr prošel procesem odstranění melasy, v tom tmavém se ho ještě kapka drží. Barva cukru totiž není ukazatelem, z jaké je suroviny, nýbrž jakým prošel výrobním postupem. Pokud by hnědý třtinový cukr prošel rafinací stejně jako ten bílý, byl by od řepného k nerozeznání. „Na trhu je dnes již opravdu velké množství nejrůznějších přírodních sladidel, z nichž některé jsou dokonce úplně bez kalorií. Nejznámější je asi stévie - nekalorické sladidlo, které neovlivňuje uvolňování inzulinu, a přitom je 300 x sladší než cukr. Oproti cukru má naopak řadu prospěšných účinků na lidský organismus,“ říká nutriční a výživová specialistka. Stévii můžete koupit jako rostlinku a používat její listy nebo je k dostání již ve formě tabletek, prášku či koncentrátu. Teprve nedávno se u nás na trhu objevil také erythritol a xylitol. Obě sladidla jsou přírodního původu s nízkým glykemickým indexem i obsahem kalorií.

Dovolte si cukr po rozumných dávkách

Sladíte si kávu pravidelně alespoň lžičkou cukru? Když se cítíte bez energie, máte potřebu nakopnout se čokoládou? Váš pitný režim spočívá v popíjení džusů či sladkých limonád? Dost možná si tak ani neuvědomujete, kolik cukru do svého těla dostáváte. Jeho nadměrná spotřeba je často dost nevinná, po velkých dávkách ho totiž konzumujeme v nejrůznějších produktech i nevědomky, např. v párcích nebo chlebu.  „Cukr je v posledních letech na radaru českých spotřebitelů. Rolí nás výrobců, zdravých kategorií potravin, je nabídnout lidem jejich oblíbené výrobky s nižším nebo nulovým množstvím cukru a nechat výběr na nich. Jsme pyšní na to, že se našemu vývojovému oddělení podařilo vyvinout první křupavé mysli bez přidaného cukru, a to díky použití vlákniny z kořene čekanky,“ říká Martin Jahoda, syn zakladatele a spolumajitel firmy Emco. Až příště zase pocítíte vkrádající se chuť na sladké, sáhněte po produktech bez cukru od společnosti Emco. V jejich portfoliu najdete nejen spoustu druhů sypaného mysli, ale nově i křupavé jahodové Super mysli, proteinové tyčinky nebo Super nápoj jahoda & banán, které neobsahují žádný přidaný cukr.

 

Produktové tipy na Emco produkty bez cukru

Super nápoj - jahoda & banán

Určitě jste už slyšeli o tom, že byste si za den měli dopřát alespoň dvě svačiny. Jestliže se vám krabička s odpolední svačinou zrovna nevejde do tašky nebo jednoduše nestíháte, sáhněte po novém proteinovém Super nápoji od Emca. A proč je super? Protože obsahuje oves, který je přirozeným zdrojem vlákniny a bílkovin. Kromě toho obsahuje i protein ze syrovátky, která spolu s ovsem tvoří v nápoji 26 % bílkovin. V příchuti jahoda
s banánem jsou pouze přirozeně se vyskytující cukry z ovoce. Super nápoj od Emca je k dostání v praktickém balení po 1 porci a k jeho přípravě vám bude stačit voda a šejkr.

 Doporučená cena: 24,90 Kč

 

Proteinové tyčinky – kokos & mandle, pistácie

Ještě pořád nosíte v kabelce čokoládovou tyčinku jako první záchranu, když dojde energie? A tušili jste, že taková tyčinka obsahuje průměrně 14 kostek cukru? Takové množství by měl člověk přijmout za celý den. Ať už přebíháte mezi schůzkami, jste ve spěchu na cestě do fitness, nebo vám prostě jen kručící břicho dává signál, mějte po ruce Emco proteinovou tyčinku bez cukru. Vybírejte z oblíbených příchutí kokos & mandle nebo pistácie, které obsahují až 25 % rostlinného proteinu.

  
Doporučená cena: 24,90 Kč

     

Super mysli křupavé s jahodami

Také nejraději začínáte ráno s miskou křupavých müsli, ale nechcete do sebe dostávat cukry hned po probuzení? Vsaďte na Super Mysli od Emca s jahodovou příchutí, které neobsahuje žádný přidaný cukr. Za sladkou chutí stojí sirup z kořene čekanky, tedy sladidlo nové generace, kterému dominuje vysoký obsah prospěšné vlákniny. Obsažené jahody prošly lyofilizací, formou úpravy, díky které v ovoci přetrvají veškeré vitamíny i minerály, a navíc zůstane krásně křupavé. Na rozdíl od klasicky sušeného ovoce není u toho lyofilizovaného riziko, že zcukernatí. Užijte si křupavé ráno se Super mysli od Emca.

 Doporučená cena: 94,90 Kč