Chodí na brigády a investuje. Studentka Lenka se světa financí nebojí

Chodí na brigády a investuje. Studentka Lenka se světa financí nebojí

Doma viděla odstrašující případy, jak se vyhazují peníze. Její rodiče topili těžce vydělané prostředky v nesmyslných bankovních produktech. Sama chtěla jít jinou cestou. A skutečně šla. Devatenáctiletá slečna Lenka patří do nastupující generace mladých žen s vysokou finanční gramotností.


Nejprve si to ujasněme, Lenka se netopí v penězích. Investování si nenašla jako koníček, jímž by zaháněla nudu. Ne, každou korunu pomalu musí otočit dvakrát, chodí na brigády.

Své úspory ale umí dobře zhodnotit. Proč? Vzdělává se.  Zjišťuje si informace, ptá se. Používá „selský rozum“. A zároveň si osvojuje důležité ekonomické poučky.  Drží se třeba staré investiční rady, že s tisícikorunou zachází jako s milionem. Je opatrná, přemýšlivá, chápe míru rizika. A nenechá se uvrtat jen tak do něčeho.

Na relativně nízkých částkách se učí, jak funguje byznys, aby jednou dokázala zhodnotit i výraznější obnosy. Lapidárně řečeno, řídí se známými přísloví: dvakrát měř a jednou řež a lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše.

„Lenka je typickým případem mladého člověka, který pochází z rodiny, kde se finanční gramotnost příliš neřešila a rodiče uvízli v ekonomických pastech. Pak zjistili, že mnoho nabízených produktů nefunguje podle jejich představ. Odstrašující případ ji motivoval dělat věci jinak,“ říká Jiří Helich z ceskedluhopisy.cz o šikovné investorce, která své peníze ukládá právě do korporátních dluhopisů.

Nastupující generace finančně gramotných dívek, často ambiciózních a kariérně zaměřených, se opírá o silné ekonomické znalosti, což je důležitý příspěvek ke kultivaci českého peněžnictví.

Češi totiž obecně v této disciplíně zaostávají a jejich finanční gramotnost je v rámci EU spíše slabší, sotva průměrná. Mladí lidé jako Lenka tuto situaci mění i tím že, učí své rodiče, prarodiče a další příbuzné, jak nakládat s penězi.

S ženským šarmem i moudrostí.

Z logiky věci by to přitom mělo být obráceně. Rodiče by měli i finančně vychovávat děti. Jenže společenský důraz je na tuto problematiku kladen teprve v posledních letech. Časem ovšem vyrostou také slečny, které si osvojí vysokou finanční gramotnost i jinou cestou než Lenka, tedy ostrou reakcí na nerozvážné chování vlastních předků.