Svačinky do kanceláře aneb hladověním se tloustne

Svačinky do kanceláře aneb hladověním se tloustne

Ačkoliv mnozí jsou přesvědčeni, že cesta ke štíhlosti je dlážděna jídlem, které jsme si odepřeli, pravý opak je pravdou. Naše tělo je chytré a na "zlé časy" umí reagovat po svém.


 Jestliže začneme organismus trápit hladem, ukládá si tím víc do tukových zásob, ze kterých pak může čerpat energii na přežití. Vynechávání některých jídel, ať už je to snídaně nebo večeře, vede také často k záchvatům vlčího hladu, při nichž člověk hltavě a bez přemýšlení spořádá mnohem víc kalorií, než kdyby jedl pravidelně.

O tom, že snídaně je důležitá a roztáčí "dynamo" metabolismu už bylo řečeno i napsáno hodně. Ví se, že by měla pokrýt 25 % denního příjmu energie a obsahovat všechny důležité složky - bílkoviny nejlépe v podobě ne příliš tučných zakysaných mléčných výrobků, vitaminy a minerály ve formě ovoce a zeleniny i přiměřené množství sacharidů - ideálně celozrnného, tmavého pečiva. Svačinu ovšem většina dospělých vynechává, přestože své děti by bez ní do školy nepustili. Argumenty, že od snídaně k obědu často uplyne mnohem víc hodin, než je pro žaludek zdravé, že mozek potřebuje stálý přísun energie, aby dobře pracoval, že kručení v břiše zamezuje soustředění, však platí jak pro školáky, tak pro jejich rodiče.

Svačina do kanceláře

Svačina do kanceláře se ovšem od té, kterou připravujeme do školního batohu svých ratolestí, bude lišit nejen proto, že generační chutě jsou rozdílné. Hlavní přestávka v úřadu neexistuje, poradu neukončí přesně v deset zvonění a třeba v open space se často jíst vůbec nedá. Jiné jsou i výživové potřeby dětí a dospělých. Zatímco
u dětí má strava zajistit růst a vývoj, u jejich rodičů a prarodičů může sloužit jako prevence chorob a mnohdy
i jako lék. Velmi zřejmé je to třeba v případě civilizační nemoci jakou je cukrovka II. typu, jejíž současnou "epidemii" způsob výživy a celkový životní styl hodně ovlivňují. "Správné stravování a dostatek pohybu může mít velký vliv na to, jak se bude celkově cítit a co všechno bude moci dělat. Pozitivní změny životního stylu začínají nastavením vyváženého jídelníčku a trvalou redukcí váhy. Lékařské studie ukazují, že ztráta pouhých 5 až 7 % tělesné hmotnosti, zdravější strava a pravidelné cvičení mohou nástup diabetu 2. typu oddálit, a dokonce mu zabránit,” říká MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze.

"Antidiabetická svačinka", která je vhodná i jako prevence dalších chorob jako jsou třeba nemoci srdce a cév, by měla obsahovat vhodné dostupné superpotraviny jako jsou například rajčata. Jsou plná lykopenu, velmi účinné látky ze skupiny karotenoidů. Jde o významný antioxidant, který se jednak podílí na ochraně organismu před vznikem rakoviny a kardiovaskulárních chorob, ale také posiluje imunitu, snižuje tlak a hladinu cholesterolu
v krvi. Mají také nízký glykemický index a kalorické hodnoty. Podle odborníků na výživu je vhodné sníst asi jedno a půl středně velkého rajčete denně. To lze celkem diskrétně slupnout třeba cestou ke kopírce.

Společensky přijatelná svačina jsou také různé typy ořechů. Pokud dáte pozor na klávesnici, lze je dokonce uzobávat i přímo u počítače. Ořechy a semínka obsahují velké množství zdravých nenasycených mastných Omega3 kyselin a přisuzuje se jim příznivý vliv na mozkovou činnost. Jsou rovněž významným zdrojem hořčíku, vitamínu E, kyseliny listové, zinku, vlákniny, bílkovin. Ve vlašských ořechách navíc je také kyselina alfa-linolenová, která má blahodárný vliv na správné fungování srdce. Mají rovněž nízký glykemický index – například oříšky kešu 27 a arašídy jen 7.

Příprava zdravé svačiny do práce zabere jen pár minut vašeho času, ale pokud jsou vaše rána hektická nebo se vám prostě krabičku i po sebe připravovat nechce, sáhněte po proteinové tyčince. Tu nakonec můžete mít "pro strýčka Příhodu" uloženou v kabelce nebo aktovce stále. Zakousnout se do ní můžete nejen v kanceláři,
ale třeba i cestou na schůzku, v čekárně, zkrátka kdekoliv a kdykoliv se žaludek začne ozývat.

Pravidelnost hraje

Pokud ho totiž včas a zdravě uklidníte něčím "malým", předejdete zpomalování metabolismu a také večernímu "luxování" ledničky. Zhubnout nebo si udržet svou ideální váhu zkrátka neznamená mučit se hladem, ale jíst rozumně. „Cestu vidím ve změně myšlení o svém zdraví, stejně jako ve využití komplexního výživového programu, který neupírá tělu žádné pro něj podstatné živiny,“ radí profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., nefrolog a odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan.

Rozhodně k redukci hmotnosti nepomůže ráno ve stoje u zrcadla vypít kávu, místo svačiny si dát energy drink, oběd vynechat a pořádně se najíst se až večer. "Pravidelnost má něco do sebe: zkuste si to šikovně načasovat: snídaně, svačina, teplý oběd, svačina, večeře. Klidně se můžete navečeřet třeba v osm večer, jestliže chodíte spát pozdě, nebo máte navečer pohybovou aktivitu. Upřednostněte ale kvalitní bílkoviny a zeleninu a dostatečně pijte,” doporučuje výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan Renata Štěpánová.