4 důvody, proč začít hubnout ještě před Vánocemi

4 důvody, proč začít hubnout ještě před Vánocemi


Dny se krátí, světla je čím dál méně, a mnoho z nás s blížící se zimou ztrácí chuť k pohybu. Dokud svítí sluníčko, tak se ven rádi vypravíme. Jakmile je pod mrakem, může to být pro některé překážka. Přestože počasí a nechuť k pohybu změně životního stylu před Vánocemi moc nenahrávají, z pohledu odborníků na výživu je právě podzim a zima vhodným obdobím k restartu organismu. Přečtěte si proč.

 

  • Zpomalený metabolismus v zimě je mýtus

Jde jen o to, že v horším počasí a potmě se nám prostě nechce moc hýbat venku a rádi ještě zajídáme splíny těžkými nebo sladkými jídly. Řešení je ale prosté – zimní jídelníček může být zdravý, přidáte-li do něj jídla, která vás zároveň zahřejí. Svým klientům v chladných měsících doporučuji zvýšit konzumaci koření, které je tzv. termogenní, podporuje trávení a urychluje metabolismus (např. zázvor, pepř, skořice, rozmarýn, čili, fenykl, hřebíček, kari, paprika, indická směs Masala). Velmi důležité je také se přeorientovat v úpravě jídelníčku a přejít na tepelnou úpravu (pečení, vaření v páře, polévkové vývary…), pokud možno sezonních potravin. Syrovou zeleninu nedoporučuji v zimě jíst vůbec. Jako nejvíce termogenní se uvádí potraviny s vysokým obsahem proteinu, tedy maso, a koření. Takové potraviny umí zvýšit termoregulaci až o 20 %,” radí výživová poradkyně Hana Borkovcová. S pohybem v zimě to navíc také nemusí být tak strašné. Pokud se vám ven vyloženě nechce, existuje spousta aktivit, které se dají provozovat tzv. „indoor”.  A když zrovna nejste typ, který rád chodí do fitka, můžete v zimě začít třeba s jógou a určitě se nemusíte obávat toho, že se při ní málo zpotíte. Spíše naopak a ještě si budete moci zpříjemnit venkovní sychravo příjemnou atmosférou díky světlu svíček a vůni aromalamp, která už je           v řadě jógových studií neodmyslitelným doplňkem cvičení. K pohybu vás jistě naláká i blížící se lyžařská sezona
a v zimě přece nemůžete mít o víkendu nic lepšího na práci než sjíždět svahy nebo se na běžkách pořádně zadýchávat v lese.

 

  • Předvánoční „rezerva” ušetří výčitky svědomí

Pokud se Vám podaří alespoň měsíc před Vánocemi nastartovat organismus pomocí výše uvedených tipů, nemusíte už mít žádný stres (tedy kromě nákupu dárků) z Vánoc. „Pokuste se před Vánocemi shodit  kilo dvě,
a když si pak po Vánocích stoupnete na váhu, tak zjistíte, že se vlastně nic nestalo. Má to hned několik pozitiv – vytvoříte si rezervu, takže případný nechtěný nárůst nemusí být tak veliký,”
doporučuje Lukáš Vrána, certifikovaný výživový poradce programu Cambridge Weight Plan

 

  • O Vánocích se budete více kontrolovat

„Pokud se odhodláte k úpravě životního stylu ještě před Vánocemi, tak budete mít větší motivaci si kontrolovat, jak se přes svátky stravujete a  nepopustíte tolik uzdu svojí chuti,” říká Lukáš Vrána. Kdyby už nic jiného, není tato představa pro vás lákavá? Užijete si svátky bez výčitek, budete si moci s mírou dopřát, co vám chutná, a po Vánocích to na váze příliš nezmění, protože jste si přece udělali „rezervu”. Těžko vám někdo dá vánoční dárek, ze kterého budete mít větší radost.

 

 

  • Vyhnete se nesplnitelným novoročním předsevzetím

Většina z nás si je dává, už ale menší část je pak skutečně dodrží a vydrží u nich déle než do konce ledna. Novoroční předsevzetí jsou vlastně pro hodně lidí takovou každoroční nepříjemnou povinností, protože přece nechtějí být pozadu za svými přáteli, a tak si pro sebe raději nějaké také vždycky vymyslí.  A zvláště ta o úpravě životního stylu bývají během na dlouhou trať, a zklamání z prvních neúspěchů je proto o to větší. A jsme zase
u toho – začnete-li měnit životní styl postupně už na podzim, vyhnete se zbytečným lednovým výčitkám, přeplněným fitness centrům, ale třeba se také dostanete mnohem dál a zdravý životní styl se vám podaří udržet celý další rok, nebo dokonce roky.

 

Držíme palce!