Hvězdná houslistka Leila Josefowicz v Praze

Hvězdná houslistka Leila Josefowicz v Praze

SOUTĚŽ o vstupenky!


Umělecké charisma, dechberoucí techniku i emocionálně nabitý výkon slibuje setkání s houslistkou obdivovanou po celém světě, Leilou Josefowicz. Na prémiovém večeru 10. 3. uvede Koncert Albana Berga s podtitulem „Památce anděla.“ Dále zahraje orchestr pod taktovkou Alexandra Liebreicha skladby Viktora Ullmanna a Johannesa Brahmse. Přímý přenos z pondělního večera vysílá ČRo Vltava.

Leila Josefowicz byla před časem oslavována jako zázračné dítě, dnes patří k nejvýraznějším houslistům své generace. S vášnivým nábojem a nadše­ním hledá a studuje nové skladby. S důvěrou se na ni obracejí mnozí současní skladatelé jako John Adams, Esa-Pekka Salonen, Colin Matthews a Steven Mackey, aby na premi­érách představila jejich novinky, nejed­nou psané speciálně pro ni. Vystoupila s Newyorskou filharmonií, Washingtonským národním symfonickým orchestrem, Bostonským symfonickým or­chestrem, Losangelskou filharmonií, spolu­pracovala s Cleveland Orchestra, Tonhalle­-Orchester Zürich, BBC Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra.

Tentokrát ji tedy uslyšíme v doprovodu rozhlasových symfoniků z Prahy, a to v mimořádně působivém koncertu „Památce anděla“. Alban Berg ho zkomponoval v posledním roce svého života (1935), v době narůstající úzkosti z nacismu. Dílo psal se vzpomínkou na předčasně zesnulou osmnáctiletou dceru Almy Mahlerové
a architekta Waltera Gropiuse. Skladba kombinuje dodekafonii s tonalitou i s Bachovým odkazem a zůstává nejčastěji hraným dílem svého autora.

Večer v Rudolfinu uvede předehra k opeře Rozbitý džbán od Viktora Ullmanna, terezínského autora, který ani v nepředstavitelně obtížných podmínkách nepřestal tvořit a dodával tak svým spoluvězňům sílu ke zdolávání krutého údělu. Operu Rozbitý džbán dopsal ovšem těsně před deportací do Terezína. Komponoval ji na vlastní libreto podle Heinricha Kleista a opeře předsadil rozměrnou předehru.

Po přestávce vyslechneme Brahmsovu První symfonii c moll, kterou dirigent Hans von Bülow v nadsázce, leč trefně nazval Beethovenovou Desátou. Přináší hudbu dramaticky dravou a údernou, v pomalé větě poklidnou,
ve třetí bezstarostnou a ve finále vítěznou.

 

PROGRAM
Viktor Ullmann (1898–1944): Rozbitý džbán, předehra k opeře
Alban Berg (1885–1935): Koncert pro housle a orchestr „Památce anděla“
Johannes Brahms (1833–1897): Symfonie č. 1 c moll, op. 68

     

Leila Josefowicz – housle
Alexander Liebreich – dirigent

 

Ve spolupráci s Českým rozhlasem jsme si pro vás připravili soutěž. Jeden výherce obdrží vstupenku pro sebe a doprovod.

 

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, ÚTERÝ 10. BŘEZNA V 19.30 HODIN

Vstupenky na koncert můžete zakoupit na www.socr.rozhlas.cz 

Záznam koncertu vysílá ve středu 11. března ČRo D-dur