Změníme váš pohled na obiloviny

Změníme váš pohled na obiloviny

Obiloviny vzbuzují mezi odborníky i laickou veřejností četné vášně. Diskuse o jejich přínosu bývají dlouhé a většinou končí nejasným vítězstvím. Obecně je lze ale shrnout jednoduše, cerealie jsou zdravé, nikoliv však automaticky všechny produkty z nich vyrobené. Obiloviny nezatracujte, ale dobře vybírejte, protože vaše tělo a zdraví vám za ně poděkuje.  


 

Cerealie neboli česky obiloviny jsou hlavním zdrojem komplexních sacharidů. Výborně chutnají, zasytí, a hlavně dodají energii, vždyť by měly tvořit alespoň 50 % celkového energetického příjmu. To je zároveň důvod, proč není radno je i v případě diety vynechávat.

Proč je jíst?

Obiloviny podporují správnou funkci mozku a nervové soustavy. Mají nižší špatný cholesterol, čistí tlusté střevo, podporují bakteriální mikroflóru a tím také imunitu, změkčují natrávenou potravu a snižují hladinu cukru v krvi. Stále váháte? Faktem je, že prodlužují pocit sytosti a dodávají energii pozvolna, obsahují vitamíny a minerály, vlákninu, železo, zinek i kyselinu listovou. Výčet zdraví prospěšných látek je vyčerpávající a pokud vás nepřesvědčil, snad pomůže výčet důsledků vynechávání cerealií z jídelníčku. Častým jevem je únava, přecitlivělost, zhoršená koncentrace a výkyvy hladiny cukru v krvi. Při dlouhodobém odmítání může docházet ke zvýšené hladině stresu, a dokonce i deprese.

Není to jen pšenice

Pšenice, ječmen, žito i oves obsahují lepek, jeden z nejčastějších potravinových alergenů. Naštěstí pro celiaky je ale skupina obilovin bohatá a najdeme v ní i takové, které lepek neobsahují. Které to jsou? Pohanka, jáhly, proso, kukuřice, rýže, quinoa nebo třeba čirok a amarnt, který má nejvyšší podíl bílkovin a jeden z nejvyšších podílů vlákniny z celé skupiny.

„Ty správné“ zařaďte do jídelníčku, není to těžké

Obiloviny nemusíte přijímat pouze ve formě pečiva či produktů vytvořených z mouky. Existuje i snazší a zdravější varianta. Tou je konzumace obilovin v podobě přílohy, k tomu skvěle poslouží rýže nebo třeba jáhlová kaše, pohanka či kukuřičná polenta, nebo jako samostatného jídla. Nevěříte? Vyzkoušejte směs Bonduelle Cereali. K dispozici je Cereali směs s dýní, která obsahuje vařenou a grilovanou pohanku, dýni, fazole, rajčata, čočku a cibuli, anebo Cereali směs se zelenými fazolkami a ječmenem, kde najdete dále také špaldu, rajčata, červenou papriku, kukuřici a cibuli. U pohanky možná oceníte, že je hypoalergenní a kromě vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů je bohatá také na rutin, který zvyšuje pružnost cév a posiluje jejich stěny, u ječmene pak, že je plný esenciálních aminokyselin, vlákniny, vitamínu C, antioxidantů a minerálů a obsahuje tak ideální mix pro vaše zdraví. A co víc, zároveň zrychluje metabolismus a má nízký obsah kalorií, takže se hodí i pro redukční diety. Dopřejte si jarní vzpruhu a dodejte svému tělu sílu, cereálie budou vaším partnerem.

 

 

Potřebujete inspiraci, jak s nimi začít a začlenit je do svého jídelníčku? Vyzkoušejte jednoduchý recept s houbami a parmazánem, jehož příprava zabere pouhých 15 minut.

Cereali s houbami a parmazánem

Ingredience (pro 2 osoby):

1 balení Bonduelle Cereali s dýní a pohankou (400 g)
Sezónní nebo sušené houby
1 balení baby špenátu
Parmazán
2 polévkové lžíce olivového oleje
Sůl a pepř

Postup:

  1. Na pánvi si rozehřejeme olivový olej a zprudka na něm orestujeme pokrájené houby.
  2. Přidáme celé balení Bonduelle Cereali s dýní a pohankou, okořeníme podle chuti a restujeme zhruba 6 minut.
  3. Těsně před koncem restování přidáme ¾ opláchnutého baby špenátu a promícháme.
  4. Podáváme posypané parmazánem a ozdobené zbylými lístky čerstvého salátu.