Rozveselte se při rozhovoru s Lucií Macháčkovou

Rozveselte se při rozhovoru s Lucií Macháčkovou

Vyzpovídali jsme pro vás oblíbenou stand-up komičku!


Co jste chtěla dělat jako malá holka, jaký byl váš sen?

Když jsem byla úplně malá, tak jsem chtěla být spisovatelka.  Když jsem “dostala rozum,” tak jsem se rozhodla, že budu právnička, protože jsem si představovala, že budu mít spoustu peněz, budu chodit v kalhotovém kostýmku a říkat věci jako  “Námitka, Ctihodnosti!,” což mi přišlo jako skvělá a moudrá životní volba. Ale když přišla doba přihlášek na vysokou, tak jsem ten rozum zase ztratila a šla studovat scenáristiku. Rodiče z toho moc radost neměli :))

Cestujete ráda? Kam se vydáte až nám otevřou hranice?

Miluju cestování. Pár dní předtím, než se zavřely hranice, jsem měla odjíždět na vysněnou dovolenou do Asie za teplem. Taktéž mě čekaly vystoupení v Londýně, Madridu a Amsterdamu.  Nic z toho se samozřejmě nerealizovalo, tak se vážně těším, až se situace uklidní a budeme moct zase za humny:) I když jsem smířená
s tím, že to může trvat ještě pár měsíců, takže místo móře se všichni v létě porvem o lehátko u Mácháče, ale aspoň podpoříme místní ekonomiku.  

Jak jste se dostala ke své práci stand-up komičky?

Nikdy by mě nenapadlo, že tohle někdy budu dělat a že to bude tak výraznou součástí mého života. Nikdy jsem nehrála divadlo, nebyla jsem “třídní klaun.”  Byla jsem spíš stydlivá, tichá a odmala mě bavilo psaní. Když jsem studovala scenáristiku, strávila jsem několik měsíců ve Velké Británii na univerzitě, kde jsem viděla standup
v televizi a tento žánr mě úplně nadchnul. Po návratu do Čech jsem se přestěhovala do Prahy, začala jsem chodit na vystoupení skupiny Underground Comedy a v červnu 2014 jsem stála poprvé u mikrofonu. Chtěla jsem to jen zkusit, jaké to je. Překvapily mne dvě věci-  jak je to těžké a jak je to skvělé. Moje standupové poprvé nebyl průšvih ani kolosální úspěch, vlastně si z toho ani moc nepamatuju- jen ten opojný pocit, když se mi podařilo publikum rozesmát. V tu chvíli jsem věděla, že toto chci zažít znova.  

Jaký humor je pro vás typický?

Mile ironický:)  Ráda si dělám legraci sama ze sebe, ráda mluvím o vztazích, o práci, cestování, kultuře, mužích a ženách.  Mám ráda slovní hříčky, černý humor a občas dokážu být víc ostrá, než by někdo čekal od sto pětapadesáti centimetrové blondýny.

Kde berete inspiraci ke svým stand-upům?

Úplně všude:) Nejlepší nápady mám těsně před spaním - to si pak v polospánku píšu poznámky do mobilu a pak se ráno divím, co jsem myslela tím, když jsem si napsala  “rande raketa cuketa Putin”. Hodně mě inspiruje to, co prožívám a nekonečnou studnicí inspirace je moje veselá moravská rodina. Máma vždycky říká “Já neco řeknu a do měsíca o tem ví celý národ!” 

V rámci stand-upu vystupuje pravidelně a spolupracuje také s internetovou televizí Mall.tv, kde právě chystáte nový pořad Hospodyňky. O čem bude?

Je to zatím připravovaný projekt, na kterém pracuji s herečkou Alenkou Dolákovou - společně ho píšeme
a moderujeme.  Je to satirický zábavný pořad, kde řešíme (nejen) aktuální dění a problémy celebrit podle rad našich babiček. Doufám, že to nebude znít neobjektivně, když řeknu, že to bude nejvtipnější show, kterou kdy kdo vytvořil:)Děláte kurz vtipného psaní. Myslíte si, že se dá psaní naučit, a ještě k tomu vtipné psaní?

Ano, humor je jako sval - když ho cvičíte, tak sílí, stává se rychlejším, hbitějším a silnějším. Vedu tyto kurzy už několik let  a chodí tam nejrůznější lidé - od novinářů přes youtubery až po programátory. Jednou přišel na kurz
i Láďa Zibura :-)

Co děláte v současné situaci, kdy jsou zakázány všechny hromadné akce? Jak se živíte?

Mám hodně aktivit, pracuju v televizi, píšu- a na tom se naštěstí nic nezměnilo. To,  že se ze dne na den úplně zrušily všechny nasmlouvané akce, standupy, školení a moderace, samozřejmě dost finančně bolelo, ale mám
i jiné příjmy,  takže to pro mě není úplně fatální. Líbí se mi, jak se podařilo přenést velkou část mých aktivit do digitálního světa- s kolegy komiky máme livestreamy každý pátek na Facebooku a Instagramu (sledujte Underground Comedy!). Snažíme se experimentovat s tím, o čem vysíláme, hrajeme tam hry, improvizujeme, občas je to talkshow,  zkrátka snažíme se naše fanoušky bavit dál i v karanténě!

Jak vypadá váš běžný den?

Pravidelně  mě budí můj kocour Archie tím, že se mi okolo šesté přátelsky zakousne do nohy. Snažím se s ním smlouvat a sliby či výhružkami kruté smrti  se ho snažím přimět ke krátkodobému příměří, které je vždy záhy přerušeno dalším kousnutím do nohy (mé). Okolo sedmé vstávám, udělám si snídani kocourovi a sobě kafe
a začíná můj pracovní den, kdy vyřizuju maily, telefonuju, píšu, mám online porady s kolegy.  Práce z domu mi nevadí, protože si u toho můžu dělat krátké pauzy, kdy cvičím, hraju si s kocourem. 

Večery trávím psaním, livestreamováním, online potkáváním se s přáteli,  koukáním na filmy či seriály. Ale co si budem povídat, už je to dlouhý. Tak dlouhý, že jsem začala dokonce i péct. Až začnu háčkovat, budeme vědět, že je fakt zle!

Co uděláte jako první až skončí karanténa?

Hned jak to bude možné, vylezu na podium na naší domovské scéně v RockCafé v Praze a totálně to tam zbourám (což v naší hantýrce znamená, že rozesměju vyprodaný sál:) ! Protože sedět doma není nic hrozného, ale ta energie z živého vystoupení před diváky, euforie z potlesku a adrenalin v zákulisí -  to se nedá ničím nahradit. To je to, co mi v karanténě chybí úplně nejvíc.

Snažíte se o sebe nyní více starat, jíte zdravější jídla, posilujete nějakým způsobem imunitu?

Myslím, že se o sebe starám úplně stejně, akorát mám víc času a můžu si dopřát i věci, které normálně moc nestíhám-  třeba si dát vanu anebo pleťovou masku. Víc vařím, relaxuju, cvičím doma - skvělé online lekce tance má právě moje kolegyně Hospodyňka Alena Doláková- mrkněte na její Instagram na dance cardio, bolí to, ale je to zábava!

Sportujete? Jaký je váš nejoblíbenější sport?

Sportuju pravidelně, moje největší láska je závěsná akrobacie -cvičím s aerial straps, s kruhem a šálou. Představte si něco jako Cirque du Soleil, ale o hodně horší. 

  Lucie Macháčková