Dovolenková dámská jízda? S karavanem skvělý zážitek
Kromě rodinné dovolené s dětmi a manželem či partnerem si spousta žen chce během léta naservírovat ještě další variantu aktivního odpočinku, a sice pořádnou dámskou jízdu
v doprovodu party nejlepších kamarádek. Nudíte se v přepychových hotelích, kde vás všechno naservírují takříkajíc až pod nos?
Pokud ano, je čas sáhnout po dobrodružnější variantě. Co takhle dát dohromady partu správných ženských
a vydat se s karavanem do přírody. Jde o skvělý nápad. Podmínkou pochopitelně je mít kolem sebe ženské
z cukru, které hned tak něco nerozhází. Že nemáte karavan a vlastně nevíte nic o tom, jak ho k vozu připojit atd.? Nevadí, s naší pomocí to zvládnete.
Nejlepší je mít vše od výrobce
Úplně nejlepší variantou je situace, kdy jedna z vás má automobil, který je tažným zařízením rovnou vybaveno. Jak na to? Pokud si kupujete nový vůz, může se tzv. Koule, jak se tomuto doplňku lidově přezdívá, stát přímo součástí individuální výbavy. Mezi standard totiž nepatří, ale není nic jednoduššího než výrobce požádat, aby
v rámci doplňkové výbavy zařízení přimontoval. Pak už budete bez starostí. Připusťme al druhou a zřejmě pravděpodobnější variantu, a sice, že ani jedna z vás, výletu chtivých dam vůz vybavený koulí nevlastní. Zoufat naštěstí netřeba. Není nic lehčího, než zařízení získat od prodejců jako Rameder. Jak v takovém případě postupovat, o tom si více povíme dále.
Mohu zařízení vůbec instalovat?
V první řadě byste měli vědět, že žádné univerzální tažné zařízení neexistuje. Každá značka a typ vozu vyžaduje trochu jinou kouli. Zjednodušeně řečeno, vlastníte-li třeba Škodovku, určitě na ni nenamontujete tažné zařízení určené pro Forda a naopak. Výběr správného modelu, který bude pasovat právě na váš vůz je základem. Ale
s tím vám poradí. Další otázkou ve hře je ale skutečnost, která vlastně předchází samotný výběr typu koule, je, zda vůbec je možná instalace tažného zařízení na váš vůz. Naštěstí takových typů vozu je naprosté minimum, takže věřme, že vás takový problém nepotká. Ve chvíli, kdy jste si jisté, že s připevněním koule na váš automobil nebudou potíže a máte už vybrán správný model, je třeba ujasnit si i trochu technických parametrů.
Domoróbo práce se neuznává
Proč si nemohu namontovat na vůz nějaké zařízení domácí výroby? Taková otázka je nasnadě a stejně tak odpověď na ni. Jistě existují zdatní odborníci nebo dokonce kutilové, kteří by dokázali kouli zhotovit a připevnit kvalitně, ne všichni jsou toho schopni. Do centra pozornosti se proto dostává bezpečnost provozu na silnici. Zkuste si představit okamžik, kdy se karavan při jízdě, a stačí i v rychlosti pouhých 80 km najednou uvolní ze svého upevnění a začne po silnici putovat podle svého gusta. Určitě byste nechtěli být kůži řidičky vozu, která pojede bezprostředně za takto uvolněnou masou hmoty. Taková akce by skončila nehodou s těžkými a velmi nepříjemnými následky.
Proto musí tažné zařízení splňovat velmi přesně definované podmínky dané normou 94/20/ES EHK 55. Tato norma platí pro celou Evropskou unii a zaručuje, že na zdejší silnice nevyjede žádné auto, které ji nebude splňovat. Pokud se tak stane a zastaví ho policejní hlídka, čeká ho mastná pokuta. Norma určuje všechno, co se týká použitých materiálů na zařízení, jeho výroby a provozu. Přísná pravidla mají zaručit jeho kvalitu
a funkčnost. Mimo jiné norma hlídá například ocel použitou k výrobě i přesný proces výroby,
a to z jednoduchých důvodů, každý svar musí splňovat mimořádnou pevnost, protože je velmi extrémně namáhán v tahu i tlaku.
Nezapomeňte na formality
Podobně jako není možné si zařízení sám vyrobit, nelze si ho ani doma nainstalovat. I v tomto případě musíte všechno svěřit do rukou odborníků, tedy servisu, který má autorizaci, tedy oprávnění provádět tyto práce.
A renomovaný servis vám následně musí předat protokol o provedení instalace, který si pečlivě uchovejte. Jde už o druhý dokument, který potřebujete. Tím prvním je typový list tažného zařízení, který obsahuje veškeré technické údaje o tzv. kouli. Dostanete ho od výrobce, respektive prodejce zařízení.
Vzhůru na registr vozidel
Se zmiňovanými dvěma dokumenty vás čeká ještě jedna cesta na úřad. Tentokrát na registr silničních vozidel. Pokud se tam dostavíte s těmito dvěma doklady, a navíc ještě s velkým technickým průkazem od vašeho vozidla, provedou vám zde zápis do technického průkazu vozidla. Zapíšou si technické údaje z typového listu tažného zařízení a založí si protokol o jeho montáži. Ve vašem technickém průkazu auta se objeví záznam
o tom, že máte tažné zařízení a jakého typu. V tuto chvílí už máte konečně za sebou veškerou nezbytnou úředničinu. Zbývá poslední a nejhezčí fáze celého procesu.
Vstříc dobrodružství
Připojit karavan a vyrazit do vybrané destinace. Nevlastníte-li karavan, můžete si ho od někoho půjčit nebo pronajmout. Bývá to šikovné řešení, protože pokud nemáte v úmyslu s obytným přívěsem cestovat opravdu často, je jeho koupě poměrně náročnou investicí s delší návratností. Navíc počítejte s tím, že sezóna cest je zhruba od dubna do října, jinak vám bude karavan stát na dvorku nebo v garáži. Takže pronájem nebo zapůjčení je opravdu dobrou volbou, díky které nebudete zbytečně utrácet peníze za obytný přívěs, který bude mít mimo vaší letní dovolenky naprosto minimální využití. Teď už jde jenom o to, naložit bagáž a vyrazit s tou správnou dámskou tlupou.
Dobrodružství zdar.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)