4 tipy na výjimečné léto s dětmi

4 tipy na výjimečné léto s dětmi

Přemýšlíte, jak letošní léto prožít opravdu originálně a nezapomenutelně? Aby se vám to povedlo, nemusíte nutně jezdit na drahé dovolené nebo zařizovat extra zážitky.


Mnohdy postačí jen ty nejbanálnější věci, které i vás kdysi dělaly šťastnými a jen jste na ně zapomněli. Sestavili jsme proto pro vás 4 tipy, které vám mohou dopomoci znovu naleznout inspiraci a prožít se svými dětmi to nejkrásnější léto.  

 

Přeneste se do svého dětství

Vyvolává ve vás léto vzpomínky na všechna ta dobrodružství a hry, které jste si bezpodmínečně užívali? Pokud vám je tahle vzpomínka každým rokem stále vzdálenější, vraťte se do svého dětství. A to doslova. Vraťte se na místo, kde jste prožívali svá první přátelství a s tím i první lumpárny – udělejte si společné prázdniny ve svém prvním Doma. Vaši rodiče budou určitě moc rádi, když společně s vámi i děťátkem stráví pár hezkých chvil. Každého z vás jistě napadne spoustu věcí, které má spojené s místem, kde vyrůstal. Vezměte děťátko třeba na místní koupaliště, dětské hřiště, pískoviště nebo si udělejte společný piknik v trávě. Ukažte mu všechna zákoutí, které jste i vy kdysi prozkoumávali a kde pracovala hlavně vaše dětská fantazie – vzpomeňte si třeba na bunkry schované v přírodě. Zábava pro oba zaručena. A pro vás navíc i s bonusem příjemné nostalgie.

Tip: Malé děťátko sice rádo objevuje, ale ještě nezvládne příliš dlouhé procházky, vyplatí se proto vzít si s sebou kolo a ukázat mu všechna místa z pohodlné vyhlídky dětské sedačky. Projet se můžete i ráno na cestě pro čerstvé pečivo nebo odpolední zmrzlinu. Kromě úžasného dobrodružství, které vás přitom oba čeká, budete mít určitě dobrý pocit ze své lepší, nově nabyté, fyzické kondice.

 

Krásy českých míst

Kdy jindy bude vhodnější příležitost, užít si krásné léto v českých luzích a hájích, než je teď? Navíc
o prázdninách pořádají organizátoři akcí spoustu dětských programů, které i na vás dýchnou trochu té pohádkové atmosféry. Kromě klasických návštěv zámků a hradů můžete vyrazit do jednoho z pohádkových lesů, kontaktních zooparků, ale i do pravého pekla, kde můžete v tematicky vyzdobeném pokojíku i přespat.
Za deštivých dnů zavítejte třeba do krytých aquaparků, planetária nebo dětských heren, kde najde zábavu děťátko jakékoliv věkové kategorie.

Tip: Ve víru zábavy a nových dobrodružství nezapomínejte hlavně v letním období na pravidelné doplňování tekutin. I pitný režim však může být pro dítě zábavnou hrou, pokud zvolíte ty správné pomocníky. Může to být například hrneček Magic Cup od značky NUK s 360° pitným okrajem a se silikonovým těsnícím diskem. Díky tomu bude moct děťátko pít ze všech stran a vzhledem k tomu, jak rádo opakuje po starších, bude si hydrataci vyloženě užívat!

 

 

Věnujte mu svůj čas

Možná ten nejdůležitější tip, který vám dnes dáme ­– věnujte mu svůj čas. Právě v době prázdninového zpomalení duševního i pracovního tempa, je ideální příležitost se svým děťátkem prostě jenom být. Napojte se na něj, vnímejte ho, povídejte si o pocitech a o scenériích, které právě vidíte. Ať už to je čistě modré nebe bez mráčků, noční obloha plná hvězd, pozoruhodný vodní svět nebo lesní zvířátka, které zahlédnete při procházce. Děti netouží po nepřetržité aktivitě, ale hlavně po sblížení a vaší pozornosti. Někdy si myslíme, že malé děti tyhle věci nevnímají, ale pravdou je, že dokonalé napojení dítěte s rodičem vytváří pocit bezpečí, porozumění
a pocit, že je vaše děťátko součástí většího celku. Zkrátka, že ho opravdu vnímáte jako plnohodnotného člena rodiny a osobu se svými názory a vlastními pocity.

 

Vzpomínky, co zahřejí

Léto je plné barev, neodolatelných vůní a svobody. Spousta lidí nasaje všechny tyhle pocity jako houba a žije z nich po celý rok. Proto si hezké letní momenty zkuste čas od času zdokumentovat. Fotky na konci léta vyvolejte, ale pozor, neuklízejte je do alba – dejte je na lednici, kde budou na očích během celého roku a vaše rodina se k nim bude moct nostalgicky vracet vždy, když přijde nějaké pochmurno, přepadne vás špatná nálada nebo snad pocit stereotypu. Uvidíte, že tyhle prázdninové vzpomínky zaručeně zahřejí, i když za oknem začne padat první sníh.