Hurá na čerstvý vzduch aneb užívejme si přírody plnými doušky

Hurá na čerstvý vzduch aneb užívejme si přírody plnými doušky

Doba lenošení v pohodlí domova v době koronavirové je již za námi a opět můžeme, byť s obezřetností, vyrazit ven protáhnout svá těla a plnými doušky nasávat čerstvého vzduchu.
I když je jisté, že letošní léto se od těch předchozích bude lišit, rozhodně není důvod ke smutku.


 

Celá naše země oplývá nádhernými přírodními zákoutími téměř na každém kroku, a každý si tak může vyrazit „dobít své baterky“, kdykoliv ho napadne. Jestli jste ještě nevytáhli paty z domova, je nejvyšší čas se provětrat – osvěžit tělo a potěšit ducha.

 

Většina z nás v posledních měsících v době karantény pohybem příliš nehýřila. Jedinou možností, jak se dostat mimo okoukané stěny vlastního bytu a protáhnout svá těla, byl právě útěk do přírody. Spousty lidí díky tomu nově přišlo na chuť např. pravidelným výšlapům po lesních či lučních cestách, nebo alespoň večerním procházkám mimo zástavbu – chtělo by se říct „konečně“. Jestli nám doba koronavirová přinesla něco pozitivního, tak je to určitě uvědomění, jak moc bychom si měli vážit volnosti a přírody kolem nás. Dokonce
i mládež a dítka běžně nekompromisně přišpendlená doma k počítačům, televizím a jiným výdobytkům naší moderní doby začala hledat způsob, jak se provětrat a užít si společných aktivit se svými přáteli. Lidé přesycení online světa začali s nadšením vypínat webkamery a počítače a s chutí oprášili kola, inlajny, koloběžky, začali obouvat běžecké boty a vyrážet na čerstvý vzduch více než kdy jindy.

Patříte mezi ty, kteří pohybu na čerstvém vzduchu stále ještě úspěšně odolávají?

Pohyb bychom si měli především užívat, rozhodně není třeba si plánovat zbytečně velké výkony, fakt, že při tom potrápíme nějaký ten tuk a vyplavíme endorfiny, by měl být spíše příjemným bonusem. Měli bychom se z něj těšit, nikoliv trápit. Sport je také ideálním pomocníkem v boji proti stresu, ať už z práce, ze školy nebo z vlastních neúnavných ratolestí. Pomáhá přijít na jiné myšlenky a zlepšuje psychiku a celkové zdraví všech, kteří mu holdují. Sportování venku tělu prospívá ještě mnohem více. Věděli jste, že jedním z nejdůležitějších vitamínů v prevenci, nejen proti koronaviru, je vitamín D? A že nejvíc ho do těla dostanete obyčejným slunečním zářením? Stejně tak důležitým pro naši imunitu a schopnost regenerace je i spánek, a vězte, že po troše té fyzické únavy se vám bude spát tak dobře, jako už dlouho ne.

Udělejte si výlet ještě příjemnějším

Při každé sportovní aktivitě, a v létě obzvlášť, je důležité dodržovat správný pitný režim i přestávky. Pokud se bojíte, že by stánky na oblíbených místech či trasách mohly být zavřené, raději si nezapomeňte do batůžku přibalit lahev s pitím. Ideální je samozřejmě sáhnout po vodě, ale můžete spojit příjemné s užitečným a přibalit třeba plechovku s oblíbeným chmelovým nápojem, který ukojí žízeň ještě o něco příjemněji (ať žije vynálezce termoobalů).

Jedno orosené za odměnu po náročném výšlapu si tělo zaslouží, a krom toho si s pivem dopřejete i nějaké ty vitamíny, minerály a další tělu prospěšné látky. Pokud si hodláte vyjet na kole, sáhněte raději po nealkoholickém pivu, které vás osvěží stejně jako zlatavá „klasika“. Zkuste třeba Holbu Free, která nepostrádá ani trochu z tradiční chuti alkoholické verze a zároveň pohladí svým jedinečným přírodním aroma, na kterém si pivovar zakládá. Skvělou volbou pro osvěžení bude i Holba Horské byliny, která v sobě kromě ryzího piva z hor snoubí i chuť máty, heřmánku, mateřídoušky a dalších bylin. Dámy, které mají raději lehčí ovocná piva, potěší Holba Brusinka s mátou, která je čistě přírodním osvěžením s nízkým obsahem alkoholu, nebo je k dostání i jako nealko. Osvěžující zlatý mok k našemu národu neoddiskutovatelně patří a po takové „těžké dřině“ chutná ještě lépe než doma u televize.
  

Nikdy není pozdě začít

Se sportem navíc není pozdě začít v žádném věku – není ostudou se „na stará kolena“ učit jezdit na kole nebo si pořídit první pohorky a trekové hole, je ostudou se o to ani nepokusit a prosedět slunečné počasí doma v obýváku. Nezapadněte po příchodu z práce do gauče, jděte se ještě na chvilku projít a dopřejte tělu to, co potřebuje. Je lepší seriál, anebo krátký výlet na sluníčku a zdravém vzduchu s vychlazenou odměnou? Pojďme společně „bojovat“ proti virům pohybem na čerstvém vzduchu, podporujme svou imunitu všemi možnými způsoby. Vychutnávejme si dosyta příjemných chvil a všech barev i chutí života, protože pořekadlo „ve zdravém těle zdravý duch“ platí i obráceně.