Toužíte po exotické dovolené? 6 tipů, jak na ni našetřit

Toužíte po exotické dovolené? 6 tipů, jak na ni našetřit

Už dlouho pokukujete po dovolené třeba na Havaji, na Zanzibaru nebo v Karibiku? Tyto destinace jsou nádherné, ovšem také si za cestu do nich pěkně připlatíte. Draze vás vyjdou zejména letenky a ubytování. S našimi tipy si na splnění svého cestovatelského snu našetříte raz dva.


 

Mnoho lidí touží po odpočinku na bělostné pláži u tyrkysového moře. Začnou proto šetřit, ale nevydrží to dlouho, ať už proto, že postrádají pevnou vůli, nebo se zkrátka objeví nečekaná situace. Navíc často šetří tak, že si odpírají věci, na které jsou zvyklí, a šetření se tak pro ně stává příliš bolestným. Jde to i jinak a nemusíte se přitom vzdát svého komfortu. Nebo alespoň ne úplně.

 

1.     Šetřete na správných místech

Pokud jste se rozhodli šetřit, neznamená to, že se musíte hned všeho vzdát. Dobrým začátkem je založit si spořicí účet a peníze si tam odkládat. Musíte ale šetřit na správných místech. Zkuste se zamyslet nad tím, kde všude platíte členství nebo předplatné a zda ho opravdu využíváte. A pokud ano, popřemýšlejte, jestli by se nedalo nahradit levnější variantou. Automatické měsíční předplatné je velmi pohodlné, ale snadno se stane, že něco platíte, a přitom danou službu vlastně vůbec nevyužíváte.

TIP: Zkuste na měsíc zrušit předplatné nějaké streamovací služby. Možná zjistíte, že vám vůbec nechybí každodenní vysedávání u seriálů a svůj čas dokážete vyplnit jinak.

 

2.     Mějte cíl a držte se ho

Spořit bezdůvodně nikoho nebaví. Stanovte si cíl, na který spoříte. Může to být třeba právě zmiňovaná vysněná dovolená. Když budete mít před sebou cíl a důvod, proč peníze dávat stranou, dokážete šetřit mnohem efektivněji.

 

3.     Spořte pravidelně

Zvyk je železná košile. Odkládáte-li peníze stranou pravidelně, z pravidelnosti se časem stane zvyk a šetření vám půjde jedna báseň. Ideální je stanovit si částku, kterou jste schopni měsíčně ušetřit, aniž by vám výrazně chyběla v běžném fungování. Tuto částku si ukládejte na spořicí účet, díky tomu vás nebude lákat peníze utrácet. Časem můžete částku navýšit nebo si třeba jen sem tam odložit trochu více peněz.

 

4.     Nemějte peníze na očích

Peníze, které si spoříte, odkládejte na jiný účet. Za žádnou cenu je nenechávejte ležet na svém běžném účtu. Tam vás totiž budou svádět k nakupování a může se také stát, že po několika měsících z naspořené částky nic nezůstane.

 

5.     Vyhýbejte se impulzivním nákupům

Zahlédli jste v obchodě opravdu hezký kabát nebo toužíte po nových zimních kozačkách? Zamyslete se, jestli danou věc opravdu potřebujete. Není nic špatného na tom, udělat si občas radost nějakým novým kouskem do šatníku, ale není to nutné každý týden. Než si něco koupíte, odpovězte si na otázku, zda to skutečně potřebujete.

TIP: Při nákupu oblečení nechte své rozhodnutí chvíli uležet. Vyzkoušejte si v obchodě, co vám padne do oka, v kabince se vyfoťte a odejděte s prázdnýma rukama. Pokud budete cítit, že se vám některá z věcí líbí i po pár dnech, vraťte se pro ni.

 

6.     Nenakupujte potraviny hladoví

Asi každý zná situaci, kdy má hlad, ale doma nic není. V obchodě pak berete vše, co vám přijde pod ruku. Tato strategie vám moc peněz neušetří, spíš naopak. Když máte hlad, najezte se, než půjdete do obchodu. Díky tomu pak v obchodě nakoupíte jen to, co doopravdy potřebujete. V případě, že nakupujete potraviny on-line, nechte svůj nákup alespoň pár hodin, nejlépe den, uležet. Pak se k němu vraťte a uvidíte, že polovinu věcí vytřídíte, protože se bez nich obejdete.

 

 

Zdroj: Unsplash.com