Ideální doba dát si dobré víno!

Ideální doba dát si dobré víno!


Španělská vína jsou symbolem dovolené, malebného západu slunce se skleničkou v ruce u stolu přetékajícího tapas. Kdo nezažil, jen těžko pochopí. Díky ideálním podmínkám se vinařství ve Španělsku věnují zhruba 5000 let, a přestože mělo několikrát blízko k zániku, dnes jsou tato vína považována za světovou špičku. Není divu, jsou totiž plná slunce, bohaté chuti, sametových a ovocných tónů.

Na území Španělska se prý pěstuje až 600 odrůd vína, což už může být oříšek i pro znalce. Vzhledem k tomu, že téměř všechna místní vína dosahují vysoké cukernatosti, dělí je dva základní aspekty, a to původ a doba a podmínky
zrání.

Vína nejvyšší kvality s označením DOQ prochází přísnými kontrolami produkce a každá láhev z tohoto území je na zadní etiketě očíslována. Klasifikace D.O. je dalším v pořadí a dá se porovnat s italskými regiony DOC, tato vína jsou označena vlastní pečetí. Vinné oblasti s méně přísnými kontrolami se označují jako Vinos de la Tierra a Vino de Mesa, která nemusí nutně znamenat nižší kvalitu, jelikož sem spadají i malé vinice.

Dle doby zrání pak můžeme zakoupit vína Joven, která se prodávají v následujícím roce po sklizni, Crianza, která zrají minimálně 6 měsíců v dubových sudech a dalších 18 měsíců v láhvi. Vína zrající minimálně 3 roky, z toho nejméně 12 měsíců v dubových sudech, dalších 12 v tancích a poté alespoň rok v láhvi, jsou známé jako Reserva. Tato vína se vyrábí pouze v dobrých letech. Vína z nejkvalitnějších hroznů a nejlepších ročníků, která zrají nejméně 5 let, často ale mnohem déle, nesou název Gran Reserva.

Tato rozdělení se týkají především vína červeného, s bílým či růžovým vínem Reserva či Gran Reserva se setkáme opravdu výjimečně.

 

Víno Alabaster je vyrobeno z hroznů Tinta de Toro, ručně očištěných a tradičně ušlapaných, aby došlo k té nejjemnější extrakci. Teso La Monja, Alabaster, D.O. Toro, 4 299 Kč

Milovníci červeného vína jistě znají legendární vinařské oblasti jako je severošpanělská Rioja a katalánský Priorat, které se honosí nejprestižnějším označením DOQ. Dalšími aspiranty na toto ocenění kvality a tradice jsou také oblasti Ribera del Duero a Navarra. Do popředí zájmu se však dostávají i nová a zajímavá vína z Tenerife nebo Mallorcy. Právě na Mallorce stojí za pozornost vinařství 4Kilos, jehož název vychází ze skromné částky 4 milionů peset, kterou jeho zakladatelé vydali jako počáteční investici. To je nejvyšším důkazem, že pro dobré víno nejsou rozhodující peníze, ale vášeň a cílevědomost. Ve 4Kilos pracují s důrazem na racionální zemědělství a minimálním zásahem do krajiny za použití původní vegetace.

 

Lehké červené víno vyrobené z původních odrůd Callet a Fogoneu. Vyniká nótami zralého červeného ovoce
a středozemních bylinek. 
4Kilos, 12 Volts, D.O. Mallorca, 1 299 Kč

 

Červená vína se ve Španělsku vyrábí zejména z hroznů původních španělských odrůd Tempranillo, Carinena
a celosvětově populární Garnacha. Tempranillo je právem nazýváno španělskou královnou, její hrozny dávají plnou chuť s tóny ostružiny, třešně či vanilky, vynikají svou sametovostí a vyšším obsahem alkoholu. Jeho pravým opakem by se dala nazvat odrůda Cainena, která mají vysoký obsah taninu a mírný obsah alkoholu, stává se tak ideálním pro doplnění dalších odrůd.

Tam, kde se servírují mořské plody, by neměla chybět prvotřídní bílá vína. Přestože je v produkci bílé víno ve Španělsku trochu utlačované, přináší opravdové skvosty plné tónů tropického ovoce často s dotekem bylinek
a minerálů. Díky těmto kvalitám jen málokdo zůstane u jedné sklenky.

Nejvíce oceňovanými odrůdami jsou Albarino, Verdejo, středozemní Malvasia a Viura známá také jako Macabeo.

Jak sám název vypovídá, Albarino je odvozeno z galicijského bílý, bělavý. Právě z pomezí Portugalska a Galicie toto víno původně pochází. Jeho autentické zpracování neprobíhá fermentací, ale naopak macerovaním, kdy se hrozny namočí do studené vody, aby se fermentaci předešlo. Výsledkem je víno jemné, svěží s ovocnými nótami. Populární jiskrná odrůda Verdejo pochází ze Severní Afriky a nyní se pěstuje zejména v oblasti Rueda. S ohledem na to, že se jedná o víno silně oxidační, je zpravidla sklízeno v noci při nízkých teplotách. Původní španělské Macabeo je vysoce citlivá odrůda, přesto se hojně pěstuje zejména díky jejímu využití pro výrobu cavy.

 

O Luar do Sil je vyrobeno z odrůdy Godello pocházející z vinic v okolí vesničky Seadur. Jeho aroma je květinové, plné zelených plodů. Pago de los Capellanes, Godello, D.O. Valdeorras, 359 Kč

 

Širší nabídka vín na www.edelikatesy.cz .