Ve Stromovce se bude slavit. Pražské planetárium stojí v Bubenči už 60 let

Ve Stromovce se bude slavit. Pražské planetárium stojí v Bubenči už 60 let

NÁŠ KULTURNÍ TIP


Již šest desetiletí odhaluje svým návštěvníkům pražské planetárium tajemství vesmíru. Jeho návštěvu zprostředkovává nejen digitální projekcí na největší promítací plochu v ČR, ale také reálnými prožitky.

Například od loňského roku, kdy byla u příležitosti 50. výročí přistání člověka na Měsíci před Planetáriem Praha vystavena dokonalá maketa lunárního modulu Apollo 11, je pražské planetárium jediným místem na světě, kde si mohou návštěvníci modul prohlédnout i zevnitř.

Naše planetárium ušlo od svého otevření 20. listopadu 1960 pořádný kus cesty. Během první poloviny své existence tvořily převážnou část návštěvníků děti, které nás navštěvovaly v rámci školních výprav. Až do roku 1989 měly pražské školy vstup v rámci školní výuky zdarma. Po roce 1989 se planetárium začalo stále více orientovat na veřejnost, která je v některých ohledech náročnějším publikem. V roce 2018 došlo k celkové změně koncepce programu, což nyní umožňuje divákům zhlédnout špičkovou produkci světové úrovně. V horizontu tří let čeká planetárium nový projekční systém a v blízké budoucnosti bychom rádi jednali o podstatném rozšíření planetária do přírodovědného science-centra, které zatím Praha postrádá,“ říká Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

 

Střípky z šedesátileté historie

Historicky prvním přednášejícím v planetáriu byl známý český popularizátor astronomie a selenograf Ing. Antonín Rükl. Ten se také stal jeho prvním ředitelem a planetárium vedl dlouhých 40 let. V roce 1979 došlo ke spojení planetária a hvězdáren na Petříně a v Ďáblicích. Vytvořila se tak největší kulturně vzdělávací platforma pro popularizaci astronomie a příbuzných věd v ČR, která dnes nese jméno Planetum.

 

V loňském roce navštívilo pražské planetárium rekordních 160 000 návštěvníků, do všech středisek Planetum zavítalo bezmála 220 000 návštěvníků.