Slavíme světový den bublinkové koupele
Vana plná nadýchané pěny, aromatická vůně, hořící svíčky, ideální teplota vody a stres odplouvající pryč. Pro mnoho lidí dokonalý způsob relaxace po náročném dni. Pěkná koupel je ale docela věda a alchymie a nemusí být jen relaxační, ale může mít i zdravotní účinky. Na následujících řádcích se ponoříme do koupacích tipů, jak si dopřát ten nejlepší zážitek z lázně.
Obliba relaxace ve vaně plné pěny si vysloužila i svůj vlastní svátek. Světový den bublinkové koupele připadá na 8. ledna. Nápady, jak tento den oslavit, jsou asi nadbytečné. Jaká je ale vlastně historie koupelí?
Lidé si je rádi užívali už ve starověkém Římě. Movitější obyvatelé si stavěli lázně přímo ve svých domech
a vychutnávali si koupele v pohodlí a soukromí. Ti chudší si dopřávali veřejné lázně, jejichž výstavbu podporovali samotní císaři, kterým díky tomu rostla obliba u veřejnosti. Pro Římany byla koupel součástí každodenního života a cenili si jí nejen pro očistné a relaxační účinky, ale stala se společenskou událostí. Ovšem koupací rituál je známý i jako součást mnoha náboženství, kde byl a mnohdy stále je považovaný za očistný proces těla
i duše.
Koupání v číslech
- Průměrná vana má objem okolo 120 litrů
- Pětina Čechů dává přednost vaně před sprchou
- Nejvíce milovníků koupele žije ve Velké Británii, kde vaně dává přednost skoro třetina lidí
- Nejdražší vana vysekaná z křišťálu stála téměř 14 milionů korun
- Jedna koupel ve vaně vyjde zhruba na 8 korun
- V Praze každý den proběhne 223 000 koupelí
Sto lidí, sto chutí
Není divu, že naši předci kouzlo koupele objevili. Oblíbenými společníky koupelového rituálu jsou přísady jako třeba pěny a soli. Ty mají blahodárný vliv na pokožku i čichové smysly. Pěnu asi netřeba dlouze představovat, zastavíme se ale u solí do koupele. Soli se déle rozpouštějí, ale mají podobné účinky jako pěna, jen bez bublinkového efektu. Pro pokožku jsou nejlepší ty bez parafínů, silikonů, minerálních olejů a alkalických kovů. Takové nabízí třeba tradiční značka tetesept. Její koupelové soli mají různé vůně, které navodí tu správnou atmosféru pro dokonalý odpočinek. Na výběr je kombinace granátové jablko a kakaové máslo, broskev a vanilka nebo neobvyklá kombinace šampaňského a rybízu. Vůni není radno podceňovat. Dodá koupeli ty správné grády.
Vůně plné emocí
Dnes, stejně jako dříve, patří aromaterapeutická koupel mezi oblíbené činnosti. Aromaterapie je známá jako metoda péče o zdraví a krásu, která využívá komplexního působení rostlinných vonných látek pro podporu fyzické, psychické a emocionální rovnováhy. Aromaterapie pracuje s éterickými oleji, které se získávají destilací nebo lisování (odstřeďováním) různých částí siličnatých rostlin. Účinkům éterických olejů se věnují četné odborné články a vědecké studie, které mnohdy potvrzují tradiční použití éterických olejů vycházející z empirických poznání.
Vůně vyvolávají vzpomínky a emoce. Co se vlastně děje, když si přivoníte k levanduli nebo růži? Vonné molekuly jsou pro oči neviditelné, ale nos je umí rozpoznat. Každá molekula má svůj specifický tvar, ten zapadne jako zámek do konkrétního čichového receptoru. „Chemický signál se změní na elektrický a složitým procesem neuronového kmitání, jenž se předává skrze různé části mozku do sídla našich emocí a vzpomínek, se následně začlení do holistického vyjádření vůně. V tomto okamžiku si začínáme uvědomovat vůni a přidělovat ji význam. Zážitek, který vůně vyvolala, ovlivňuje změnu naší nálady, poznání a chování,“ vysvětluje certifikovaná aromaterapeutka a parfumérka Kateřina Kloudová z Aroma ateliéru.
A jaké vůně se nejvíce do koupele hodí? „Levandulový éterický olej pro relaxaci a ztišení, v zimě je vynikající jehličnanová koupel. S dýcháním vám pomůže eukalyptový éterický olej nebo ravintsara. Éterický olej ravintsara se získává z listů stromu rostoucího na Madagaskaru a díky jeho antibakteriální a protivirové aktivitě jej ocenítete při nachlazení. Radost přinesou citrusy a stimulovat vás bude rozmarýn. Důležité je namíchat si bezpečnou směs vonných látek a rozpustit ji ve správném základu,“ dodává aromaterapeutka. Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníkem nebo si můžete zakoupit předem připravené koupelové soli, například právě značky tetesept.
Zdraví a pohoda
Lázně mají nejen relaxační účinek, ale taky pomáhají se zdravotními obtížemi. V teplé vodě se nám totiž uvolní namáhané svaly, které přetěžujeme nejen v zaměstnání. Ve vaně navíc ležíme, takže povolí i krční páteř, a tím se odplavuje i stresové napětí. Pokud se do lázně navíc přidá zdravotní koupelová sůl, můžeme si pomoci s některými tělesnými trápeními. Zdravotní koupelové soli mají vyšší intenzitu vůně než ty klasické a voní především po bylinkách jako je eukalyptus proti nachlazení nebo vůně jasmínu pro pořádné uvolnění. „Méně známé doplňky jsou koupelové koncentráty. Ty jsou buď určené na pomoc s konkrétní zdravotní obtíží, nebo fungují jako wellness doplněk. Benefity, které tyto koncentráty přinášejí, rozhodně stojí za vyzkoušení. Pomohou s bolavými svaly i klouby, namoženými zády, uvolní svaly i napětí ze stresu, “ říká PhDr. Jana Kočí z Katedry wellness a výživy při vysoké škole tělesné výchovy a sportu PALESTRA. „V bohaté nabídce značky tetesept jsou bylinkové koncentráty s patentovaným složením, které okoření každou koupel a přinesou kýžený výsledek,” dodává doktorka.
3 ANO A 3 NE V KOUPÁNÍ
ANO
- Krátká sprcha před samotnou koupelí očistí tělo
- Koupelové doplňky bez chemie, které nedráždí pokožku
- Teplota vody je individuální, ale ideálně by se měla pohybovat okolo 37 až 40 stupni
NE
- Dávat si teplou koupel, pokud máte skřípnuté nervy, třeba od krční páteře
- Mobily, tablety, hlasitá hudba – zabijáci klidu
- Koupání delší než hodinu vysušuje pokožku
Existuje ideální teplota a doba koupele?
Ideální teplota vody se pohybuje mezi 37 až 40 stupni. Někdo to rád horké, někomu postačí vlažnější voda. „Teplota vody není tak podstatná. Každému vyhovuje něco jiného. Teplá voda roztahuje póry a pokud se do ní přidá vhodná přísada, tak má spoustu obohacujících účinků nejen pro tělo, ale i pro blaho duše,“ vysvětluje doktorka Jana Kočí. Teplá voda zmírňuje bolesti zad i celého těla a pára z teplé lázně pomáhá s příznaky nachlazení. Stejně tak funguje na nespavost. Teplá voda funguje jako přírodní sedativum, které uvolní stres a ukolébá ke spánku. „Optimální délka koupele trvá kolem 15 až 20 minut a odvíjí se od teploty vody,“ říká Kočí.
O ideální koupeli také koluje celá řada mýtů. Mezi nejčastější bychom mohli zařadit tvrzení, že horká koupel je vždy lepší než studená. I studená koupel má totiž své výhody. Je šetrná k pokožce, napomáhá k jejímu prokrvení, a dokonce má studená koupel ozdravné účinky a pomáhá podporovat funkci imunitního systému. Ostatně v poslední době otužování podlehla celá řada celebrit a stal se z něj nový trend.
Dalším oblíbeným mýtem je tvrzení, že používání přírodních houbiček je k pokožce šetrnější než používání tuhého mýdla, které na sebe může s časem vázat nečistoty a bakterie. Studie ukazují na pravý opak. „Přírodní houbičky jsou jistě příjemné a šetrné, ale při jejich nedůsledném vysoušení zvyšujeme riziko množení bakterií ve vlhkém materiálu houbičky, což se u mýdla nemůže stát. Mysleme tedy na to, že se vyplatí přírodní houbičku odkládat na suché místo, kde může řádně vyschnout,“ říká doktorka Kočí. Posledním rozšířeným mýtem je tvrzení, že je potřeba se po koupeli řádně otřít ručníkem. Pokožka je po koupeli citlivá a při vysušování bychom měli být k pokožce šetrní. „Spíše než hrubé utírání se do ručníku, přikládejte osušku jemně k pokožce tak, abyste pokožku vysušili, ale zároveň nepodráždili,“ doplňuje doktorka Kočí.
Koupelna jako lázně
Pro koupání je důležité i vyhrazený čas pouze na tuto činnost. Není vhodné brát si do vany telefon, který může rozptylovat pozornost od relaxace. Naopak pomáhají zapálené svíčky, které jsou nezbytnou koupelnovou výbavou řady žen. Jejich tlumené světlo uleví i namáhaným očím. Relaxační účinky podporuje také meditační hudba. Taková lázeň dokáže rozptýlit chmury, dopřát klid v hektické době a mít pozitivní vliv na zdraví. Stejně dobře funguje horká, dlouhá sprcha spolu s voňavými, sprchovými mýdly. Podstatné je, udělat si čas pouze pro sebe a věnovat si chvilku klidu, kterou si zasloužíme.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)