Jak si doma udržet pohodu (nejen) během lockdownu?

Jak si doma udržet pohodu (nejen) během lockdownu?


Vytvářet a zachovat doma klidnou, láskyplnou atmosféru, zvlášť když trávíte celé dny s partnerem a dětmi mezi čtyřmi stěnami, může být někdy oříšek. Kvůli stísňujícím okolnostem, kdy jsou zavřené školy, obchody
a sportoviště a všechny společenské aktivity takřka zapovězeny, bývají dny často monotónní, poněkud fádní a zachovat si optimismus a zdravý nadhled vyžaduje vědomou mentální práci. O to těžší celá situace je, pokud máte doma například dospívajícího potomka, se kterým cloumá puberta, a fakt, že má celá země „zaracha“, jeho – nebo její – rozbouřené hormony ještě víc rozdmýchává. Co tedy udělat pro to, aby u vás doma zavládla harmonie a pocity frustrace a napětí se přetavily ve smíření a duševní klid vás všech?

1. Všestranná snaha

Aby vám to doma klapalo, je třeba víc než kdy jindy dbát na vzájemnou ohleduplnost a respekt. Jestliže u vás vznikají třenice kvůli tomu, že něčí zvyky nebo chování někoho jiného omezují nebo mu přidělávají práci (ať už jde o poslech hudby nebo sledování televize v době, kdy někdo jiný potřebuje ticho, spory ohledně trávení času v koupelně, dělání nepořádku, který si jeho původce neuklidí a podobně), stanovte si doma jasná pravidla. Nejdříve si sama utřiďte, co všechno je podle vás na domácí půdě zlepšit, a rovnou se snažte vymyslet k jednotlivým bodům řešení, která budou představovat přijatelný kompromis pro všechny strany. A potom svolejte rodinnou poradu. Dejte jasně najevo, že s návrhy přicházíte v přátelském duchu, ve snaze vytvořit pohodu pro vás všechny. Buďte otevřená postojům a názorům ostatních a upřímně se snažte pochopit, jak si „pohodu“ představují oni. Poradu zahajte s myšlenkou, že každý potřebuje svůj prostor a soukromí a v zájmu vás všech je najít způsob, jak si je vzájemně co nejlépe dopřát. Snažte se u rodiny vyvolat pocit, že jste jedna parta, která kope za stejný tým. A pokud cítíte, že máte doma mezery v tom, jak si vzájemně pomáhat, naslouchat si a zajímat se jeden o druhého, cíleně na tom zapracujte. O tom, že koronavirová doba může rodinu stmelit, se píše leckde. Skutečně proto současných okolností využijte a ujistěte se, že myšlenka rodinného tmelení není jen fráze, ale že každý den uděláte aspoň malý krůček k tomu, abyste k sobě doma měli opravdu blíž.

2. Čas pro sebe

Pokud máte děti, které kvůli zavřeným školám zůstaly doma, nejspíš teď péče o rodinu vyžaduje víc práce
a vašeho času. Ať už je však váš každodenní program jakkoliv náročný, rozhodně sebe neodsouvejte na druhou kolej! Vytvořte si seznam tří až sedmi věcí, kterými každými sama sobě dokážete, že se máte ráda a které vám pomůžou cítit se dobře na těle i na duši. Může to být nějaký rituál krásy (například pleťová maska, krátká masáž obličeje nebo nezapomenout večer na výživný noční krém), pohyb (ranní protažení, jóga, procházka…) nebo relaxace (přečíst pár stránek z knihy, ruční práce, meditace nebo probrání šatníku za poslechu oblíbené hudby). I pouhých 5 minut udělá zázraky, pokud si je budete dopřávat pravidelně. Být v kontaktu sama se sebou, nejlépe o samotě, vám pomůže lépe si uvědomovat přítomný okamžik, zklidnit se, udržet si optimistický pohled na život a zachovat si chladnou hlavu i ve vypjatých chvílích.

3. Těšte se!

Ač se někdy může zdát, že lockdown snad nikdy neskončí, nic netrvá věčně. Zavřete oči a představte si, co krásného podniknete, kam se pojedete podívat nebo koho navštívíte, až to okolnosti dovolí. Těšení je sestrou naděje a kdo má naději, toho nic neskolí. Navíc myšlenky (a spolu s nimi i naše představy) mohou mít doslova ozdravnou moc. A tak vypněte televizi a místo informací o bezútěšné situaci v naší zemi si hlavu plňte příjemnými věcmi, které ve vás vyvolávají pocit klidu a radosti.

                     

Tento článek vznikl na základě inspirace knihou Teena aneb Skutečný průvodce pro holky od Petry Šestákové
a Very de Nera. Kniha představuje přátelského a s lehkostí psaného průvodce pubertou pro dospívající slečny a jejich rodiče. Obsahuje šest tematických oblastí od péče o pleť, make-upu a oblečení přes vztahy a intimní záležitosti až po životní rady týkající se například hospodaření s penězi, kouření a alkoholu nebo zvládání stresu. Máte-li náctiletou dceru, „Teena“ by na jejím nočním stolku rozhodně neměla chybět! A pokud doma žádnou puberťačku nemáte, může vám tato důmyslně zpracovaná příručka, psaná z poloviny jako deník
a prodchnutá vtipnými ručními kresbičkami, pomoct třeba zavzpomínat na vaše vlastní léta dospívání, obohatit vás v oblastech, které řeší současná generace náctiletých, anebo zkrátka jen podpořit vaši vlastní krásu.

Více informací o knize a projektu Teena pro náctileté dívky a jejich rodiče naleznete na www.teena.cz.