Zabraňte zbytečnému nebezpečí

Zabraňte zbytečnému nebezpečí

Klíšťová encefalitida patří k velmi závažným a nebezpečným virovým onemocněním, která napadají nervový systém. Typickým přenašečem je infikované klíště a nemoc probíhá zpravidla dvoufázově. Někdy může mít trvalé zdravotní následky. Jedinou účinnou ochranou je očkování. 


Česko patří k zemím s nejvyšším výskytem onemocnění. Každoročně je hlášeno několik set případů a jejich počty se zvyšují. Je to dáno silným výskytem klíšťat a skutečností, že naše populace podceňuje význam očkování jako jediné účinné prevence.

Přenos hrozí i dalšími způsoby

Infikované klíště přenáší nemoc už po dvou hodinách od přisátí. V menší míře přenáší klíšťovou encefalitidu
i další hmyz, nakazit se můžete také konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakaženého skotu. Opatrně postupujte při manipulaci s klíštětem u domácího mazlíčka.

Dvě fáze onemocnění

Po přisátí infikovaného klíštěte začíná inkubační doba nemoci. Ta probíhá obvykle ve dvou fázích. První, která nastupuje asi týden až měsíc po nakažení, se projevuje jako lehká chřipka. Nemocný je malátný, bolí ho hlava, má horečku, trápí ho bolesti kloubů a svalů. Po několika dnech příznaky vymizí a buď nemoc odezní definitivně (častěji ji lépe snáší děti), nebo se po přibližně dvou týdnech promění ve výrazně nebezpečnější druhou fázi. Při ní zažívá nemocný silné bolesti hlavy, je světloplachý, zvrací, trpí silnými nevolnostmi, je dezorientovaný a má výpadky paměti. Jako následek poškození nervového systému se objevují křeče, ztuhnutí šíje, závratě, svalový třes. V nejzávažnějších případech nastupuje bezvědomí a pacient bývá hospitalizován na jednotkách intenzivní péče. Asi po dvou až třech týdnech se stav začíná zlepšovat. V několika procentech je ale následek onemocnění fatální a končí úmrtím.

Léčba a rekonvalescence

Speciální léčba virového zánětu mozkových blan neexistuje. Řeší se pouze jednotlivé projevy: u nemocných se tlumí horečka, bolesti hlavy, nevolnosti a preventivně se podávají vitaminy. V nejzávažnějších případech se pacientům může podat lék Interferon, který stimuluje imunitní systém a má antivirový efekt. Důležitý je klid na lůžku v šeru a tichu. Rekonvalescence probíhá podle závažnosti průběhu nemoci, nejméně měsíc. Trvalé následky přetrvávají až u čtvrtiny nemocných. Patří k nim zejména: paralýza horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy řeči, koncentrace, spánku, deprese, někdy i změna osobnosti.

Jediná účinná ochrana je očkování

Vakcína s vysokou mírou účinnosti se aplikuje ve třech dávkách po celý rok. Ideálně v zimě (druhá dávka 1-3 měsíce po první, třetí dávka 5-12 měsíců poté). Ochrana není celoživotní, je třeba sledovat protilátky
a podstupovat přeočkování. U dětí a dospělých asi po 5 letech, u starších 60 let po 3 letech.