Hypotéku si můžete vzít i na vypořádání dědictví

Hypotéku si můžete vzít i na vypořádání dědictví

V životě se můžete dostat do nejrůznějších situací. Jednou z nich je i dědické řízení a potřeba vypořádání majetku. Snadno se může stát, že zdědíte podíl na nemovitosti a budete potřebovat vyplatit ostatní dědice. Nemáte na vyplacení dost peněz? Řešením je hypotéka.


Je to skutečně tak, na vyplacení ostatních dědiců si nemusíte brát půjčky s vysokými úroky. Místo toho si vezměte na nemovitost hypotéku. Klidně zajděte do banky a podejte žádost o hypotéku. Všechno pak bude probíhat stejně, jako u klasické hypotéky.

Dědictví nemovitosti a majetkové vypořádání

Hypotéku vám banka může poskytnout až po řádně ukončeném dědickém řízení. Ve chvíli, kdy budete mít v rukou Usnesení od notáře, že jste majitelem nemovitosti, můžete podat žádost v bance. Usnesením totiž bance potvrdíte, že jste jediným majitelem nemovitosti a v jaké výši máte ostatní dědice vyplatit.

Dokumenty potřebné k žádosti o hypotéku

  • znalecký odhad ceny nemovitosti. I přes to, že máte k dispozici soudní odhad nemovitosti, který jste použili pro notářské řízení, počítejte s tím, že banka si bude chtít udělat odhad vlastní. Pokud se jedná  o byt, je možné, že bude bance stačit online odhad. V případě domů je většinou potřeba, aby se na místo vypravil odhadce.
  • Usnesení o dědictví od notáře, z kterého vyplývá, že se stáváte majitelem nemovitosti.
  • Potvrzení o výši příjmů od vašeho zaměstnavatele. Pokud jste OSVČ nahradí ho jedno až dvě poslední daňové přiznání.
  • výpisy z účtu za poslední 3 měsíce, z kterých banka může odhadnout vaši bonitu.

 

Poté, co podepíšete úvěrovou smlouvu, ještě musíte splnit podmínky pro čerpání hypotéky.
Jsou to:

  • Potvrzení o vkladu zástavního práva banky k zastavované nemovitosti do katastru nemovitostí.
  • Pojištění nemovitosti a jeho vinkulace ve prospěch banky.
  • Případně další podmínky, které máte v úvěrové smlouvě.

 

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Hypotéku můžete mít v ideálním případě vyřízenou za 4 týdny. Je však potřeba počítat s tím, že v současné době nemusí jít vše tak hladce. Vše je snazší o to, že nemusíte komunikovat s prodávajícím či realitkou, ale na druhou stranu tu máte ostatní dědice. V úvahu musíte vzít i omezenou pracovní dobu úřadů v důsledku pandemie.

Nicméně můžete spoustu věcí vyřídit on-line z domova. Stačí vám tiskárna a skener, díky kterým dokážete dostat do banky potřebné dokumenty v jakoukoliv denní či noční dobu. Banky navíc vyvinuly vlastní procesy
a systémy, které schválení hypotéky značně urychlí.

 

Jakmile bude váš hypoteční úvěr schválen, může banka peníze rovnou poslat na účty ostatních dědiců.

A vy můžete pustit starosti kolem vypořádání z hlavy.