Pokožku je potřeba na sluneční paprsky připravit

Pokožku je potřeba na sluneční paprsky připravit

Přichází sezóna, kdy sluneční paprsky opět nabývají na síle. Sluneční záření vyvolává v kůži celou řadu biologických procesů, které mohou být pro organismus užitečné, ale i škodlivé. Dermatoložka a skin care expertka Marionnaud Hajnalka Méryová radí, jak se na toto období připravit, čemu se vyvarovat a jak o spálenou kůži pečovat. Marionnaud představuje řadu sluneční řadu Solait, která se o pleť dokonale postará.


 

Lze vůbec pleť na slunce připravit?

Jestliže chceme mít pokožku rovnoměrně opálenou, je důležité zbavit se starých, odumřelých buněk z povrchu kůže. Toho můžeme dosáhnout jemným peelingem jednou týdně. V pozdějším jarním a letním období je však třeba vyvarovat se chemických peelingů, které by mohly vést k nežádoucím účinkům v podobě spálení a vzniku hyperpigmentace. Dalším krokem je důkladná hydratace, suchá pokožka je totiž náchylnější na sluneční záření. Pokožku je nutné nechat postupně slunci přivyknout. Začněte s 10–15 minutami a pozvolna přidávejte. Před každým opalováním bychom se měli natřít ochranným přípravkem s SPF a následně tento proces opakovat každé 2–3 hodiny. Začněte s vysokými faktory (SPF 50+), které následně, až se kůže trošku opálí, můžete mírně snížit. V létě byste se měli vyhnout příliš horkým koupelím a sprchám, abyste kůži zbytečně nevysušovali. A nezapomeňte na pitný režim! 

 

Které kosmetické přípravky si se slunečními paprsky příliš nerozumí?

Těsně před létem a v jeho průběhu bych rozhodně doporučila vyhnout se všem ošetřením, která způsobují podráždění nebo citlivost pokožky. Sem patří všechna laserová ošetření (IPL – intenzivní pulzní světlo, fotorejuvenace, frakční CO2 laser) či různé chemické peelingy. Z kosmetických složek je třeba se vyhnout AHA a BHA kyselinám, některým (nestabilním) formám vitaminu C, retinolu a jeho derivátům ve vyšších koncentracích, které způsobují citlivost na sluneční záření, případně vznik pigmentových skvrn.

Jakým způsobem pokožka reaguje na spálení a jak ji v případě potřeby ošetřit?

Spálení od slunce je stav, k němuž dochází v důsledku nadměrného vystavení kůže ultrafialovému záření. Projevuje se jejím začervenáním, citlivostí až bolestivostí na dotyk. Kůže je horká, v případě intenzivnější reakce se mohou na kůži vytvořit puchýře vyplněné tekutinou. Při ošetřování je prvořadé chlazení. Postiženou kůži je třeba překrýt čistým ručníkem navlhčeným studenou vodou. Následně na postižená místa naneseme regenerační, hydratační krémy s obsahem panthenolu a Aloe vera, které kůži zklidní. 

Kůže má velmi dobrou paměť. Následkem nadměrného vystavení pokožky UV záření dochází k nepřímému poškození DNA, tvorbě volných radikálů a rozkladu kolagenu s následným předčasným stárnutím pleti – objeví se jemné vrásky, pokožka začne mít nejednotný tón a vznikají pigmentové skvrny. Nadměrné sluneční záření, dokonce i bez spálení sluncem, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže, jako je melanom. 

 

Vyplatí se užívat betakaroten, případně další doplňky stravy? 

Při opalování se v kůži tvoří volné kyslíkové radikály, které mohou zapříčinit prekancerogenní změny v buňkách. Betakaroten má mimo jiné antioxidační schopnosti, vychytává tyto volné kyslíkové radikály a tím naši kůži chrání. Kromě toho zabezpečuje rovnoměrné a déle trvající opálení, má rovněž mírný fotoprotektivní účinek. Doporučená denní dávka pro dospělého je 10–15 mg, s užíváním by se mělo začít aspoň měsíc před vystavením se UV záření. 

 

 

Více na www.marionnaud.cz a také u nás v sekci LETNÍ TIPY!