Co všechno se dá dnes koupit za 20 Kč?

Co všechno se dá dnes koupit za 20 Kč?

0,00006 Fabie, spropitné za oběd nebo dobrý pocit


Možná už jsme trochu zhýčkaní. Káva nebo obložená bageta za 100 Kč nebo chléb za 80 Kč jsou poslední dobou pro některé už standardem. Za 20 Kč přitom lze stále pořídit dobré věci, a to včetně dobré karmy.

Dvacetikoruna byla v dobách minulých poměrně velký finanční obnos. Za 20 Kčs jste v dobách komunismu mohli pořídit třeba 200 g šunky, dvě másla nebo skoro dvanáct piv. Dneska už si toho, že máme v peněžence jednu zlatavou dvacetikorunu, skoro nevšimneme. I v současné době se ale za tento obnos dá něco pořídit. Včetně skvělého pocitu, který vás bude hřát na srdci. Tady je devět příkladů, co nyní znamená hodnota 20 Kč.

 

0,00006 Škody Fabia

Škoda Fabia je dlouhodobě nejoblíbenější auto všech Čechů, a tak se není co divit, že se na nové čeká klidně i rok. Nejdostupnější řada Ambition začíná na velmi příznivé částce 329 900 Kč, což znamená, že za 20 Kč byste si mohli pořídit zhruba šest miliontin tohoto prodejního trháku.

 

10 rohlíků

Dalším českým klenotem, na který nedáme dopustit, je něco tak obyčejného jako rohlík. Dobrá zpráva je, že za dvacku jich pořídíte rovnou deset. Rohlíky se přitom pečou už stovky let - ve středoevropských klášterech se coby velikonoční pečivo tvarovaly už od 10. století. I když je často rohlík kvůli absenci vitaminů a minerálů haněn coby zdroj prázdných kalorií, pravda je taková, že sacharidy tvoří nedílnou součást zdravého jídelníčku. Pokud tedy budete rohlíky zařazovat s mírou a nesníte na posezení rovnou všech deset, žádný prohřešek proti štíhlé linii vám nehrozí.

 

Nealkoholické pivo

I nealkoholické pivo má u nás velkou tradici. Ti, co zažili minulý režim, si jistě pamatují na Pito, což byl jediný chmelový mok, který si mohli dát i řidiči před cestou. Jméno dostalo složením první a poslední slabiky slov PIvo a auTO. Dneska je nealkoholických piv celá řada a aby v nich bylo co nejméně alkoholu, vyrábí se mnoha různými metodami. A ač v loňském roce odbyt klasického piva poměrně dramaticky klesl, u nealka to bylo přesně naopak. Tento segment vzrostl během pandemie o 12 % nebo také o 123 tisíc hektolitrů, zvlášť kvůli míchaným variantám s přídavkem různých ovocných šťáv. Dostali jste chuť? Dvacka vám vystačí na jednu půllitrovou plechovku.

 

Role toaletního papíru

Kořeny toaletního papíru sahají až do Číny, kde se v císařské dílně vyráběl z rýžové slámy zhruba od 7. století našeho letopočtu. Z továrny pak první role vyjely v roce 1867 v USA. Dnes si v obchodech může každý vybrat podle svého gusta od jednovrstvých variant až třeba po čtyřvrstvé s přidáním různých balzámů. Za dvacet korun ale pořídíte právě jen roli toho nejobyčejnějšího s jednou vrstvou.

 

Půl pytlíku skleněnek

Skleněnky, hliněnky… Kdo by neznal kuličky. Už méně se ale ví, že jde o pravděpodobně nejstarší sport vůbec. Kuličky byly nalezeny jak v hrobkách ze starověkého Egypta, tak i v aztéckých pyramidách a v britském muzeu Marble vystavují dokonce kuličky z Kréty, datované asi 2000 - 1700 před naším letopočtem. Na výrobu se v průběhu historie používala celá řada materiálů od oblázků a mramoru přes jíl až třeba po kosti. Jako malí jste si nejspíš hrávali právě s těmi jílovými, úplně nejvíc se jich ale dnes vyrábí ze skla. A právě půl pytlíku skleněnek byste za dvacet korun získali.

 

Jeden sloupeček Sportky

Sportka je nejoblíbenější číselnou loterií u nás. Losuje se už od roku 1957, o desítky a někdy i stovky milionů se hraje třikrát týdně a jeden sloupeček vás vyjde právě na 20 Kč. Šance, že to budete právě vy, kdo jackpot získá, je ale skutečně mizivá. Výherní pravděpodobnost je zhruba jedna ku patnácti milionům, což jinými slovy znamená, že byste si museli koupit patnáct milionů tiketů, abyste vyhráli. To už je větší pravděpodobnost, že vás zabije blesk (jedna ku milionu), spadne s vámi letadlo (jedna ku 5,4 milionu) nebo že vás sežere žralok (jedna ku 11,5 milionu).

 

Spropitné za oběd

Průměrná cena oběda byla v ČR v roce 2019 zhruba 127 Kč, v Praze to ale bylo dokonce 143 Kč. Po mnohaměsíčním uzavření navíc nyní majitelé restaurací avizují, že budou zhruba o čtvrtinu zdražovat. Oběd tak průměrně vyjde na asi 159 Kč. Při započtení moučníku se proto hravě dostanete na hodnotu 200 Kč za jeden oběd. A protože je u nás zvykem dávat spropitné ve výši 10 %, je to právě dvacetikoruna, kterou servírkám a číšníkům za jejich servis zaplatíte.

 

Antistresový míček

Chcete lépe zvládat stres? Pomocné laso lze najít skoro všude od mobilních aplikací přes videa na YouTube až po celou řadu předmětů. I proto je s podivem, jak naše společnost musí čím dál víc bojovat s civilizačními chorobami, jež mimo jiné způsobuje právě stres. S pořízením antistresového míčku, který koupíte už od 20 Kč, ale určitě nic nezkazíte - to, že ho budete úpěnlivě mačkat, bude maximálně k ničemu.

 

Lepší karma

Se stresem ale dozajista dokáže zatočit dobrý pocit, který vás může hřát, když uděláte nějaký dobrý skutek. Třeba přispějete na správnou věc. Jednou z možností je Nadační fond Dům Ronalda McDonalda, který spouští na začátku června velkou kampaň. V ní opět půjde o známé samolepky s ručičkami, které už z restaurací McDonald’s dobře znáte. K porci skvělého jídla a pití si ručičky tentokrát můžete objednat i na McDrive a vůbec poprvé také přes Dáme jídlo. Místo toho, abyste zaplatili dvacku jako spropitné, tak stejnou částkou můžete přispět na interiérové vybavení vůbec prvního Domu Ronalda McDonalda. Ten se právě staví ve Fakultní nemocnici v Motole a po svém dokončení bude zdarma nabízet ubytování rodinám vážně nemocných dětí.

 

Dům Ronalda McDonalda

Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je součástí celosvětové sítě charitativních organizací Ronald McDonald House Charities. V České republice byl nadační fond založen v roce 2002 a jeho posláním je pomáhat rodinám dětí se závažným dlouhodobým onemocněním. Cílem je umožnit vážně nemocným dětem špičkovou lékařskou péči a jejich rodinám nabídnout podporu. Proto poskytuje bezplatné ubytování rodičů v nemocnici a už brzy jim nabídne také ubytování v prvním českém Domě Ronalda McDonalda, jehož stavba byla před pár týdny zahájena v pražské Fakultní nemocnici v Motole, největším léčebném zařízení pro malé pacienty u nás.

 

O společnosti McDonald's:

McDonald's aktuálně provozuje již 105 restaurací na českém trhu, kde působí již více než 25 let. První restaurace byla otevřena 20. března 1992 v pražské Vodičkově ulici. McDonald’s dlouhodobě usiluje o snížení dopadů provozu restaurací i aktivit svých dodavatelů na životní prostředí a podniká kroky, kterými se snaží na důležitost těchto otázek upozornit. Od roku 2000 společnost v České republice třídí veškeré obaly od zákazníků v restauracích. Obaly od dodavatelů či použitý olej z fritéz třídí již od roku 1992. Aktuálními změnami na cestě k šetrnějšímu provozování restaurací je v McDonald's odstranění plastových kelímků, přechod z plastových na papírová brčka a také nahrazení plastových příborů těmi dřevěnými. Ročně tím McDonald's předejde výrobě desítek tun plastu.