Zvládněte menopauzu s grácií. Co všechno byste o ní měla vědět?

Zvládněte menopauzu s grácií. Co všechno byste o ní měla vědět?

Pro ženy je menopauza mnohdy velkým strašákem. Jedná se však o přirozený koloběh života. Pozvolný ženský přechod by se dal přirovnat k přeměně léta v podzim a podobně jako ono roční období, může být i období klimakteria plné hravosti, barev a energie.

Co je to menopauza a jak ji šarmantně zvládnout?


Menopauza a její fáze

Menopauza je přirozený projev postupného stárnutí ženského těla. Postupně se utlumuje funkce vaječníků, snižuje se hladina progesteronu a estrogenu a časem se zastaví menstruační cyklus. K menopauze nejčastěji dochází v rozmezí mezi 40. – 60. rokem života a nepřichází náhle, nýbrž pomalu a pozvolna. Jaké jsou fáze menopauzy?

  • Předčasná menopauza: I když je počáteční věk pro příchod menopauzy stanoven na 40 let, v ojedinělých případech se může přechod dostavit dříve. Jde však o výjimečný jev, který je doprovázen dalšími zdravotními obtížemi.
  • Premenopauza: Jedná se o období od první menstruace do počátku menopauzy.
  • Perimenopauza: Tato fáze většinou přichází přibližně 5 let před menopauzou. U žen se začnou objevovat první projevy menopauzy jako např. noční pocení, výkyvy nálad nebo ztráta libida.
  • Postmenopauza: Čas, který nastává po menopauze se nazývá postmenopauza a většinou se počítá od doby, kdy se menstruace nedostavila déle než rok a trvá do konce života ženy.

 

Hormonální změny v těle ženy

Během přechodu dochází k hormonálním změnám v těle ženy. Na začátku přechodu snižují vaječníky postupně produkci hormonů a kvůli tomu dochází k hormonálním výkyvům. Menopauza se dostaví ve chvíli, kdy vaječníky zcela přestanou produkovat hormony, což ve výsledku znamená, že již nemohou dozrávat vajíčka. Tyto změny nastávají přibližně kolem 50. roku života ženy.

Zajímavost: Pokud nyní procházíte menopauzou, pravděpodobně jste se již setkala s návaly horka a pocení. Tyto stavy jsou vyvolány hormonální nerovnováhou v důsledku produkce folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Ten uvolňuje mozek, který se snaží kompenzovat nižší produkci estrogenu z vaječníků.

Příznaky menopauzy

Podobně jako všechny aspekty ženina života i menopauza je zcela individuální záležitostí. Během klimakteria však všechny ženy prochází poruchami menstruačního cyklu. Intenzita krvácení se snižuje a menstruace již není zdaleka tak pravidelná jako dříve. Mnoho žen také zápolí s bolestmi hlavy, návaly horka, snížením sexuální touhy nebo také s inkontinencí. Potíže s únikem moči souvisí s ochabováním svalstva pánevního dna. S těmito obtížemi mohou pomoci známé Kegelovy cviky nebo inkontinenční vložky.

 

Psychická pohoda a životní styl

Žena by o sebe měla pečovat v každém věku a období menopauzy rozhodně není výjimkou. Pravidelný pohyb, zdravá strava i odpočinek jsou dobrými pomocníky pro udržení dobré fyzické i psychické kondice. Jídelníček ženy v období přechodu by měl být pestrý, vyvážený a nemělo by v něm chybět ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, mléčné výrobky nebo třeba libové maso, ryby, tuky a oleje. Můžete také vsadit na vhodné doplňky stravy se zvýšeným obsahem vitamínů či minerálních látek.

 

 

 

Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com