Fáze spánku aneb kolik spánku potřebujeme ke zdraví?

Fáze spánku aneb kolik spánku potřebujeme ke zdraví?


Přemýšlíte, jak vylepšit svůj životní styl? Pronikněte do základů psychologie a zjistěte, kolik spánku opravdu lidské tělo potřebuje. V dnešní době nás negativně ovlivňuje hlavně stres a nedostatek pohybu. I na to je třeba myslet – pojďme to vzít ale pěkně popořadě.

Od dětství až po dospělost

Novorozenci potřebují k životu až 18 hodin spánku. Není to však tak jednoduché. Doba spánku je rozdělena na jednotlivé intervaly, které trvají 3 – 4 hodiny. Děti v předškolním věku pak spí přibližně 10 – 12 hodin a od 5 let tato doba postupně klesá. V období dospělosti se pak dostáváme na 7 – 8,5 hodiny spánku denně.

Není spánek jako spánek

Jedna věc je spát dostatečně dlouho, ale druhá věc je, jak kvalitně spíme. Nejprve se střídají 4 stadia takzvaného NREM spánku. V první fázi ještě mírně vnímáme okolí – usínáme, ale jsme schopni reagovat. Zavíráme oči, prohlubuje se dýchání, snižuje se krevní tlak i tepová frekvence. Občas během této fáze dochází k drobným záškubům svalů, neboť se tělo dostává do hypnoanagogického stavu a mozek vyšle signál ke stažení svalů.

V druhé fázi NREM spánku je naše tělo uvolněné, mizí pohyby očí a zpomaluje se mozková aktivita. Třetí
a čtvrtá fáze je pak nejdůležitější s ohledem na regeneraci tkání a získání nové energie. Tělo se během spánku „léčí a opravuje, co je potřeba“.

Úplně poslední fází spánku je takzvaná REM fáze. Jedná se o nejhlubší část spánku, během níž se nám zdají sny. Součástí této fáze jsou rychlé pohyby očí (odtud název a zkratka „rapid eye movement). V této fázi je mozek skoro stejně aktivní jako při bdělosti.

Za noc by mělo dojít k 5 vystřídáním spánkového cyklu. 1 cyklus včetně všech jeho fází má zhruba 90 minut. Když vynásobíme 90 minut pěti, dostaneme se na optimální dobu spánku.

Není dobré spát méně než 6 hodin ani více než 9 hodin. Obojí může mít negativní vliv nejen na váš pracovní výkon, ale také na ukládání tuku v těle a správnou činnost hormonů.

 

 

Čím vylepšit kvalitu spánku?

  • Nepijte před spaním přílišné množství tekutin
  • Vypněte všechny elektronické přístroje a nedívejte se v posteli bezprostředně před spaním na televizi nebo do mobilu
  • Choďte spát přibližně ve stejnou hodinu a vstávejte rovněž v podobnou hodinu
  • Pořiďte si matrace z paměťové pěny případně i polštář z paměťové pěny
  • Spěte spíše v chladnějším prostředí, nikoliv v přetopené místnosti
  • Pokud cestujete, vozte si pohodlnou postel „s sebou“ – Dormeo přistýlka vykouzlí z rozkládacího gauče luxusní pohodlné lože!