Češi nepřestali běhat ani po skončení lockdownu

Češi nepřestali běhat ani po skončení lockdownu

Lidé běhají na delší vzdálenosti, pětina navíc začala běhat ještě častěji


Průměrná vzdálenost, na kterou si Češi chodí zaběhat, vzrostla od skončení lockdownu z 4,9 na 5,4 km. Podle průzkumu společnosti Generali Investments chodí alespoň jednou za měsíc běhat přes 30 % lidí. Méně jim při tom jde o hubnutí a lepší postavu, více naopak o fyzické i psychické zdraví. Třetina dotázaných přitom běhá na tvrdém povrchu, což může mít negativní vliv na jejich klouby.

 

Po skončení plošné karantény začalo více běhat téměř 20 % Čechů. Více než třetina z nich uvádí jako hlavní důvod potřebu častěji si vyčistit hlavu, pětina si na běhání zvykla během lockdownu. Naopak méně nyní běhá asi 1 ze 6 lidí, a to nejčastěji kvůli nedostatku času po skončení karantény.

Běhat častěji v lese by chtělo 85 % Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments, která je hlavním partnerem seriálu Běhej lesy. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

 

Češi nemyslí na své klouby

Jako nejčastější motivaci pro běhání uvádí Češi fyzické zdraví a kondici, záleží na ní 57 % dotázaných. Zatímco ještě loni uváděli respondenti jako druhý nejčastější důvod hubnutí a touhu po lepší postavě, letos ji jako hlavní motivaci zmiňuje jen 19 % lidí. O procento více naopak říká, že běhají hlavně kvůli relaxaci a duševní pohodě.

Podle průzkumu si 47 % Čechů myslí, že nejdravější je běhat v lese nebo na polních cestách. Přesto ale 35 % dotázaných běhá nejčastěji po chodníku, silnici nebo jiném tvrdém povrchu. Desetina běžců je dokonce přesvědčená o tom, že jde o nejzdravější způsob běhu, podle další desetiny na tom nezáleží. Dlouhodobé běhání na tvrdém povrchu přitom může mít negativní vliv na klouby.

I proto chce naprostá většina dotázaných častěji běhat v lese. Přání si mohou splnit například díky seriálu Běhej lesy, který společnost Generali Investments podporuje jako hlavní partner.

„Běhání je obecně velmi zdravou aktivitou a je dobře, že se pro ni nadchlo více lidí. Běh na asfaltu ale nemusí mít na nohy jenom pozitivní vliv, proto je výrazně zdravější běhat raději v lese. Proto také dlouhodobě podporujeme seriál Běhej lesy, který letos i přes změnu termínů závodů přilákal 14 319 závodníků, z toho 2050 dětí,“ vysvětluje Marek Beneš, finanční ředitel společnosti Generali Investments CEE.

 

Běháme čím dál víc

Skoro třetina Čechů chodí běhat alespoň jednou za měsíc, každý šestý běhá nejméně jednou týdně. Ještě během lockdownu to přitom byl jen jeden ze sedmi. Už loňský průzkum přitom ukázal, že 25 % lidí začalo běhat právě během karantény. Alespoň několikrát za rok jde nyní běhat 57 % dotázaných.

Češi se také rádi zajímají o to, jak běhají. Jen 12 % respondentů proto chodí běhat bez měřících přístrojů. Naopak 27 % lidí používá při běhu fitness náramky a 30 % chytré hodinky. Počet lidí, kteří vyrážejí na trať s mobilem v ruce naopak klesl na 37 %. Díky chytrým zařízením si Češi také častěji měří frekvenci a délku kroku, uběhnutou vzdálenost nebo spálené kalorie.

Častěji chodí běhat muži, alespoň jednou měsíčně běhá 35 % z nich, zatímco žen jen 23 %. Nejvíc v republice pak běhají lidé v Plzeňském kraji, 42 % místních chodí běhat alespoň jednou za měsíc. Obyvatelé Plzeňského kraje také nejvíce běhají v lese – jako místo, kde běhají nejčastěji, jej uvádí 36 % místních. V celé České republice je to přitom jen 20 %.

„Doufáme, že zvýšený zájem o běhání Čechy neopustí. Věříme, že čím dál více z nich bude také objevovat kouzlo běhání v lese a že spolu s tím také poroste zájem o seriál Běhej lesy. A to nejen proto, že společnost Generali Investments bude hlavním partnerem seriálu i v dalších letech,“ uzavírá Beneš.