Prohřejte se kvalitním čajem, který pohladí na duši i na jazyku

Prohřejte se kvalitním čajem, který pohladí na duši i na jazyku

Připravte se na chladné počasí s výtečnými čaji, které vás nejen dobře naladí, zahřejí, ale také provoní celý domov. Čaj má mnoho podob, chutí, vůní i účinků. Vyznáte se v nich? Nahlédněte pod pokličku jejich typologie a dopřejte si letos ten, který byl navíc vyrobený v souladu s přírodou!


Věděli jste, že čaj je druhým nejrozšířenějším nápojem na světě? Pije se totiž odjakživa, a to nejen díky svým praktickým, ale i rituálním účelům. Ne nadarmo je například tolik oblíbený v Číně nebo Anglii, kde je součástí snad nejznámějšího rituálu známého jako „čaj o páté“. Dopřejte si svůj každodenní ceremoniál během podzimu také vy. Přinášíme přehled základních druhů, ať víte, z čeho vybírat.

Klasika, která neomrzí

Zelený čaj má více než 5000 let starou historii a je oblíbený především na Východě. Obsahuje kofein i spoustu antioxidantů. Rozhodně bychom neměli podcenit jeho přípravu. Základem je nezalévat vroucí vodou, ale naopak ji nechat chvíli odstát, a to přibližně na teplotu 80 stupňů. Pokud by se zalil horkou vodou, do nálevu by se vyloučily i třísloviny a čaj by zhořkl. Z jedné dávky zeleného čaje je možné připravit dva až tři nálevy.

Černý čaj patří k naprosté klasice a je specifický svou silnější vůní. Také ho můžeme řadit mezi životabudiče, neboť je v něm obsažený kofein. Podle tradiční metody se po několikahodinovém sušení lístky svinou, třídí, nechají se ve vlhkém prostředí oxidovat a následně se dosuší. Černý čaj by se měl louhovat dvě až tři minuty. Záleží na druhu a chuti čaje, které chceme docílit. Z jedné dávky čaje se připravuje pouze jeden nálev.

Čaje, které pohladí

Ovocné druhy narozdíl od předchozích můžeme pít také za studena. Navíc tělo nedehydratují, a tak je můžeme pít i namísto vody. Měli bychom ale dbát hlavně na kvalitu a obsah ovoce. Nejlepší je vždycky takový, který obsahuje ovoce vypěstované dle zásad ekologického zemědělství. To totiž neobsahuje žádná rezidua pesticidů či dalších nežádoucích látek, které v čaji rozhodně nechcete.

Stejně bychom měli postupovat i při výběru bylinkových čajů. Také v tomto případě je potřeba dbát na to, z jakých bylinek se připravuje, neboť každá má na náš organismus individuální vliv. Sušené bylinky nebo jejich směsi se dají koupit sypané nebo porcované. Ty nejkvalitnější najdete u ekofarmářů, kteří pro výrobu využívají ty nejkvalitnější suroviny, jež byly navíc vypěstovány v souladu s přírodou. Více informací o biopotravinách nabídnou stránky myjsmebio.cz. Seznam farem, které čaje v bio kvalitě nabízí, najdete na kamprobio.cz nebo lovime.bio. V případě, že se vydáte do supermarketu, dbejte na to, aby vždy nesly označení logem biolistu nebo biozebry.

NÁT TIP: Květomluva

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce, bělokarpatské louky a kamenitá, na kopci rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To je Květomluva – bylinná farma v prostředí malebné krajiny Bílých Karpat. Kromě bylinkových čajů v bio kvalitě nabízejí také další výrobky, jako jsou jedlé květy, bylinné koupele a oleje nebo sušené ovoce. Za svou práci také získali cenu ČESKÁ BIOPOTRAVINA 2020 v kategorii Bio výrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky! Více informací na www.kvetybyliny.cz.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané
a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

 

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.


Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země,
ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.