Trogir: Poznejte krásu starobylého chorvatského města

Trogir: Poznejte krásu starobylého chorvatského města


Trogir je jedinečným městem, a to zejména díky své lokaci. Jedná se totiž o ostrůvek, který je propojen s pevninou a také ostrovem Čiovo. Kromě toho se jedná o významné město i díky jeho historii a mnoha památkám. Díky tomu jde o oblíbenou destinaci turistů a toto místo v Chorvatsku byste rozhodně neměli minout.

Ubytování

Jednou z nejlepších možností ubytování jsou příjemné apartmány v Chorvatsku. Jedná se o soukromé ubytování a rezervace probíhá přímým kontaktem s majitelem objektu. Díky tomu jde o finančně příznivé řešení, přičemž si užijete soukromí, skvělou vybavenost a polohu nedaleko od moře. Samozřejmostí jsou také nabídky first minute a last minute, díky kterým můžete najít ještě výhodnější nabídku.

Vybavení apartmánů se může lišit – vždy však získáte příjemný základ jakým jsou lůžka, případně přistýlky, vybavená kuchyň a podobně. Mnohdy navíc ubytování disponuje také příjemnou terasou, či třeba bazénem. Na pokojích si pak můžete užít relax díky tv stolku s televizí, dostupný bývá zpravidla také přístup na internet. Díky tomu vám tak v apartmánu nebude nic chybět a můžete zde strávit příjemné chvíle.

Zajímavé památky

Trogir je populární zejména díky historické části města, která je skvěle zachována. Můžete tak místní kulturu
a historii poznávat skrz památky, na tomto malém prostoru jich totiž najdete mnoho.
Město je přístupné dvěma bránami – jižní městskou bránou z 16. století a severní bránou ze 17. století. Ve starém jádru jsou zbytky opevnění s obrannou věží. Dominantou města je pak románská katedrála sv. Vavřince.

Spatřit zde můžete stavby v mnoha různých stylech – zvonici ve stylu benátské gotiky, Radovanův portál jako významné dílo románského sochařství, renesanční radnici či třeba Palác Stafileo s okny ve stylu benátské gotiky. Významných míst je zde však mnohem více, i proto je místo nazýváno živoucím muzeem. Svou stopu zde zanechalo mnoho různých kultur, od řecké, byzantské až po francouzskou, benátskou či třeba chorvatskou.

Zábava a kultura

V Trogiru se můžete těšit také na řadu koncertů vážné, folklorní i populární hudby. Nejhojnější jsou během letní sezóny, kdy se koná hned několik festivalů a dalších slavností. Užít si tak můžete například koncerty klasické hudby, které jsou pořádány v zajímavých historických prostorách. Za návštěvu pak stoj také Pinakotéka v kostele sv. Jana Křtitele, Obrazová galerie, či třeba Městské muzeum v paláci Garanjin-Fanfognů.

Koupání v Trogiru

Jestliže chcete vyrazit za koupáním, přímo v Trogiru bohužel žádnou pláž nenajdete. Stačí však vyrazit do blízkých okolních míst, kde jsou čisté oblázkové pláže. Za návštěvu stojí například ostrov Čiovo, z Trogiru stačí přejít most a můžete se octnout na příjemné pláži a užít si moře.

Mezi další oblíbená místa pro koupání pak patří pláže v letovisku Seget Donji či vesničce Seget Vranjica. Možností se nabízí hned několik, kromě historického centra Trogiru si tak můžete užít i moře.

Kam na výlet?

Trogir je velmi zajímavým městem, jeho prozkoumávání vám tak zabere hodně času. Vyznačuje se nezaměnitelnou středomořskou atmosférou, na které se podílí úzké kamenné uličky, mnoho různých kaváren
a restaurací, galerie a podobně.

Pokud byste však i přesto rádi vyrazili i někam v okolí, zajímavým cílem je Pantan. Jedná se o mokřadní rezervaci nedaleko od Trogiru. Pouhých 27 kilometrů je vzdálený Split, okouzlující dalmatské přístavní město, které má rozhodně co nabídnout.

Trogir je s oblibou označován také jako „Malé Benátky“. A to právě díky dvěma mostům, které tento netradiční ostrov spojují s okolím. Podobné místo ve světe jen tak nenajdete, rozhodně se tak jedná o ideální místo, pokud hledáte destinaci na dovolenou.

 

 

 

Zdroj obrázku: Pawel Kazmierczak / Shutterstock.com