Zimní nudu i kila navíc zažeňte společně s dětmi pohybem

Zimní nudu i kila navíc zažeňte společně s dětmi pohybem


Když se dáme v zimě venku do pohybu, má to ještě větší efekt než v teplém počasí. K mnoha pohybovým aktivitám dají impulz samy děti, další jsou na nás. V každém případě nás bude hřát vědomí, že jsme udělali něco užitečného pro zdraví celé rodiny.

 

„V chladném zimním počasí pracují tělo i svaly intenzivněji, aby si udržely termoregulaci, a tak dokážeme vydat více energie, a tím pádem například i rychleji hubneme. Nedostatek pohybu je dlouhodobě nejen problém dospělých, ale čím dál víc se týká i dětí, které jsou v posledních letech lenivější a trpí nadváhou a obezitou. Když je odmalička zvykneme na pravidelný pohyb, vypěstují si na něj správný návyk, který jim pak vydrží až do dospělosti. S potřebou pohybu se totiž narodíme, ale ta se s koncem puberty vytrácí. Proto je dobré využít všech příležitostí a po celý rok nabízet dětem nejrůznější formy pohybových aktivit, a to venku i ve vnitřních prostorách,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

 

Zábavné plavání

Právě v zimním období děti, ale i mnozí dospělí, ocení možnost zadovádět si v teplé vodě. „U nás je velmi oblíbené tzv. Juklíkování, kdy může kdokoli s dítětem přijít ve volných hodinách, kdy neprobíhají kurzy, a užít si nejen plavání v příjemně teplé vodě (30 °C), ale také možnost využít všechny plavecké pomůcky a hračky, které jsou zde k dispozici. Lekce nejsou vedené lektory, proto je přítomnost rodičů nezbytná. Po pobytu v bazénu si pak děti v rámci aklimatizace můžou pohrát v herně, dospělí si zatím v klidu vychutnají horký čaj nebo kávu. Do bazénu na Praze 5 doporučujeme přijít s dětmi od 18 měsíců, bazén v Praze 10 je uzpůsoben už pro děti od dokončeného 5. měsíce,“ zve k návštěvám plaveckých bazénů Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Club Juklík. Termíny volných hodin najdete na www.juklik.cz.

 

Bruslení na střeše

Jízda na ledních bruslích patří k oblíbeným zimním kratochvílím – ovšem se zamrzlými přírodními plochami to
u nás bývá horší. Proto dospělí i děti rádi vezmou zavděk uměle vytvořenými ledovými plochami. Krásné kluziště vzniká už několik let například na střeše OC Harfa v Praze 9, kde se pravidelně každou zimu konají kurzy bruslení pro děti od 4 let. „Cílem kurzu je provést děti prvními krůčky na bruslích. Ukázat jim základy pohybu, dodat sebevědomí při nové činnosti, společně se naučit úplné základy tak, aby mohly následně s rodiči nebo
v rámci volného bruslení již samy zkoušet jízdu na bruslích. Kurzy vypisujeme většinou na dopoledne o víkendu tak, aby se jich mohlo zúčastnit co nejvíce dětí,“ říká Kristýna Přibylová z pořádajících profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym s tím, že děti by měly přijít vybavené lyžařskou helmou a teplými rukavicemi. Více na www.monkeysgym.cz.

 

První lyžování

Říká se, že týden strávený v zimě na horách dá našemu zdraví víc než 14 dní v létě u moře. Nejlepší ovšem bude obojí zkombinovat. Na teplo si ještě chvíli počkáme, proto je teď aktuální naplánovat pro rodinu co nejzajímavější zimní program. „Pokud se chystáte vyrazit s mladšími dětmi na hory a chtěli byste je naučit lyžovat, doporučuji svěřit je zkušeným instruktorům v lyžařské škole. Ideální pro výuku je věk dítěte od pěti šesti let. V tu dobu už jsou většinou fyzicky i psychicky natolik vyspělé, aby rozuměly pokynům instruktora a zvládly je plnit. Jestliže už dítě umí udělat kotoul a jezdí na kole i bez přídavných koleček, je to znamení, že dokáže udržet rovnováhu, a právě ta je pro začátek lyžování velmi důležitá,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou 4 dětí, a protože žijí na horách, má s výukou lyžování bohaté zkušenosti. „I když svěříte dítě šikovnému instruktorovi, doporučuji zůstat po celou dobu výuky na dohled, aby měl váš potomek větší jistotu a vy přehled o tom, jak v lyžování pokročil.“

 

Opičí tělocvična

Sál s měkkým povrchem, kde pády nebolí, zato plný zábavných a barevných cvičebních prvků, pravé gymnastické nářadí, ovšem uzpůsobené dětem tak, aby se jim na něm dobře cvičilo a nehrozilo poranění. Kladiny, bradla, trampolíny, žebřiny, horolezecká stěna, opičí dráhy, míče a spousta dalších lákavých cvičebních prvků a pomůcek – to všechno můžete s dětmi vyzkoušet v hodinách nazvaných „Hravé cvičení bez omezení“, které pořádají profesionální dětské tělocvičny Monkey´s Gym. A jak to v praxi probíhá? „Zkušený lektor rodiče na začátku hodiny nejprve seznámí s vybavením tělocvičny a cviky, které mohou děti na jednotlivých nářadích provádět, pomůže s případnou organizaci sportovních her nebo ukáže správnou asistenci při provádění jednotlivých cviků. Pak už je jen na dospělých, co všechno dopřejí dětem, aby si vyzkoušely. Na tyto hodiny můžete přijít bez předchozí rezervace, pouze je nutné si předem telefonicky ověřit aktuální dostupnost,“ doporučuje Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym.

 

CVIČÍME V OBÝVÁKU

A pokud se vám zrovna nechce ven, i doma si můžete společně s dětmi hezky zacvičit. „V domácím prostředí jsou vhodné aktivity s velkým míčem, overballem, balanční podložkou, obručí nebo se švihadlem. Jedná se
o finančně dostupné pomůcky, s nimiž je ovšem cvičení mnohem zábavnější. Určitě je vhodné procvičovat břišní
a zádové svaly, které podporují správné držení těla, a jsou většinou při venkovních aktivitách na rozdíl od nohou opomíjené. Přínosem jsou i balanční cvičení, která dětem zlepšují celkovou motoriku. Úplně nejlepší je zacvičit si společně s nimi. Pro děti je to motivace, společné cvičení s rodičem totiž berou jako zábavu, ale také jako vzájemné porovnávání dovedností,“ shrnuje na závěr Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

 

 

 

 

ZIMNÍ BOJOVKA

Pokud nejsou teploty hluboko pod bodem mrazu, vyrazte s dětmi kamkoli do přírody. „Samotné procházky děti moc nebaví, proto je lepší spojit je třeba s malou bojovkou, kterou si doma předem připravíme. Starší děti už tenhle úkol zvládnou samy – na malé kartičky připraví zašifrované vzkazy a úkoly pro účastníky výpravy a ty pak na různých místech v přírodě poschovávají. Hra s úkoly a hledání cesty po vyznačených trasách baví děti každého věku. Na dospělých pak bude obstarat a ukrýt „poklad“, který bude na děti čekat v cíli cesty. Může to být třeba krabička s čokoládovými mincemi nebo jiné překvapení…,“ dává další prověřený tip Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík a zkušená maminka 4 dětí.