Naučte vaše dítě číst plynuleji

Naučte vaše dítě číst plynuleji


Většina dnešních dětí nastupuje do první třídy již se základními znalostmi čtení, kterým se učí už ve školce. Mnoho dětí prvním stupni má však problém s plynulostí čtení. Zjistíte to, když necháte své dítě předčítat nahlas. Mnoho dětí není schopné číst stejně rychle jako mluvit a při předčítání je to poznat. Děti tzv. slabikují nebo si slova domýšlí, protože je pro ně těžší rozumět tomu, co čtou nahlas.  Tyto chyby mohou být pro mnohé žáky prvního stupně zdrojem stresu a špatných známek ve škole, což může plynulost čtení ještě zhoršit. Jak z tohoto začarovaného kruhu vystoupit?

 

Jak pomoci dítěti zvládnout plynulé čtení?

Existují různé metody jak naučit dítě plynuleji číst. Vyzkoušejte například tuto, která je nenásilná, jednoduchá
a pro děti zábavná. Cvičením této jednoduché techniky vaše dítě začne číst pasáže a knihy plynuleji než kdy předtím.

Začněte tím, že najdete vhodnou pasáž z oblíbené knihy vašeho dítěte. Poté jednotlivé části textu, které dávají ucelený smysl, oddělte značkami, například lomítky. Tam, kde je delší pauza, (konec věty, čárka apod.) udělejte dvojitou značku. Značky dělejte barevně, aby byly v textu dobře vidět.

 

Například ukázka z textu knížky Kocour Mikeš od Josefa Lady:

V jedné malé české vesničce// – jmenovala se Hrusice//, se narodilo kotě.// Byl to kocour/ černý od hlavy až k patě//. A to není všechno. // Tento kocour / nebyl jen tak ledajaký.// Uměl totiž i mluvit.//

 

Když jsou lomítka na místě, nechte své dítě, aby si text několikrát nahlas přečetlo, aby si uvědomilo, kde by mělo udělat pauzu. Jelikož bude dítě muset najednou přečíst jen malý kousek textu a ten vyslovit, bude pro něj čtení mnohem snazší. Jakmile si dítě tuto dovednost osvojí, bude ji schopno aplikovat i na jiné texty, a jeho plynulost čtení se zvýší. Nezapomeňte malého čtenáře pochválit, kdykoli se mu text povede přečíst správně, nebo se jeho čtení zlepší. Zvýšíte tak jeho sebedůvěru a pomůžete mu se v plynulosti čtení dále zlepšovat.