Odlehčete jídelníček aneb Zelenina v hlavní roli

Odlehčete jídelníček aneb Zelenina v hlavní roli


Také patříte mezi milovníky pokrmů, kterým kraluje šťavnatá, čerstvá zelenina? Konečně přichází ten dlouho očekávaný čas, kdy si můžete bez obav dopřát lehká a chutná jídla z lokálních a sezónních plodin. Vsaďte proto na naše rychlé tipy, které během parného počasí určitě oceníte, a připravte si recepty z biopotravin, jež vévodí nejoblíbenějším měsícům v roce.

Recepty, ve kterých zeleninu naplníme dalšími dobrotami, můžeme připravovat snad na všechny způsoby
a nikdy se neokoukají.  Sáhněte proto po paprikách, rajčatech, cuketě, lilku nebo třeba žampionech a jednoduše je kombinujte s masem, sýrem i těstovinou. Uvidíte, že vykouzlíte báječné kombinace chutí, které potěší nejen mlsné jazýčky, ale také zaujmou krásnými barvami a nepopsatelnou, čerstvou vůní.

Zaměřte se na jedinečnou kvalitu

Ať už pro svůj recept vybíráte jakékoliv suroviny, nezapomeňte při nákupu dbát na perfektní kvalitu. Tu vám zaručí produkty pocházející z ekologického zemědělství – poznáte je snadno podle označení logy biolistu nebo biozebry. U masa z ekologického chovu máte navíc jistotu, že zvířata prožila svůj život v těch nejpřirozenějších podmínkách, byl jim zajištěn přístup na pastvinu nebo do výběhu a byla jim dopřána společnost dalších zvířat – jednoduše řečeno, žila dle zásad welfare. Stejně šetrně pak probíhá i následná manipulace se zvířaty, která má za cíl minimalizovat jejich stres při přepravě, zacházení s nimi i při samotné porážce.

Pokud vás chov zvířat či způsob pěstování nejrůznějších plodin v režimu ekologického zemědělství zajímá více, nebo jen hledáte tipy na chutné recepty z biopotravin, navštivte stránky myjsmebio.cz.

Nejste si jisti, kam vyrazit pro čerstvé bioprodukty? Pro snadnější výběr vám poslouží stránky kamprobio.cz
a lovime.bio, kde pomocí interaktivní mapy vyhledáte ekofarmy, které se nachází ve vašem okolí. Jednoduše pak vyberete ty, jež se vám nejvíce líbí, a prohlédnete si jejich aktuální nabídku.

Cukety plněné masem a žampiony

  • 3 střední bio cukety
  • 3 lžíce bio másla
  • 2 stroužky bio česneku
  • 300 g bio mletého masa
  • hrst nakrájených bio žampionů
  • hrst nasekaných bio vlašských ořechů
  • bio oregano nastrouhaný bio čedar
  • sůl, bio pepř

Troubu předehřejte na 180 stupňů a připravte si zapékací mísu, kterou lehce vymažte máslem. Cukety podélně rozřízněte, vydlabejte a odložte je stranou. Na pánvi rozehřejte kousek másla, přidejte česnek, maso a vše osmažte, dokud maso neztratí růžovou barvu. Poté přidejte houby a ořechy. Jakmile houby pustí šťávu, přidejte vydlabanou dužinu z cukety rozkrájenou nadrobno a oregano. Snižte plamen a duste na pánvi ještě přibližně dalších 8 minut. Směs osolte, opepřete a lehce posolené rozpůlené cukety naplňte hotovou směsí. Vložte do zapékací formy, posypte nastrouhaným sýrem a pečte přibližně 25 minut.

 

Rajčata plněná kuskusem

  • 4 velká bio rajčata
  • 200 g bio kuskusu
  • 250 ml bio vývaru
  • bio jarní cibulka
  • stroužek bio česneku
  • bio petržel
  • 60 g bio balkánského sýra
  • bio římský kmín
  • sůl, bio pepř

Z rajčat opatrně odřízněte vršek zhruba 2 centimetry pod stopkou tak, aby vám vznikla jakási poklička, kterou zbytek rajčete přiklopíte. Lžící opatrně vydlabejte vnitřek rajčat – nesmíte porušit slupku ani tvar. Kuskus nasypte do misky, zalijte vroucím vývarem, přikryjte a nechte odstát přibližně 5 minut. Vmíchejte prolisovaný česnek, jarní cibulku nasekanou nadrobno, petrželku a nadrobený balkánský sýr. Dochuťte solí, pepřem, troškou římského kmínu a vmíchejte dužinu z vydlabaných rajčat. Připravenou směsí rajčata naplňte, přiklopte je odříznutým vrškem a pečte v troubě předehřáté na 180 stupňů přibližně 10 minut.


TIP na závěr:
Nevíte, kam vyrazit za hezkým zážitkem a perfektní bio zeleninou? Navštivte Biofarmu Pod Sluncem v Žatci, nebo jednoduše vyzkoušejte faremní e-shop. Nabídka biopotravin je široká, uvidíte, že si bio dobroty vyberete
i vy! Více informací na www.biofarmapodsluncem.cz.

 

 

 

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

 

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané
a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

 

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

 

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.