Příprava na dovolenou u moře

Příprava na dovolenou u moře


Blíží se plánovaná dovolená, na kterou se poslední měsíce tak těšíte? Už doslova slyšíte, jak moře šumí a jak se listy palem třepotají ve větru? Než dojde k naplnění této představy, pojďte se na tu pravou dovolenou připravit. Balení je totiž velmi podstatná věc, kterou není radno podceňovat, pokud v cílové destinaci nechcete trávit svůj volný čas běháním po obchodech a sháněním zapomenutého. 

 

Jedno příruční, jedno klasické

Než se začnete balit, je klíčové mít k dispozici vaše zavazadla. Pokud jedete na týdenní nebo delší dovolenou, pravděpodobně vám nebude stačit jeden příruční kufřík. Potřebné budou alespoň dva. S velikostí obou vám může poradit vaše cestovní agentura, kterou jste se rozhodli využít. Ta by měla mít přehled o tom, co společnost, se kterou poletíte, upřednostňuje a jaká jsou její pravidla na palubě určující i cestovní kufr a jeho rozměry.

V každém případě když máte cestovní kufr připraven, můžete se začít balit. Do příručního zabalte to nejpodstatnější, co nechcete, aby se ztratilo. Můžou to být léčiva, doklady, letenky, také nabíječka, případně alespoň jedno spodní prádlo „na výměnu”. To, co do příručního zavazadla umístíte, je však ryze na vás. 

Plavky a další potřebné oblečení

Když se však oprostíme od příručního zavazadla, podívejme se obecně na balení potřebných věcí. Klasické oblečení je samozřejmostí, boty také, ale jak je to s plavkami? Budou stačit jedny, nebo si máme vzít raději dvoje?

V případě plavek platí, že zapotřebí jsou alespoň dvoje plavky (jedny k moři, jedny k bazénu). Počítejte,
že plavky, které budete nosit do moře (a které možná nebudete dostatečně prát) čelí vyšší náchylnosti ke zničení. 

 



Potřebná je i nějaká kosmetika

I když je pravdou, že kosmetické produkty můžete zakoupit přímo v dané destinaci, do které míříte za mořem
a palmami, pokud vám třeba takové opalovací krémy leží doma na poličce, můžete za to ušetřit. 

U opalovacího krému však zkontrolujte, jakého je faktoru. Sluníčko je zejména u moře nadmíru nebezpečné, proto před slunečními paprsky vyzařujícími škodlivé UV záření buďte dostatečně chráněni. Obecně platí, že Češi mají poměrně světlou pokožku, což znamená, že pod ochranný faktor 30 rozhodně nechoďte. Pakliže jste náchylnější, sáhněte klidně i po krému s ochranným faktorem 50, který se nebojte aplikovat hlavně na obličej. 

Samostatnou kategorií jsou lidé, kteří mají citlivou pokožku, případně kteří jsou alergičtí na sluníčko. Ti by měli vsadit nejen na krém s opravdu vysokým ochranným faktorem, ale také by ho měli aplikovat každé dvě hodiny. Častým mazáním zvyšují svou ochranu před UV zářením. 

Pokrývka hlavy je další součást vašeho zavazadla

Ochranným krémem však balení ani zdaleka nekončí. Zapotřebí je také pokrývka hlavy, díky které se vyhnete úpalu. Samozřejmě i v tomto případě platí, že si pokrývku hlavy můžete koupit někde na pláži ve stánku, ale je pouze otázkou, jestli se vám v cílové destinaci bude líbit, případně jestli bude za atraktivní ceny. 

Nejčastěji se s sebou bere kšiltovka nebo klobouk (dámy si potrpí hlavně na větší klobouky, které vypadají skvěle na fotografiích z cest). Hodit se však bude i klasický šátek, kterého dnes seženete v opravdu stylovém provedení. 

V případě, že chcete chránit hlavu dětí, doporučuje se pokrývku hlavy namočit do vody. Zvýší se tím ochrana před sluníčkem a zamezí se tím pádem úpalu. Pokrývka hlavy bude trochu studená čili nebude hrozit kritické přehřátí. Je však zapotřebí kontrolovat stav této pokrývky hlavy. Zejména tmavé alternativy na sluníčku velmi, velmi rychle schnou. Naopak světlé odstíny tolik světla neodráží čili sluníčko se na ně tolik „nelepí”.