Připravte své nožky na letní dobrodružství

Připravte své nožky na letní dobrodružství

Oslní v sandálkách, obstojí na túře


Konečně je tu čas shodit uzavřené boty, brouzdat se ve vyhřáté trávě nebo o dovolené či v čase volna vyrazit na pořádný výlet. V hlavní roli se tak ocitají nohy – od upravených chodidel a nehtů až po svaly, které možná dostanou pořádně zabrat. S péčí o jejich kondici i krásu vám pomohou bylinky. Poradíme, které zvolit a jak využít jejich sílu naplno.


Slastný pocit lehkosti

Zvlášť dámy to jistě dobře znají. Ráno s chutí nazujete páskové botky, užíváte si příjemný vánek a cítíte se božsky svěží. Vlivem vedra a celodenního pobíhání v práci, na pochůzkách i nákupech se ale večer často vracíte s pocitem těžkých nohou a se sandály zaříznutými do nateklých nártů. Pak je nejvyšší čas dát nohy nahoru
a dopřát si zasloužený odpočinek. Ten můžete díky bylinkám spojit i s péčí o hladkou pokožku chodidel.

Hotovým balzámem na těžké nohy je jalovcový olej, který máte nachystaný během chviličky. Stačí do litru olivového oleje nakapat 15 kapek 100% éterického jalovcového oleje a důkladně promíchat. „Nožky si můžete mazat a masírovat směrem odspoda nahoru i několikrát denně. Jalovcová silice tonizuje pleť a podporuje tok lymfy, takže vám prokáže skvělou službu, říká zkušená bylinkářka Dita Oškerová.

Další možností, jak hýčkat unavené nožky, je dopřát jim vlastní chladivý krém. K jeho přípravě budete potřebovat 50 gramů bambuckého másla, které rozpustíte ve vodní lázni a vmícháte do něj 2 polévkové lžíce olivového oleje. Poté hrnec odstavte z vařiče a do směsi pomalu vmíchejte 10 kapek 100% esenciálního oleje z máty peprné. Hotovou směs nalijte do plechovky a nechte v lednici ztuhnout. Pak už mast skladujete při pokojové teplotě. Po náročném dni přichystejte nožkám uvolňující koupel a následně naneste právě tuto mast.

Osvěžení v letních vedrech

Nohy mají statisíce potních žláz a údajně mohou vyprodukovat až těžko uvěřitelných půl litru potu za den. Letní vedra v kombinaci s obutím bez ponožek dělají z pocení nohou nepříjemný problém. Součástí jeho řešení se mohou stát bylinky.

 „Vynikající je oplachování nohou výluhem z ořešáku. Připravíte si ho tak, že přelijete polévkovou lžíci sušených listů ořešáku čtvrt litrem horké vody a vše necháte 10 minut louhovat. Poté scedíte a jakmile bude mít voda pro vás příjemnou teplotu, opláchněte jí nohy. Výluh je určen k okamžitému použití, na další den si tedy vždy připravte čerstvý. Ideální je naordinovat si oplach každý den po dobu tří týdnů,“ radí Dita Oškerová, autorka řady inspirativních publikací zaměřených na bylinky a jejich využití. 

Během dne můžete nožky zchladit sprejem s vůní máty a levandule. Do lahvičky s rozprašovačem smíchejte
3 polévkové lžíce mátové vody a 3 lžíce vilínové vody. Protřepejte a přidejte ještě po 6 kapkách 100% esenciálního mátového a levandulového oleje.  Vše dobře promíchejte a nezapomeňte si tuhle osvěžující výbavu přibalit do kabelky či tašky.

„Když už budete pořizovat mátový olejíček, vezměte ho více. Přikápněte ho do lavoru s vodou a mořskou solí
a dopřejte svým nohám báječnou koupel,
radí bylinkářka Dita Oškerová a dodává: „Esenciální oleje jsou důležitou součástí a na jejich kvalitě velmi záleží. Proto se na nich nevyplácí šetřit. Pořídit je můžete například v online
i kamenných obchodech s výbavou pro výrobu přírodní kosmetiky.“

Zasloužený odpočinek

Letní víkendy, natožpak dovolené, lákají k delším výletům. Projížďka na kole, výšlap po horách, ale i cesta za památkami přináší spoustu krásných zážitků, ale často taky namožené svaly. Zvlášť, když se necháte unést a neodhadnete vzdálenost, nebo když tímto programem bez přípravy nahradíte dny prosezené v kanceláři.

V takovém případě se stane výborným pomocníkem tygří mast, kterou mnozí používají při rýmě nebo bolesti hlavy. Účinná je ale právě i na namožené svaly. Navíc si ji překvapivě snadno můžete připravit sami doma.
I když k tomu budete potřebovat trošku delší nákupní seznam. Pro přípravu potřebujete 60 gramů kokosového oleje, 30 gramů včelího vosku, 15 kapek kafrového esenciálního oleje, 10 kapek esenciálního oleje máty peprné, 10 kapek kajeputového esenciálního oleje, 10 kapek hřebíčkového esenciálního oleje a 5 kapek tymiánového esenciálního oleje.

Samotný postup je velmi jednoduchý. Ve vodní lázni rozpustíte kokosový olej a včelí vosk. Odstavíte hrnec z vařiče, necháte obsah zchladnout na 30 °C a postupně vmícháte esenciální oleje. Nakonec vše nalijete do pěkné plechovky a dejte ztuhnout do lednice.

Na svaly i klouby určitě vyzkoušejte také tymiánový olej. Pět snítek tymiánu omyjte, osušte, vložte do zavařovací sklenice a zalijte 500 mililitry olivového oleje tak, aby byly zcela ponořeny. Poté nechte obsah odstát na slunném místě po dobu 3 týdnů, během kterých jej občas protřepejte. Nakonec olej přelijte do tmavé skleničky. Namáhané klouby a svaly jím jemnými pohyby masírujte pravidelně vždy několik minut denně, nejlépe ráno
a večer,“
uzavírá Dita Oškerová.

Vzpruha nejen pro svaly

Příznivým vlivem na svaly je známý také hořčík. Tento minerál je potřebný i k udržení normálního stavu kostí
a zubů. Podporuje normální činnost nervové soustavy a psychiky, a k tomu ještě přispívá ke snížení míry únavy
a vyčerpání. Letní dobrodružství se bez něj rozhodně neobejde. Hořčík v dobře vstřebatelné formě obsahuje tekutý doplněk stravy Salus Floradix Magnesium, který vyniká komplexním složením. V něm najdete výtažky z bylin podporujících dobré trávení a také směs ovocných koncentrátů například z ananasu, hrušek, manga, meruněk a hroznového vína. Spolu s medem dodávají tomuto tekutému přípravku příjemnou ovocnou chuť. Pořídit jej můžete v lékárnách, síti drogerií dm, Teta a Rosmann a ve vybraných obchodech se zdravou výživou.

Doporučená maloobchodní cena 250ml balení je 329 Kč.

Pro více informací navštivte www.floradix-zelezo.cz . Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.