Prevence je klíč ke spokojenému a dlouhému životu u lidí i zvířat

Prevence je klíč ke spokojenému a dlouhému životu u lidí i zvířat


Protože pro svého mazlíčka chcete to nejlepší, na výběru poctivého krmiva si dáváte opravdu záležet. Stejně jako lidé občas potřebují podpořit svůj organismus, i psům je dobré čas od času udělat intenzivnější výživovou kůru. Ideálním pomocníkem pro doplnění všech potřebných látek jsou doplňky krmiv, kterých je na trhu nepřeberné množství. Výživová expertka značky Fitmin, Denisa Kopecká, vysvětluje, na co se při jejich výběru zaměřit a kdy je vhodné je použít.

 

Doplňky krmiv můžeme řadit do mnoha skupin. Základním kritériem je dělení podle účelu. Stejně jako u lidí,
i u psů existuje celá řada přípravků sestavených například pro podporu kloubního aparátu, činnosti imunitního systému, zažívání, doplnění vitamínů, minerálů aj. „Důležité je mít na paměti, že doplňky krmiv (nemluvíme-li
o veterinárních přípravcích) jsou zejména preventivním opatřením, a proto je vhodné je v průběhu roku zařadit do jídelníčku psa jako kůru. Jejich přidáním do jídelníčku psů můžeme například podpořit kvalitu pohybu, imunitu, funkci trávicího traktu, doplnit vitamíny, minerály a jiné prospěšné látky,“
říká Denisa Kopecká, expertka na výživu značky Fitmin.

„Před užíváním konkrétních doplňků krmiv je potřeba si uvědomit, co by jejich používání mělo přinést. Zároveň je vhodné přečíst si složení a znát zdravotní stav psa. V případě, že si nejste jisti, určitě užití konkrétních doplňků konzultuje s veterinárním lékařem nebo výživářem,“ upozorňuje na základ při výběru vhodných doplňků stravy Denisa Kopecká. „Doplňky stravy samozřejmě nejsou náhradou pestré a vyvážené stravy. Jak už ze samotného názvu vyplývá, pouze ji doplňují,“ dodává.

 

Základní vitamíny a minerály

Kompletní krmiva pro psy, která jsou dostupná na našem trhu, jsou vyvážená, takže ve většině případů
(u zdravých dospělých psů) psi nepotřebují žádné doplnění vitamínu a minerálů. Nicméně pokud se zvíře ocitá ve stavu, kdy potřebuje podpořit imunitu, tak například přídavek surovin s antioxidačním účinkem, jako je vitamín C, E nebo selen může být skvělým přínosem. Stejně tak je přídavek vitamínů a minerálů často nezbytný u doma připravovaných krmiv (vařené či BARF), kde je potřeba použít vitamíno-minerální doplněk pro správné vyvážení krmné dávky tak, aby váš mazlíček opravdu dostal vše, co potřebuje.

 

Strava na prvním místě

Je samozřejmé, že strava hraje v životě psa významnou roli. Kromě důležitých živin, minerálů a vitamínů může psovi přinést i další benefity, a to v podobě různých funkčních surovin – yucca, prebiotika, kloubní doplňky atd. Byť jsou tyto suroviny obsaženy v krmivech, někdy je vhodné udělat i preventivní kůru. Například u mladých rostoucích psů, nebo u psů ve vyšším stupni zátěže je přínosné zařadit do jídelníčku 2x za rok kůru doplňků na klouby. Ta by měla ideálně trvat vždy tři měsíce. 

Pokud hledáte přípravky podporující klouby a chrupavky pro starší psy nebo psy v rekonvalescenci, vsaďte na ingredience jako MSM a boswellia serrata. Ty jsou známé i pro své protizánětlivé účinky.  Dalším velmi často používaným doplňkem je lososový olej. „Lososový olej je v poslední době velmi oblíbenou surovinou a používá se nejen při výrobě krmiv, ale i samostatně jako surovina pro doplnění krmiv. Jeho účinky jsou blahodárné zejména pro posílení imunity, podporu cévní a mozkové činnosti,“ vysvětluje jeho účinky Kopecká a dodává, že ideální je zvolit ten, který je za studena lisovaný.

Fitmin má ve svém portfoliu širokou škálu nejrůznějších doplňků krmiv pokrývajících všechny potřeby psů od zdraví dásní a zubů, přes zažívání, až po podporu zdraví kloubů. Díky propojení přírodních ingrediencí s moderními technologiemi tak vznikla ucelená řada produktů, ze kterých si každý páníček vybere pro svého psa to nejlepší.

 

Více informací o doplňcích stravy naleznete na stránkách www.fitmin.cz.

 

 

O značce Fitmin

Fitmin je tradiční česká značka sídlící v podhůří Orlických hor, kde s respektem k přírodě a láskou ke zvířatům vyrábí krmiva, výživové doplňky a naturální pochoutky pro psykočky, koně a nově i malé hlodavce. Od vzniku značky Fitmin uplynulo už více než 24 let a za tu dobu se mnohé změnilo, avšak základní hodnota rodinného byznysu – poctivý přístup k práci – zůstala zachována. Celou společností i nadále prostupuje duch původních zakladatelů společnosti, rodiny Štěpánkových. Jejich chovatelská a zemědělská tradice měla v Helvíkovicích vždy hluboké kořeny. Jako první u nás Fitmin v roce 2010 přišel s unikátní technologií přidávání čerstvého masa do procesu výroby krmiv, díky které si produkty zachovávají skvělou chutnost. Živiny zůstávají ve špičkové kvalitě
a nejsou zničeny vysokými teplotami jako v případě, že je maso nejdříve zpracováno v moučku a teprve potom do granulí. Navíc to není maso ledajaké – jedná se o maso vysoké kvality, které je srovnatelné s kvalitou masa, které

se používá v potravinářství.